Pallad – co powinieneś o nim wiedzieć?

Zazwyczaj, gdy mówimy o metalach szlachetnych, na myśl przychodzi nam złoto, chwilę później zaś – srebro. W podejściu takim nie ma zresztą niczego dziwnego. Oba te surowce od niepamiętnych czasów traktowane są jako niezwykle cenne, przez co dziś cieszą się zainteresowaniem zarówno jubilerów (i ich klientów), jak i inwestorów. Jednak na złocie, srebrze czy platynie drogocenne metale się nie kończą. Kolejnym, w który warto inwestować, jest pallad. Czym on jest i jakie są właściwości oraz cena palladu? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule!

Pallad – co to jest?

Pallad to pierwiastek, który według klasyfikacji chemicznej zaliczamy do grupy niklowców. Metal ten, w porównaniu do złota czy srebra, mamy prawo traktować jako nowość na rynku metali szlachetnych. Odkryto go bowiem i zbadano dopiero w XIX wieku. Jego nazwa nawiązuje do greckiej bogini wiedzy, Pallas, znanej nam lepiej jako Atena. W roku 1939 uznano go za metal szlachetny – dołączył zatem do elitarnej grupy, do której należą inne metale pożądane przez inwestorów, takie jak złoto czy srebro.

Pallad – właściwości

Jakie są właściwości palladu? Metal ten w warunkach naturalnych występuje w stałym stanie skupienia, nie reaguje w kontakcie z powietrzem czy wodą. Podatny jest za to na działanie kwasów i zasad. Ulega topnieniu w temperaturze 1555'C, wrzeniu natomiast w 2963'C. Jest wytrzymały, a jednocześnie ciągliwy i plastyczny. Jak rozpoznać pallad? Jest on bardzo podobny do platyny, lśni i mieni się srebrzystoszarą barwą. Surowców tych nie należy jednak mylić. A pozostając w temacie platyny – czytelników zachęcamy też do lektury tekstu Platyna – dlaczego warto w nią inwestować?.

Pallad – zastosowanie

Ze względu na swoje cenne właściwości pallad znalazł szerokie zastosowanie w wielu zróżnicowanych dziedzinach. Wykorzystywany bywa zarówno w laboratoriach chemicznych czy medycynie (m.in. w diagnostyce i onkologii), jak i w przemyśle (m.in. motoryzacyjnym) czy branży elektronicznej. Jego atrakcyjny wygląd i plastyczność zapewniają mu również zainteresowanie ze strony jubilerów. W końcu, podobnie jak złoto inwestycyjne czy srebro, dostępny jest w sztabkach czy monetach bulionowych, które mogą stanowić bardzo atrakcyjną lokatę kapitału.

Pallad – cena

Cena palladu – stan z ostatnich dni marca 2022 roku – wynosi około 10000 złotych (około 2200 dolarów) za uncję. Cena za gram palladu to natomiast około 320 zł. Ze względu na spore wahania kursów, pragnąc nabyć pallad w celach inwestycyjnych, warto sprawdzić jego najświeższe notowania. Gdy chodzi o kurs palladu na przestrzeni ostatnich lat, należy podkreślić, że ceny metalu znacząco wzrosły w 2018 roku, kiedy to surowiec stał się droższy od platyny, a później także i złota.

Najważniejszym punktem odniesienia dla każdego zainteresowanego ceną palladu powinien być London Platinum and Palladium Market (w skrócie LPPM) powiązany z LBMA. Kurs palladu podawany jest dwukrotnie każdego dnia – o 9:45 oraz 14:00. Cena palladu, podobnie jak innych metali szlachetnych, zależna jest od szeregu zróżnicowanych czynników, do których zaliczamy zarówno popyt i podaż, jak i sytuację geopolityczną na świecie.

Czy warto nabywać pallad inwestycyjny?

Wielu kupców w dalszym ciągu preferuje złoto inwestycyjne, które nadal uchodzi za najpewniejszą lokatę, gdy mowa o szlachetnych surowcach. Na pewno jednak warto pomyśleć o alternatywie w postaci palladu. Może być on świetną opcją, gdy zależy nam na dywersyfikacji inwestycji, która zwiększy nasze szanse na zysk. Należy też podkreślić, że już od dekady popyt na ten metal przewyższa podaż, co może zwiastować dalszy wzrost wartości palladu na giełdzie. Ponadto warto pamiętać o rozwoju branży motoryzacyjnej, która wykorzystuje duże ilości trudno dostępnego palladu do produkcji katalizatorów. W świetle tego, słusznym posunięciem może zatem okazać się nabycie sztabek lub monet wykonanych z palladu, a następnie, w sprzyjających okolicznościach rynkowych, sprzedanie ich podmiotowi zapewniającemu korzystne ceny skupu – takiemu jak skup Mennicy Skarbowej.

Z całą pewnością planując w przyszłości inwestycje w wartościowe surowce, warto pamiętać o palladzie. Daje on spore możliwości, zarówno z punktu widzenia potencjalnych zysków, jak i zabezpieczenia kapitału. Wszystkich inwestorów zachęcamy ponadto do lektury dwóch polecanych przez nas tekstów: Srebro czy złoto, czyli w co obecnie warto inwestować? oraz W co inwestować w 2022 roku?. Podpowiadamy w nich, jakiego rodzaju lokaty kapitału możemy obecnie uważać za najbezpieczniejsze.