Jakie mennice są akredytowane w LBMA?

Chociaż inwestorzy mogą nabywać złote sztabki lub monety od różnych podmiotów, to nie wszyscy producenci i dostawcy są sobie równi pod względem renomy. Specjaliści od dawna wiedzą, że najcenniejsze na rynku jest złoto pochodzące z mennic figurujących na liście LBMA. Co oznacza ten skrót? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Czym jest lista LBMA i samo LBMA?

LBMA to akronim utworzony od nazwy London Bullion Market Association, organizacji znanej polskim inwestorom też jako Londyńska Giełda Złota lub Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców. To właśnie akredytacja LBMA, czy też certyfikat LBMA, stanowi gwarancję wiarygodności producenta i dostawcy złota.

Początki LMBA sięgają roku 1987, kiedy to z inicjatywy światowych banków zrodziła się organizacja, która obecnie zrzesza rozmaite instytucje i firmy specjalizujące się w produkcji złotych monet i sztabek, obróbce surowca i różnego rodzaju działaniach logistycznych z nim związanych. Należy przy tym zaznaczyć, że obiektem zainteresowania LBMA jest nie tylko złoto, lecz również inne metale szlachetne. Dołączyć do listy LBMA nie jest łatwo – należy nie tylko zyskać przychylność przynajmniej trzech obecnych członków organizacji, lecz również móc pochwalić się owocną współpracą z jednym z nich, trwającą przynajmniej przez rok. Tyle w skrócie na temat samej organizacji. Więcej pisaliśmy o niej w artykule Co to jest LBMA?.

Akredytacja LBMA

Kiedy mennica (lub innego rodzaju podmiot) może liczyć na certyfikat LBMA? Jedynie wtedy, gdy spełni wszystkie rygorystyczne wymagania ustanawiane przez organizację. A zatem mennica, która chce figurować na liście LBMA, musi zagwarantować, że oferowane przez nią złoto jest próby nie niższej niż 995, waga złotych sztabek mieści się natomiast w przedziale od 350 do 430 uncji. Mennica z listy LBMA musi również dopełnić rozmaitych innych formalności, dotyczących m.in. prawidłowego oznaczenia wyrobów (muszą znaleźć się na nich nie tylko informacje nt. próby i wagi, lecz również roku produkcji czy serii).

Obecność na liście LBMA – co oznacza?

Obecność podmiotu na liście LBMA 2021 to jasny znak dla klientów, że mają oni do czynienia z jednym z największych i najbardziej renomowanych dostawców złota na świecie. Na liście LBMA 2021 – czyli Good Delivery Current List – znajdują się firmy i instytucje z różnych części świata, wśród których znajdziemy m.in. podmioty z Chin (np. Shandong Gold Smelting Co.), Kanady (np. Royal Canadian Mint), Australii (np. Perth Mint), Japonii (np. Japan Mint), USA (np. Asahi Refining USA) czy Szwajcarii (np. Argor-Heraeus). Omawiane złoto LBMA stanowi prawdopodobnie najlepszy wybór dla wszystkich inwestorów stawiających na ten szlachetny surowiec (zarówno w postaci sztabek, jak i monet inwestycyjnych). Szerzej zainteresowanych tym zagadnieniem zachęcamy do lektury artykułów Jak sprzedać złoto nie tylko inwestycyjne? oraz Gdzie najlepiej sprzedać złoto?.

Złoto LBMA – gdzie kupić?

Gdzie kupić złoto LBMA wobec braku na liście polskiej mennicy? Pamiętajmy, że akredytacja LBMA dotyczy największych i najważniejszych graczy na światowym rynku złota, którzy pełnią rolę dostawców dla podmiotów mniejszych. Z tego właśnie powodu mamy możliwość nabycia złota LBMA za pośrednictwem polskich dealerów współpracujących z podmiotami certyfikowanymi przez LBMA.

Gdy mowa o sztabkach złota z certyfikatem LBMA i polskich dealerach, koniecznie należy pamiętać o Mennicy Skarbowej, która od lat współpracuje z mennicami i rafineriami akredytowanymi przez LBMA. Dzięki temu jej klienci zyskują gwarancję nabycia jakościowego i bezpiecznego produktu, którego wartość z biegiem czasu może zaliczyć wyraźny wzrost. Ponadto – skup Mennicy Skarbowej oferuje bardzo korzystne ceny skupu złota LBMA (lecz nie tylko, bo również biżuterii czy innych przedmiotów z metali szlachetnych).

Mimo że istnieje kilka renomowanych organizacji czuwających nad jakością złota na rynku, to właśnie produkty mennic certyfikowanych przez LBMA powinny w szczególny sposób przykuwać uwagę inwestorów. Jeśli więc szukamy złota LBMA w ofercie rodzimych dealerów – warto zapoznać się z propozycjami Mennicy Skarbowej, lidera rynku złota w Polsce.