Blog

Złota moneta Amerykański Orzeł  czy warto inwestować w tę monetę?

Inwestycje w złote monety to dobre rozwiązanie, gdy chcemy zająć się na poważnie lokowaniem kapitału w złoto inwestycyjne. Na świecie jest kilkanaście godnych polecenia monet z tego kruszcu. Jedną z nich jest Amerykański Orzeł. Sprawdźmy, co to za moneta i dlaczego warto ją kupić.

Amerykański Orzeł to moneta inwestycyjna, która jest wytwarzana w USA. Emituje ją Mennica Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, do produkcji wykorzystywane jest wyłącznie wysokiej jakości złoto pozyskane w tym kraju. Znakiem charakterystycznym tej złotej monety jest tzw. odwrócony stempel, to znaczy, że awers i rewers są odwrócone o 180 stopni. Wizerunek monety nie zmienił się od czasu jej powstania, a cała produkcja wciąż odbywa się ręcznie.

Amerykański Orzeł – imponujący projekt i trwałość
Autorem projektu awersu jest nieżyjący już rzeźbiarz amerykańskiego pochodzenia – Augustus Saint-Gaudens. Na monecie widzimy kobietę z pochodnią i gałązką oliwną. To uosobienie wolności (Liberty). W tle znajduje się Kapitol i wschodzące słońce.

Autorem projektu rewersu jest znana rzeźbiarka Miley Tucker-Frost, która umieściła na nim orła w gnieździe trzymającego gałązkę oliwną. Orzeł jest symbolem wolności, pokoju i niezależności. Na monecie znajduje się też wartość nominalna monety, jej waga i rok wybicia. Moneta Amerykański Orzeł jest produkowana z 22-karatowego złota. Zawiera też domieszkę miedzi i srebra, co czyni ją bardziej odporną na zarysowania. Szczegółowy skład przedstawia się następująco: 91,67% złoto, 3% srebro, 5,33% miedź, przy całkowitej masie monety 33,930 gramów. Projekt, zawartość oraz waga tej monety zostały zatwierdzone przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Czy warto kupić monetę Amerykański Orzeł?
Po raz pierwszy moneta ujrzała światło dzienne w 1986 roku. Jej wypuszczenie to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Dzisiaj należy ona do najczęściej kupowanych złotych monet obok Krugerrandów, Chińskiej Pandy, Wiedeńskich Filharmoników czy Kanadyjskiego Liścia Klonowego.

Właśnie powszechna znajomość nazwy tej monety i jej wartości sprawiają, że łatwo ją odsprzedać zarówno w bankach, jak i u dilerów obracających złotem niemal pod każdą szerokością geograficzną.

Moneta ta jest dostępna w wadze 1 uncji, ½ i ¼ uncji. W Stanach Zjednoczonych jest akceptowana jako środek płatniczy przy spłacie długów prywatnych i publicznych, choć jej wartość nie jest tylko wartością nominalną. Wartość monet jest zależna od ceny złota i wagi monety. Nominały kształtują się następująco:

•    Moneta Amerykański Orzeł 1 uncja – 50 $,
•    Moneta Amerykański Orzeł 1/2 uncji – 25 $,
•    Moneta Amerykański Orzeł 1/4 uncji – 10 $,
•    Moneta Amerykański Orzeł 1/10 uncji – 5 $.

Potencjalni inwestorzy, którzy zastanawiają się nad zakupem monet ze złota, nie powinni mieć obaw przed zakupem złotej bohaterki naszego wpisu. Amerykański Orzeł to królowa monet bulionowych i pewna inwestycja. Dość powiedzieć, że rocznie emitowanych jest aż 10 milionów sztuk, które bez problemu znajdują nabywców. Moneta Amerykański Orzeł to bezpieczny sposób na rozpoczęcie inwestycji w złoto albo uzupełnienie swoich wcześniejszych zasobów.

Więcej na temat złotych monet i inwestycjach w nie napisaliśmy w tym artykule.
  

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe