Jak kupować złoto?

Każdy, kto przekonał się do inwestowania w złoto, staje przed pytaniem, gdzie je kupić. Oto kilka wskazówek, jak kupować złoto i w jakiej postaci, by inwestycja była opłacalna.

Chcesz kupić złoto? Nie zwlekaj

Kto jeszcze nie ma złota, nie powinien długo zwlekać z zakupem. Najważniejsze jest zacząć, niezależnie od tego, jakie są prognozy i aktualna cena. Sytuacja polityczna jest niestabilna, światem raz po raz wstrząsają informacje o zamachach terrorystycznych. Wzrasta więc zapotrzebowanie na pewne źródła lokowania kapitału, a złoto od stuleci uważane jest za najlepsze zabezpieczenie na wypadek kryzysów w różnej postaci. Inwestycje w złoto można zacząć od każdej kwoty. Najtańsza sztabka złota 1 g kosztuje ok. 180 zł.

Kupować właściwie

Na początek najlepiej kupować złoto w fizycznej postaci. Zakup papierów wartościowych opartych na złocie, czy akcji firm skupionych wokół przemysłu wydobywczego złota, lepiej zostawić bardziej zorientowanym inwestorom, którzy swoje pieniądze lokują z większym rozmachem. Początkujący powinni swoje zainteresowania skierować w stronę sztabek złota, monet, w których zawartość złota jest najwyższa 999/1000. Łatwo jest je odsprzedać. Korzystny jest też stosunek ceny do jakości.

Sztabki czy monety?

Najlepiej i sztabki i monety, oczywiście o ile pozwalają finanse. Jeśli na inwestycje w złoto przeznaczane są niewielkie kwoty, warto regularnie kupować niewielkie nominały. Małe sztabki można już kupić od 1 grama. Jeśli środków jest więcej, lepiej jest wybierać większą wagę (do 1 kilograma). Im niższy ciężar, tym więcej się płaci w stosunku do aktualnej ceny złota.

Dwie sztabki złota po 50 gramów, będą kosztowały więcej niż 1 o wadze 100 gram. O ewentualnej odsprzedaży trzeba myśleć już przed zakupem. Oznacza to, ze jeśli będzie potrzeba pilnej gotówki, to każdy element złotej inwestycji powinien być zbywalny bez potrzeby przetapiania na mniejsze nominały, bo wiąże się to z dużą stratą.

Gdzie kupować złoto?

Najlepiej nie kupować w bankach, bo cena jest najmniej atrakcyjna. Wprawdzie osobom zaczynającym przygodę z inwestowaniem ta droga może wydawać się najpewniejsza i najprostsza, to trzeba mieć na uwadze, że oferta banków jest zdecydowanie najdroższa. Warto też sprawdzać oferty Mennicy Państwowej, gdzie regularnie emitowane są złote monety. Placówka ma w ofercie też sztabki złota. Najlepsze ceny, sporą różnorodność oferowanych produktów oferują specjalne instytucje zajmujące się obrotem złota i innymi metalami szlachetnymi.

Wielu sprzedawców oferuje również zakup złota online. To wygodna i bezpieczna metoda, zwłaszcza dla inwestorów mieszkających z dala od dużych miast. Przed dokonaniem wpłaty koniecznie należy sprawdzić wiarygodność oferenta, by nie okazało się, że wizja potencjalnych zysków umknęła wraz ze zniknięciem strony w sieci.

Inwestycje z rozwagą

Tak jak przy innego rodzaju lokatach kapitału, tak i przy inwestycjach w złoto, należy dbać, by nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. Lokaty w złoto trzeba traktować, jak inwestycje długoterminowe. Ceny mogą się wahać w perspektywie kilkuletniej. Dobrze wiec mieć w zanadrzu nieco gotówki, czy inne formy oszczędności, do których będzie można szybko sięgnąć bez straty. W ten sam sposób należy podchodzić do dywersyfikacji różnych form oszczędności. Eksperci szacują, że inwestycje w złoto nie powinny przekraczać 20% kapitału. Najbardziej odpowiedni wskaźnik do 10-20%. Żelaza zasada mówi również, by niezależnie od sytuacji życiowej i koniunktury nie ruszać minimalnych zasobów złota, czyli 10% ulokowanego w ten sposób kapitału.

Jak kupować złoto – liczą się regularne zakupy

Cena złota może podlegać wahaniom krótkoterminowym. Nie należy tym się zrażać, pamiętając o tym, że inwestycje w złoto należy traktować jako zabezpieczenie, a nie próbować na nim spekulować. Regularny, comiesięczny zakup złota, to najlepszy sposób, by zabezpieczyć się przed skokami cen. Istotna jest tu jednak kwota. Jeśli na inwestycje można przeznaczyć np.: 200 zł, to wystarczy to na zakup najmniejszych nominałów. W perspektywie kilkumiesięcznej może się okazać, ze zakupy w takiej formie są nieopłacalne. Złoto będzie kupowane zbyt drogo. W takiej sytuacji lepiej jest kupować również regularnie, ale rzadziej np. co 2-3 miesiące większe nominały.

Ostrożnie z okazjami

W ogłoszeniach w prasie kolorowej, na kanałach telewizyjnych pojawiają się reklamy zachęcające do nabycia okolicznościowych złotych monet. W tym przypadku trzeba mieć na uwadze, że do samej ceny monety, która wynika z zawartości kruszcu, emitent dolicza jej wartość artystyczną, kolekcjonerską, unikalność motywu itp., które w przypadku odsprzedaży mogą okazać się niewiele warte.

Sprawdzanie cen

Internet to doskonałe narzędzie, które pozwala porównać ceny złota u różnych oferentów. Wcześniejsze rozpoznanie rynku bardzo się opłaca, bo różnice w cenach są dość znaczne. Niektórzy sprzedawcy aktualizują ceny zgodnie z wahaniami ceny złota na giełdach, u innych ceny są stałe przez dłuższy czas.

By sprawnie ocenić, czy oferta w ogóle jest warta zainteresowania, najprościej jest sprawdzić, ile czystego złota znajduje się w danej monecie, czy sztabce, czyli jaki jest procent czystego kruszcu w ogólnej wadze przedmiotu, który zamierzamy kupić. Kolejny krok to sprawdzenie, ile czystego złota można otrzymać za cenę zakupu kierując się aktualnymi cenami złota. Jeśli kwota, za którą mamy kupić dany przedmiot przewyższa o 10% aktualną cenę złota, to nie jest to oferta godna polecenia.