Blog

Wiedeńscy Filharmonicy – sprawdź, dlaczego to tak popularna moneta


Wiedeńscy Filharmonicy to najpopularniejsza moneta lokacyjna sprzedawana w Europie, a według Światowej Rady Złota (World Gold Council) Filharmonik był w latach 1992, 1995, 1996 i 2000 najpopularniejszą złotą monetą bulionową na świecie. Jej początki sięgają 1989 r i od tego czasu prężnie trzyma się w rankingu najbardziej opłacalnych inwestycji w złoto.

Historia tej monety sięga 1988 r, kiedy zmiany w prawodawstwie austriackim umożliwiły emisję złotych monet. Wówczas też pojawił się pomysł, by na monecie umieścić grafikę charakterystyczną dla Austrii, rozpoznawalną zarówno w kraju, jak i za granicą. A że Austriacy znani są z miłości do muzyki zdecydowano, że najbardziej odpowiednim motywem będzie znana na całym świecie orkiestra Wiedeńskich Filharmoników. Pomysł niemal nie doszedł do skutku, bo muzycy nie byli początkowo zachwyceni tą ideą. Dopiero po długich pertraktacjach udało się uzyskać ich zgodę.

Arcydzieło sztuki numizmatycznej

Wiedeńscy Filharmonicy są chętnie kupowani ze względu na wartość samego kruszcu, ale też z powodu walorów estetycznych. Monetę tę cenią kolekcjonerzy, zdobyła wiele nagród na targach monet i uznawana jest za wyjątkowe osiągniecie sztuki numizmatycznej. Projekt graweru wykonał Thomas Pesendorfer. Na rewersie znajdują się najbardziej charakterystyczne dla wiedeńskiej orkiestry instrumenty smyczkowe: wiolonczela, skrzypce i altówka, a także harfa, fagot oraz róg francuski. Nad instrumentami umieszczony jest półkolisty napis „Wiener Philharmoniker".

Na awersie znajdują się słynne organy ze Złotej Sali Koncertowej w Wiedniu. Nad wizerunkiem organów umieszczona jest nazwa kraju „Republik Österreich“, poniżej waga monety, oznaczenie próby złota „999,9”. Nieco mniejszymi cyframi jest oznaczony również rok emisji i nominał.  Brzeg monety jest delikatnie ryflowany.

Oszałamiający sukces

Od października 1989 do 2004 r sprzedano ponad 8,2 mln egzemplarzy Filharmonika, co daje 174 tony czystego złota. By uczcić ten sukces na 15-lecie monety przygotowano specjalną edycję 15 monet o wadze 1000 uncji i wartości 100.000 euro. Każda z monet, która zyskała międzynarodowy przydomek „Big Phil” miała średnicą 37 cm, grubość 2 cm i ważyła 31,103 kg. Była to wówczas według Księgi Rekordów Guinessa największa złota moneta na świecie. 14 sztuk zostało sprzedanych za granicą, jeden egzemplarz pozostał w Austrii i znajduje się w Muzeum Monet w Austriackim Banku Centralnym w Wiedniu.

Równie ciekawy pomysł został zrealizowany na 20-lecie monety. W 2009 roku wypuszczono specjalną edycję monet o wadze 20 uncji i wartości 2000 euro. Miały one średnicę 74 mm, wagę 622 g i grubość 8,3 mm. Łącznie przygotowano 6.027 sztuk, z czego 2009 zostało w Europie, 2009 sztuk sprzedano do Japonii. Również 2009 egzemplarzy trafiło do Ameryki.

Miarę sukcesu Wiedeńskich Filharmoników najlepiej pokazuje fakt, że gdyby złożyć wszystkie dotychczas sprzedane monety jedna na drugą, to przewyższyłyby one Mount Everest (8850 m) tworząc kolumnę wysoką na 15 000 m.

Emitentem Wiedeńskich Filharmoników jest Mennica Austriacka, zatem monety te mają rządowe gwarancje czystości kruszcu. Moneta Wiedeńscy Filharmonicy jest sprzedawana w różnych nominałach: 1 uncja, ½ uncji, ¼ uncji, 1/10 uncji, w cenach od 600 do ponad 5000 zł.

Filharmonik jest też pierwszą złotą monetą wyprodukowaną w walucie euro. Dostępne jest również wersja w srebrze.  

Dobra lokata

Zakup Filharmonika jest dobrą decyzją, gdy zamierzamy zacząć inwestować w złoto, albo rozszerzać swoje złote portfolio. Znana na całym świecie moneta wybijana ze złota najwyższej próby nie straci na wartości, a pojedyncze sztuki, jeśli zaczniemy od niewielkich nominałów można szybko sprzedać, gdyby była potrzeba gotówka. Renoma i powszechne uznanie w świecie kolekcjonerów i inwestorów jakim cieszą się Wiedeńscy Filharmonicy sprawiają, że inwestycja t jest nie tylko opłacalna, ale świadczy również o pewnej finezji finansowej i znajomości rynku złota.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe