Rok tygrysa – co trzeba o nim wiedzieć?

Zgodnie z chińskim kalendarzem 1 lutego 2022 rozpoczął się rok tygrysa. Tygrys, jeden z 12 chińskich znaków zodiaku, symbolizuje odwagę, aktywność i nieustępliwość. Okres ten jest więc idealny do podejmowania wielkich przedsięwzięć i śmiałych decyzji. A cóż oznacza rok tygrysa dla inwestorów stawiających na złoto? Przekonajmy się!

Rok tygrysa 2022

Co ile lat zdarza się rok tygrysa? Jak już wspominaliśmy – chiński kalendarz liczy tuzin znaków zodiaku. Każdy z nich może patronować danemu rokowi co 12 lat. Wcześniej rok tygrysa świętować mogliśmy więc w latach: 2010, 1998, 1986 czy 1974. Zgodnie z horoskopem chińskim osoby urodzone pod tym znakiem zodiaku wyróżniają się odwagą, nieustępliwością i siłą. Niekiedy też charakteryzują się porywczością lub sentymentalizmem. Jednak rok tygrysa ma wpływ także na pozostałe znaki zodiaku – oznacza to, że rok 2022 może okazać się przełomowym dla wszystkich tych, którzy odważą się wziąć los w swoje ręce. Jednak według chińskiego horoskopu to właśnie dla osób urodzonych pod znakiem tygrysa może okazać się on czasem obfitującym w szczególne wyzwania.

Rok Tygrysa – moneta inwestycyjna dla kolekcjonerów

Aby odpowiednio uczcić rok tygrysa 2022, australijska mennica The Perth Mint, która od 1996 na tapet bierze horoskop chiński, proponuje wszystkim kolekcjonerom, inwestorom oraz entuzjastom kultury Dalekiego Wschodu specjalną monetę inwestycyjną. Na jej rewersie przedstawiono podobiznę szczerzącego kły drapieżnego kota oraz napis „TIGER 2022”, a także chiński znak „tygrys”. Na awersie zaś zawarto szczegółowe informacje dotyczące próby złota oraz wagi monety, a także podobiznę brytyjskiej królowej Elżbiety II oraz nazwę kraju pochodzenie numizmatu.

Moneta Rok Tygrysa 2022 wypuszczana jest przez mennicę The Perth Mint w dwóch wersjach, jedno- i dwuuncjowej. Wraz z wagą zwiększa się oczywiście wartość numizmatu. Złote monety emitowane z okazji roku tygrysa należą do prestiżowej serii Lunar III. Próba obu propozycji to oczywiście 999,9, waga zaś – odpowiednio 31,1 oraz 62,2 gramów. Nominały monet to 100 i 200 AUD. Ich średnica wynosi 32,60 mm, grubość natomiast 2,95 mm. W ofercie australijskiej mennicy w Perth znajdują się także srebrne monety Rok Tygrysa.

Jak już wspominaliśmy, numizmat może zainteresować zarówno kolekcjonerów i miłośników horoskopu chińskiego, jak i tych, którzy na złocie inwestycyjnym pragną zarobić. Wartość limitowanych monet Rok Tygrysa z pewnością będzie rosnąć wraz z upływem lat, a zatem istnieje spore prawdopodobieństwo, że wydatek zwróci się z nawiązką. Korzystając z okazji zachęcamy do lektury naszego artykułu Jak kupować złoto?

Nie tylko moneta Rok Tygrysa

Wyjątkowa moneta wybita z okazji roku tygrysa wyznaczonego przez chiński horoskop to jeden z wielu cennych numizmatów inwestycyjnych rekomendowanych przez Skup Złota. Każda osoba nimi zainteresowana powinna zwrócić uwagę na najpopularniejszą w Europie monetę Filharmonicy Wiedeńscy, traktowaną jako jedną z najlepszych inwestycji w złoto. Inną opcją będzie Kanadyjski Liść Klonu, oferowany już od 1979 roku przez Kanadyjską Mennicę Królewską, również w wersji srebrnej czy platynowej. Jeszcze jednym numizmatem, o którym powinniśmy wspomnieć w kontekście monet Rok Tygrysa, jest Amerykański Orzeł. Ten numizmat emituje Mennica Stanów Zjednoczonych, wykonana wyłącznie z amerykańskiego złota, na której awersie znajdziemy Wolność trzymającą w dłoniach pochodnię i gałązkę oliwną, na rewersie natomiast – orła w gnieździe, również z gałązką oliwną. Amerykański Orzeł to obecnie jedna z tych monet, po które najchętniej sięgają inwestorzy chcący wzbogacić się na złocie.

Wszyscy ludzie interesu pragnący zaliczyć brawurowe wejście w przełomowy rok tygrysa 2022, którzy podobnie jak my wierzą w opłacalność lokowania środków w złocie, mogą skusić się na wyjątkową australijską monetę z mennicy w Perth. Rzecz jasna może ona stanowić gratkę nie tylko dla inwestorów – może stanowić cenne uzupełnienie kolekcji numizmatów dedykowanych znakom zodiaku z chińskiego horoskopu, czy też zachwycić znawców kultury Państwa Środka. I to nie tylko tych urodzonych w latach, którym patronował nieustraszony tygrys!