Blog

Na czym polega wycena diamentów?

Diamenty należą do szczególnych kamieni szlachetnych. Ich blask, rozmiar, rodzaj szlifu na każdego działają inaczej. Znawcy, mimo iż sami niewątpliwie ulegają ich czarowi, przy wycenie diamentów posługują się kilkoma obiektywnymi kryteriami. Warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć skąd bierze się cena diamentów, a przede wszystkim dlaczego na pierwszy rzut oka tak samo wyglądające kamienie mogą znacznie różnić się ceną.

Na cenę diamentów mają wpływ 4 podstawowe kryteria, zwane od ich angielskich odpowiedników 4 C.

Są to:

 • szlif (cut)
 • barwa (colour)
 • waga (carat)
 • czystość (clarity)

Szlif

Szlif nadaje diamentom niepowtarzalny blask. To jedyne spośród pozostałych kryteriów, na które wpływ ma człowiek. Pozostałe parametry to wyłącznie zasługa natury. Dobry szlif wydobywa z diamentu, to co najlepsze i pozwala mu rozbłysnąć pełnym blaskiem.

Oszlifowany diament nazywa się brylantem. Wybór szlifu zależy od osobistych upodobań. Bardzo lubiane i najcenniejsze są brylanty okrągłe. Klienci chętnie wybierają również kształt owalny, szmaragdowy, gruszki, serca, księżnej, łezki, markizę, czy bagietę. Jakość szlifu jest oceniana na podstawie matematycznego modelu i poprzez porównanie idealnych proporcji.

Kolor

Diamenty kojarzą się z bezbarwnymi brylantami. Jednak krystalicznie czyste kamienie są niezwykle rzadkie. Tak naprawdę diamenty występują w wielu odcieniach żółci, różu, pomarańczowego. Spotyka się też, choć dużo rzadziej kamienie barwy niebieskiej i zielonej. Barwę diamentów określa międzynarodowa skala odcieni (nazywana też skalą żółtości). Im rzadszy kolor, tym cenniejszy kamień. Klasyfikacja według kolorów rozpoczyna się od litery D, oznaczającej najrzadsze kamienie i stopniowo przechodzi aż do litery Z, którą określa się najczęściej spotykane okazy.

Czystość

Czystość diamentu oznacza, czy i w jakim stopniu można w nim odnaleźć ślady innych minerałów, zarysowania i spękania, które mają wpływ na rozchodzenie się światła w kamieniu. Im mniej „śladów natury”, tym wyższa wartość diamentu. W praktyce 100% czysty diament, określany jako wewnętrznie doskonały, niemal nie występuje. Zanieczyszczenia diamentów dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne, czyli inkluzje i skazy. Czasami jest je niezwykle trudno rozpoznać gołym okiem.

Czystość diamentów jest podawana według następującej klasyfikacji:

IF – wewnętrzne doskonały, bez skazy

WS 1-WS 2 – minimalne inkluzje

VS 1-VS 2 – bardzo małe inkluzje

SI 1-SI 2 - małe inkluzje

P 1 - małe inkluzje rozpoznawalne  dla doświadczonego gradera w powiększeniu

P 2-3 - widoczne inkluzje rozpoznawalne bez konieczności powiększania

Waga

Waga i wymiary diamentów podawane są w karatach. 1 karat ma masę ok. 0,2 g (200 mg). W międzynarodowej klasyfikacji oznacza się go skrótem „ct”. Określenie to ma bardzo długą tradycję. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa carato, czyli drzewa o nazwie szarańczyn strąkowy lub chleb świętojański. Jego nasion używano już w czasach średniowiecznych do ważenia kamieni szlachetnych, a ich waga była stała i wynosiła około 0,2 g, czyli tyle, co 1 karat.

Dwa diamenty o tej samej masie mogą zostać różnie wycenione, ponieważ na ich ostateczną wartość mają też wpływ inne parametry: czystość, barwa i szlif.

Do wyceny diamentów niezbędny jest sprzęt gemmologiczny. Ekspertyzy dokonuje się w formie pisemnej. Klient powinien otrzymać pełen raport zawierający opis najważniejszych parametrów posiadanego kamienia wraz z fotografią. Przez naszą stronę można zamówić wycenę diamentów (http://skup.zlota.pl/diamenty) w Warszawie. Jest ona wykonywana przez uznane centrum gemmologiczne. Aby uzgodnić szczegóły, wystarczy tylko skontaktować się z nami przez formularz lub telefonicznie. 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe