Blog

Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe?

Chyba każdemu z nas zdarzyło się w dorosłym życiu zastanawiać się, czy pięknie wyglądające złote precjoza są autentyczne. Takich sytuacji jest można wymienić przynajmniej kilka. Spadek, wyjątkowo okazyjna cena, wizyty na pchlim targu, czy szczególnie okazała biżuteria u koleżanki z pracy nasuwają pytania, na ile kosztownie wyglądające przedmioty rzeczywiście takie są. Jak więc sprawdza się autentyczność złota?

Istnieją różne sposoby na potwierdzenie właściwości złota. Swoimi metodami posługują się fachowcy np.: jubilerzy, czy handlarze drogimi kruszcami. Oni też mają do pomocy różne profesjonalne urządzenia: wagi, lupy i szkła powiększające, specjalne odczynniki chemiczne. Inne możliwości są dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, a i tu jeszcze nie zawsze da się je wykorzystać w 100%. Wiele zależy tu od ogólnego rozeznania na rynku metali, znajomości oznaczeń ujętych w tabeli polskich cech i znaków pobierczych, a także znajomości praw fizyki.

Złota biżuteria, sztabki złota, złote monety są od setek lat często wybieraną formą lokowania pieniędzy, świadczą o prestiżu i pozycji. Nic więc dziwnego, że często się je podrabia. Wszystkie wyjątkowe okazje powinny od razu zbudzić choćby minimum niepokoju i zdrowego dystansu. Niestety często dzieje się odwrotnie. Wizja interesu życia zupełnie niszczy zdrowy rozsądek. I choć po fakcie najczęściej sam poszkodowany zachodzi w głowę, jak mógł się dać w tak łatwy sposób oszukać, straconych pieniędzy nie da się odzyskać, a przypominające złoto przedmioty mogą co najwyżej posłużyć policji jako dowód w sprawie. Najpewniejszą i najprostszą drogą jest udanie się wspólnie z oferującym sprzedaż złota do jubilera i potwierdzenie u fachowca autentyczności złotych przedmiotów. Jak zatem sprawdzić czy złoto jest prawdziwe?

Testy u jubilera

Profesjonalista ma do dyspozycji różne chemiczne testy z użyciem kwasów, które ze 100% pewnością rozstrzygną pytanie o ilości złota w złocie. Fachowiec sprawnie znajdzie i odczyta też próbę złota i od razu szacunkowo wyceni wartość danego przedmiotu. Im wyższa próba, tym wyższa powinna być jego cena. Trzycyfrowy stempel (próbę) najłatwiej jest odczytać przy pomocy lupy lub szkła powiększającego. Taki test można również samodzielnie przeprowadzić w domu.  Przy wyborze tej metody warto jednak zwrócić uwagę na wszystkie elementy biżuterii. Częstą praktyką fałszerzy jest bowiem łączenie kruszcu różnej próby. Na zapięciu łańcuszka może być stempel z próbą 750, podczas gdy pozostała część jest wykonana z najtańszego złota 333.

Metoda na oko

Precyzyjne oględziny przydadzą się tak nie inaczej. Prawdziwe złoto nie zachodzi patyną. Wyraźne ślady zużycia, przebijający spod spodu inny metal, przetarcia złotej nawierzchni to sygnały świadczące o tym, że możemy mieć do czynienia z podróbką.

Test na ząb

Ugryzienie złotej monety to często spotykany obraz w filmach. Rekomendować go nie wypada, choćby w trosce o stan uzębienia. Bo przydatność we wspomnianej sprawie jest niemal zerowa. Wprawdzie obiegowa opinia głosi, że ślady zębów na kruszcu są potwierdzeniem jego szlachetności, to pogląd ten jest bardzo łatwo obalić. Ołów jest jeszcze bardziej miękki, więc ten test z powodzeniem przejdą również ołowiane fałszywki.

Test Archimedesa

Kto uważał na fizyce, nie powinien mieć problemu ze sprawdzeniem autentyczności złota pry pomocy prawa Archimedesa. Każdy metal, a więc i złoto ma określoną gęstość. To znana od wieków metoda wymaga jedynie kubka i nieco wody. Złoty przedmiot należy włożyć do naczynia z wodą i sprawdzić, ile płynu zostało wyparte.

Test magnetyczny

Złoto jest metalem, który nie reaguje na magnes. Jeśli więc poczujemy przyciąganie sprawdzając magnesem złoty pierścionek czy bransoletkę, to najprawdopodobniej nie są złote. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki, więc nie jest ona w pełni miarodajna.

Podstawowe informacje o ocenie prawdziwości złota warto sobie przyswoić po pierwsze, by nie dać się nabrać na pseudo okazje. Po drugie, warto również wiedzieć, co kryją w sobie rodzinne pamiątki. Złoto to świetny sposób, by zabezpieczyć swoją przyszłość. Lokaty w złoto były i są popularne na wypadek różnych kryzysów i zawirować gospodarczych i politycznych. Jeśli mamy złoto w domu, dobrze jest wcześniej zorientować się, jaka jest ich wartość i gdzie można je w razie potrzeby spieniężyć, by nie pozbywać się swoich złotych zasobów za bezcen.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe