Blog

Jak czyścić złoto?

Liczne przedmioty użytkowe ze złota, które posiadamy w naszych domostwach od czasu do czasu potrzebują czyszczenia. Najczęściej dotyczy to biżuterii. Kremy, mydło, perfumy, czy produkty do makijażu, a także naskórek pozostawiają na niej brzydko wyglądające ślady. Samodzielne czyszczenie złota jest więc bardzo przydatną umiejętnością. Sprawdźmy, jak można to zrobić w domowych warunkach.

Pielęgnacja złota w domu nie jest skomplikowana, ani droga. Zazwyczaj wystarczy raz na jakiś czas oczyścić brudny złoty przedmiot. Biorąc się za czyszczenie złota w domu, warto mieć na uwadze poniższe wskazówki.

Środki do czyszczenia złota z drogerii

W przypadku srebra znajdziemy w sklepach cały szereg preparatów do czyszczenia. Do złota jest ich zdecydowanie mniej. Najczęściej oferowane są specjalne ściereczki, którymi jednak trudno oczyścić np. oczka w łańcuszku, czy inne drobne elementy, jak chociażby zatyczki w kolczykach. Zaletą jest jednak ich niska cena. W domu można też sięgnąć po nieco droższą kąpiel izotoniczną. Ten chemiczny roztwór może jednak być dla biżuterii z kamieniami szlachetnymi zbyt agresywny. Nieumiejętne stosowanie tego środka może zniszczyć nieodwracalnie zmatowić kamień.  

Domowe środki do czyszczenia złota

Złotych przedmiotów nie trzeba czyścić zbyt często. W domowych warunkach najłatwiej posłużyć się tanim i ogólnie dostępnym płynem do naczyń. Kilka kropel preparatu wystarczy nanieść na złoty przedmiot i delikatnymi ruchami umyć go pod bieżącą, ciepłą wodą. Jeśli zabrudzeń jest więcej i mocno się trzymają, można użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Ruchy muszą być jednak delikatne, by nie porysować powierzchni. Dobrze jest wcześniej zabezpieczyć odpływ. Nagminnie zdarzają się niemiłe niespodzianki w postaci kolczyków, czy pierścionków, które ugrzęzły w kolankach umywalek, albo co gorsza bezpowrotnie spłynęły z wodą.

Po umyciu złotego przedmiotu trzeba go osuszyć miękką, bawełnianą ściereczką. Ostatni krok to polerowanie. Najlepiej to zrobić kawałkiem wełnianej tkaniny lub irchy.

Kąpiel ultradźwiękowa

Metoda łatwa do zastosowania w domu. Wymaga jednak zakupienia specjalnego urządzenia. Pojemnik napełnia się wodą z dodatkiem kilku kropel płynu do naczyń. Cała kąpiel trwa około dwóch minut. Pod wpływem ultradźwięków przedmiot delikatnie wibruje, dzięki czemu cząstki brudu usuwają się samoczynnie nie uszkadzając powierzchni. Po kąpieli wodę wylewamy z urządzenia, a złoty przedmiot osuszamy i polerujemy.

Co jeszcze warto wiedzieć o czyszczeniu złota?

Najlepiej jest nie dopuszczać do dużych zabrudzeń. W tym celu złotą biżuterię należy ściągnąć przed kąpielą, czy prysznicem. Przy wykonywaniu makijażu, stosowaniu perfum też warto zwracać uwagę, by drobinki kosmetyków nie osadzały się na złocie.

Do czyszczenia złota nie należy używać twardych lub ostrych przedmiotów, ani często polecanej pasty do zębów. Mają one różną ścieralność, więc zawarte w niej drobinki mogą uszkodzić metal. Złoto wysokiej próby nie wymaga częstego mycia. Na jakość materiału warto zwrócić uwagę już przy zakupie, bo na to wpływ na wygląd tych drogocennych przedmiotów, trwałość ich użytkowania i później nakład czasu poświęcony na ich pielęgnację.

Złoto można z powodzeniem czyścić w domu. Często noszone przedmioty dobrze jest jednak raz na rok, czy dwa oddać do profesjonalnego czyszczenia do jubilera. To samo dotyczy wyjątkowo cennych precjozów, które mogą się zniszczyć pod wpływem niewłaściwych środków lub nieumiejętnej techniki czyszczenia.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe