Grading monet – co trzeba o nim wiedzieć?

Monety bulionowe, takie jak np.: Amerykański Orzeł, Wiedeńscy Filharmonicy, Britannia czy Kanadyjski Liść Klonu mają sporą wartość i są świetnym zabezpieczeniem kapitału. Prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów stanowią jednak unikatowe bądź bardzo stare złote numizmaty. Określenie ich realnej ceny nie jest jednak proste. Jak to zrobić? Proces szacowania ich aktualnej wartości to tzw. grading monety. Odpowiedzią na pytania, dlaczego jest to tak ważne dla znawców, zajęliśmy się w niniejszym wpisie.

Grading monet – co to?

Grading to termin, który znamy z języka angielskiego. W zależności od kontekstu tłumaczy się go jako „klasyfikowanie”, „sortowanie”, czy też „stopniowanie”. Pisząc o gradingu monet wykonanych ze złota (choć oczywiście do produkcji numizmatów służą również inne metale szlachetne), mamy na myśli „stopniowanie”, czyli określenie stanu zachowania danej monety. Co oczywiste – profesjonalny grading monety pozwala również rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości co do oryginalności numizmatu. Pozostając w temacie falsyfikatów – zachęcamy do lektury naszego wcześniejszego wpisu: Jak rozpoznać fałszywą złotą monetę? Mamy na to aż 8 sposobów!

Dlaczego grading monet jest tak istotny?

W największym skrócie – wiedząc, co to grading monet, nie powinniśmy się dziwić, że numizmaty poddane fachowej ekspertyzie i opatrzone certyfikatem osiągają wyższe ceny na aukcjach. Co więcej, omawiana usługa znacząco ułatwia efektywny obrót numizmatami nawet tym osobom, dla których złoto inwestycyjne – również w postaci monet inwestycyjnych – stanowi nowość. Dzięki skali gradingu monet nawet laik może poznać faktyczną wartość danego numizmatu lub banknotu, co w znaczący sposób redukuje ryzyko inwestycyjne.

Czytelników pragnących dowiedzieć się czegoś więcej na temat numizmatów kolekcjonerskich odsyłamy do tekstów Twoja pierwsza moneta inwestycyjna – jak zacząć kupować złote i srebrne monety bulionowe oraz Złote monety kolekcjonerskie – czy warto w nie inwestować?

Na czym polega grading monet?

Celem precyzyjnego określenia stopnia zachowania numizmatu stosowana jest specjalna skala gradingu monet znana jako skala Sheldona. Numizmat podany gradingowi może uzyskać ocenę w skali od 0 do 70. Po określeniu stopnia zachowania numizmatu jest on zamykany w pudełku z plastiku fachowo nazywanym slabem. Oprócz oceny w skali znajdują się na nim informacje takie jak: data emisji, nominał, numer certyfikatu czy logo firmy odpowiedzialnej przeprowadzającej badanie.

Złote monety – w które z nich opłaca się inwestować? Podpowiadamy początkującym!

Jak zrobić grading monety?

Inwestor zainteresowany gradingiem monet w Polsce może skorzystać z usług jednej z licznych firm gradingowych podlegających centrom numizmatycznym. Należy jednak pamiętać, że nie każdy certyfikat jest równie poważany przez znawców. Najwyższą wartość na rynku osiągają monety, które zostały poddane ekspertyzie przez któryś z najbardziej renomowanych podmiotów w branży, jak np. Numismatic Guaranty Corporation (NGC), Professional Coin Grading Service (PCGS) czy Independent Coin Graders (ICG). Osoba zastanawiająca się, jak zrobić grading monety, może również skorzystać z pośrednictwa wielu firm numizmatycznych współpracujących z wymienionymi podmiotami.

Monety inwestycyjne – gdzie je sprzedać? To warto wiedzieć!

Ile kosztuje grading monety?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje grading, należy wziąć pod uwagę, że cena ekspertyzy uzależniona jest od kilku czynników. Po pierwsze, olbrzymie znaczenie ma to, komu zlecamy jej przygotowanie. Po drugie, koszt gradingu monet (lub banknotów) uzależniony jest od ich szacowanej wartości. Tańsza okaże się z pewnością usługa przeprowadzona przez jedną z krajowych firm numizmatycznych. Tu ceny zaczynają się od około 40 zł za grading monety o wartości do 1500 zł. Cena gradingu monet o wiele wyższej wartości może wynosić nawet dwukrotność tej sumy. Jeśli jednak zależy nam na certyfikacie jednej z międzynarodowej firm cieszących się największym uznaniem numizmatyków, powinniśmy być nastawieni na znacznie większy wydatek. Cena ekspertyzy monety przez NGC, jednego z liderów w branży, może wynosić od około 40 do ponad 100 euro.

Podsumowując grading monet, nie sposób uciec od pytania – czy warto oddać numizmat do fachowej ekspertyzy? Z pewnością tak, jeśli tylko zależy nam na poznaniu jego rzeczywistej wartości i na sprzedaniu go z maksymalnym zyskiem na aukcji. A gdzie można zaopatrzyć się w monety, których wartość z upływem czasu będzie rosnąć? Najlepiej zrobić to w Mennicy Skarbowej oferującej ponadto bardzo atrakcyjne ceny skupu metali szlachetnych w swoich licznych placówkach w całej Polsce.