Blog

Jakie sztabki złota najlepiej kupować?

Cierpliwość jest cnotą królów, jak głosi przysłowie. A z pewnością jest cnotą bogaczy. Bowiem właśnie cierpliwe i długoterminowe inwestowanie może przynieść nam na przestrzeni lat spore pieniądze. Właśnie tak można scharakteryzować inwestowanie w złoto, które od setek lat jest ulubionym kruszcem ludzi. Dlaczego warto inwestować w złoto, jakie są najpopularniejsze formy, w których możemy je zakupić i dlaczego złoto to świetny pomysł na prezent? Sprawdź!

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Obyś żył w ciekawych czasach – chyba nikt nie chciałby tego doznać. Ciekawe czasy to bowiem takie, o których nasze dzieci i wnuki będą się uczyć na historii, a więc wojny, zamachy i katastrofy. I choć od kilkudziesięciu lat cieszymy się w Europie stałym i względnym spokojem, to widmo kolejnych kryzysów (zarówno gospodarczych, jak i politycznych czy militarnych – wystarczy spojrzeć na Ukrainę) krąży nad naszymi głowami. W takich okolicznościach warto zatroszczyć się o swój dobytek i odpowiednio ulokować oszczędności. Mając w głowie takie problemy jak (hiper)inflacja i demonetyzacja, okazuje się, że stare i sprawdzone sposoby są najlepsze. Zamiast więc inwestować w tracące waluty, warto zainteresować się złotem inwestycyjnym.

Ile waży sztabka złota, czyli jak zacząć kupować złoto?

Fizyczne złoto, bo o takim jest tu mowa, kupuje się zazwyczaj w dwóch formach – złotej sztabki lokacyjnej oraz monety (najlepiej tak zwane bulionowe, czyli bez wartości numizmatycznych). Skupmy się na sztabkach. Podstawowe pytania, jakie zada nowicjusz, będą brzmieć: ile waży sztabka złota, ile kosztuje sztabka złota i gdzie kupić sztabkę złota. Sztabki złota dostępne są w różnych wagach. Są one następujące: 1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 1 uncja (31,1 g), 50g, 100g, 250g, 500g oraz 1 kg. Najmniejsza sztabkę złota 1 g kupimy już za ok. 200 zł, a sztabkę złota 10 g za ok. 1500-1600 złotych. Oczywiście cena zależy od kursu złota (tak zwany spot)  oraz marży dilera. Właśnie, diler – złoto kupujemy jedynie od sprawdzonych i legalnych dilerów. Niepewne źródła, które oferują niezwykle atrakcyjne ceny powinny zapalać w naszym mózgu czerwoną lampę i aktywować ostrzeżenie “Cos tu jest nie tak”.

Sztabka złota na prezent – czy to dobry pomysł?

Dzięki temu, że złote sztabki lokacyjne to pewny sposób na długoterminową inwestycję, a jednocześnie dostępne są w niewielkich rozmiarach o przystępnych cenach kilkuset złotych, są one idealnym pomysłem na prezent. Sztabka złota na chrzest to nie tylko oryginalny wybór, ale i inwestycja, która będzie dojrzewać z dzieckiem. Taka sztabka, przekazana dziecku przez rodziców w dniu jego osiemnastych urodzin, będzie warta o wiele więcej niż w dniu jej zakupu.

Złote sztabki  jeszcze wielu kojarzą się z wielkimi skarbcami i filmami akcji, ale prawda jest taka, że w dobie kolejnych krachów giełdowych i upadających banków, to niezwykle bezpieczny i nowoczesny sposób na oszczędzanie, inwestowanie i zabezpieczenie przyszłości – swojej lub innych.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe