Czy pallad nadaje się do inwestycji?

Przez długi czas pallad był traktowany bardziej jako surowiec, niż metal szlachetny. Dziś jednak cieszy się on coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Co należy wiedzieć o tym metalu i dlaczego może sprawdzić się on podczas inwestycji? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Pallad – czym jest?

W naszym tekście pragniemy skupić się nie na właściwościach interesującego nas surowca, lecz jego potencjale inwestycyjnym. Pewnego rodzaju wprowadzenie wydaje się jednak niezbędne. Pallad to metal szlachetny na szeroką skalę wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym, m.in. do produkcji katalizatorów, czy też w energetyce. Podobnie jak inne metale szlachetne cieszy się on również zainteresowaniem ze strony jubilerów. Ze względu na to, że mowa o surowcu niezwykle rzadkim, inwestowanie w pallad na przestrzeni lat dla wielu okazało się sposobem na zabezpieczenie wolnych środków przed utratą wartości. Jeśli zastanawiasz się, w czym bezpiecznie ulokować kapitał, zajrzyj do tekstu: Jak zacząć inwestować? 6 porad dla laików.

 

Jednocześnie przypominamy, że mimo pewnego podobieństwa, nie należy mylić palladu z platyną. Poświęciliśmy jej artykuł Platyna – dlaczego warto w nią inwestować?

Inwestowanie w pallad – czy się opłaca?

Osoby zastanawiające się, czy warto inwestować w pallad, powinny zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie. Po pierwsze trzeba wiedzieć, że istnieje na niego bardzo duży popyt w przemyśle. Po drugie, jego zasoby na kuli ziemskiej są po prostu ograniczone. To właśnie te czynniki sprawiły, że w 2021 roku zakup palladu po raz pierwszy okazał się droższy od zakupu złota – za uncję tego surowca inwestorom przyszło zapłacić niemalże 2500 USD. Pod koniec lutego 2022 roku w związku napaścią Rosji na Ukrainę cena palladu inwestycyjnego zaczęła ponownie gwałtownie rosnąć i na początku marca osiągnęła niemal 3000 USD. Nie bez znaczenia dla osób inwestujących w pallad powinien być fakt, że znaczna część kopalni tego metalu znajduje się na terenie Rosji – z niej bowiem pochodzi aż 40% światowych zasobów palladu.

Spoglądając na wykres palladu, możemy zauważyć, że od marca 2022 kurs palladu systematycznie spada i 13 maja wynosił około 1900 USD za uncję. Zdaniem przedsiębiorstwa finansowego UBS w najbliższych 12 miesiącach wykres palladu nie zaskoczy nas już wartościami zbliżonymi do tych z początku marca. Ograniczony dostęp do palladu wymusił na przemyśle motoryzacyjnych wykorzystywanie do produkcji katalizatorów platyny. Mimo to inwestowanie w pallad w dalszym ciągu wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

W co inwestować w 2022 roku? W razie wątpliwości zajrzyj do naszego poradnika. Jeśli ponadto bliski jest Ci temat walut elektronicznych, w wolnej chwili przeczytaj też tekst: Inwestowanie w złoto czy kryptowaluty – co się bardziej opłaca?

Jak inwestować w pallad?

Ostatnie zmiany ceny palladu na wykresach świadczą o jego dużych wahaniach, co ma spore znaczenie szczególnie dla osób, dla których liczy się zysk, a nie samo zabezpieczenie kapitału. Spadki, które nastąpiły w kwietniu i maju 2022 roku, mogą być niezłym momentem na inwestowanie w pallad, którego cena prędzej czy później powinna pójść do góry. Warto więc już dziś zastanowić się nad taką ewentualnością. Najprostszą metodą inwestycji w pallad jest kupno specjalnych numizmatów wykonanych z tego kruszcu. Osoby pragnące posiadać pewną ilość fizycznego surowca mogą zdecydować się też na zakup sztabek palladu.

Alternatywę dla sztabek i monet inwestycyjnych stanowią akcje notowanych na giełdzie podmiotów pozyskujących i obrabiających pallad, czy też różnego rodzaju funduszy giełdowych. Ciekawą opcją może okazać się też zakup w formie papierowej, czyli w postaci jednostek ETF na pallad za pośrednictwem brokera lub domu maklerskiego. Zanim jednak zdecydujesz się na inwestycję, poznaj 5 błędów, które popełnia prawie każdy początkujący inwestor i dowiedz się, jak ich uniknąć.

Jak widać, mimo obecnego spadku wartości, na przestrzeni ostatnich miesięcy i lat pallad okazał się metalem, który pozwolił licznym inwestorom osiągnąć bardzo duże zyski. Jeśli szukasz miejsca, w którym korzystnie odsprzedasz zarówno złoto inwestycyjne czy srebro, jak i monety czy sztabki wykonane z innych wartościowych metali, (takich jak pallad czy platyna), zapoznaj się z ofertą skupu złota Mennicy Skarbowej. Aktualizowane na bieżąco ceny skupu znajdziesz zawsze na jego witrynie internetowej.