Blog

Ile kosztuje sztabka złota?

Inwestowanie oszczędności w złoto nie jest przyjemnością zarezerwowaną jedynie dla bogaczy. Choć może się to wydawać nieco nieprawdopodobne, każdy z nas może mieć w domu swój własny zapas złota na „czarną godzinę”. Mogą to być na przykład sztabki złota, które można kupić już od 150 złotych.

Sztabki złota należą do tzw. złota inwestycyjnego, obecnie jednej z najbardziej atrakcyjnych i bezpiecznych form lokowania pieniędzy. W czasach, gdy bezpieczna przyszłość staje się priorytetem, znalezienie odpowiedniego sposobu na przechowywanie oszczędności jest dla wielu osób sprawą priorytetową. Posiadanie sztabek złota to pewny zwrot inwestycji, brak obaw o utratę zainwestowanych pieniędzy, bo złoto w fizycznej postaci jest zawsze pod ręką, można je szybko i bez problemu sprzedać.

Ile kosztuje sztabka złota?

Na sztabki złota może sobie pozwolić każdy z nas. Nawet zarabianie najmniejszych kwot nie wyklucza tej formy oszczędzania. Cena sztabki złota, kształtuje się na podstawie światowych cen złota. Obecnie kurs ten zwyżkuje, ale złote inwestycje należy po prostu zacząć, niezależnie od koniunktury. Comiesięczne, nawet małe zakupy to w perspektywie 10-20 lat spory zbiór sztabek o konkretnej wartości.

Najmniejsze sztabki o wadze 1 g kosztują około 150 zł. Cięższe odpowiednio więcej. Dostępne są sztabki o wadze 2 g, 2,5 g, 5 g, 10 g, 20 g. Sztabka o wadze 5 g to wydatek ok. 750 zł.

Co ciekawe najdroższe oferty o wadze powyżej 1 kg, nie są już formowane w sztabki. Jest to wówczas prawdziwa mała „góra” złota. Ale jej ceny też wymagają dość pokaźnej „góry” pieniędzy.

Podane ceny to przykładowe kwoty, które mogą dość znacznie się różnić u poszczególnych oferentów. Każdy z nich ma bowiem prawo do nakładania sporej marży. O opłacalności w inwestycje w złoto, trzeba myśleć już w chwili zakupu. Małe sztabki można kupić już za niewielką kwotę, ale realnie marża dostawcy jest na nich największa. Lepiej jest więc kupić rzadziej, ale równie regularnie większą sztabkę. W praktyce oznacza to, ze zamiast wydawać co miesiąc 100 zł za sztabkę o wadze 1 g, co 2-3 miesiące lepiej kupić droższą, ale cięższą sztabkę 5 g.

Co ma wpływ na cenę sztabki złota?

Złotem handluje się niemal 24 godziny na dobę, bo kruszec ten cieszy się uznaniem na całym świecie. Kto ma złoto, może spać spokojnie, niezależnie od wahań cen. Cena złota podlega prostemu prawu podaży i popytu. Obecnie kurs zwyżkuje, bo wielu inwestorów wycofuje swoje aktywa z tradycyjnych form lokowania pieniędzy. Takie zwiększone zainteresowanie nie idzie w parze ze zwiększeniem ilości wydobywanego złota. To metal naturalny, więc jego zasoby też ulegają stopniowemu wyczerpaniu.

W długofalowej perspektywie oznacza to, że pieniądze zainwestowane w sztabki złota są bezpieczne. Nic nie wskazuje, by świat wokół nas stał się bezpieczniejszy, a wszelkie perturbacje polityczne i gospodarcze również skutkują zwyżkującą ceną złota.

Gdzie sprzedać sztabki złota?

Choć wspominaliśmy, że inwestycje w złoto trzeba traktować jako lokaty długoterminowe, to oczywiście nie można wykluczyć, ze różne życiowe sytuacje nie zmuszą nas do konieczności szybkiej sprzedaży sztabek złota. Gdzie to zrobić? Najprościej oczywiście udać się tam, gdzie sztabki zostały zakupione. W grę wchodzą jeszcze komisy i lombardy, ale tych miejsc nie polecamy, bo z reguły oferują cenę skupu dużo poniżej wartości nakładając własną, wysoką marżę. Najbardziej korzystne jest skorzystanie z opcji sprzedaży online. Na przykład u nas wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie i zgłosić chęć sprzedaży.  Kurier bezpłatnie odbierze złoto i przewiezie sztabki do siedziby firmy, gdzie zostaną wycenione. Cena zakupu jest przekazywana telefonicznie. Po jej akceptacji transakcje jest finalizowana, a pieniądze trafiają na konto sprzedającego już w ciągu 24 godzin.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe