Blog

Gdzie przechowywać złoto?

Ilość złota i innych metali szlachetnych w rękach Polaków z roku na rok jest coraz większa. Niezależnie od tego, czy złoto kupiliśmy na czarną godzinę, oddziedziczyliśmy po rodzinie w postaci biżuterii czy też traktujemy je jako inwestycję, to zawsze pojawia się ten sam problem - gdzie i jak je przechowywać? W polskich warunkach opcje są zasadniczo trzy - skrytki bankowe, skarbce instytucji handlujących złotem lub domowe zacisze. Która z nich jest najlepsza?

Gdzie najbezpieczniej trzymać złoto?

Bezpieczeństwo jest najważniejszym argumentem "za" lub "przeciw" danej lokalizacji przechowywania złota. Teoretycznie sprawa jest prosta - najwyższy poziom bezpieczeństwa oferują banki, gdyż posiadają one odpowiednie systemy bezpieczeństwa. Zasadniczo podobne walory mogą zaoferować dystrybutorzy złota, jednak w tym przypadku zawsze warto korzystać z usług firm sprawdzonych. Minusem trzymania rezerw finansowych w bankach jest jednak brak możliwości ciągłej kontroli nad swoim depozytem. Tego też boi się wielu posiadaczy złota, którzy skupują je jako zabezpieczenie na wypadek kryzysu. Z kolei poziom bezpieczeństwa złota trzymanego w domu zależy od sposobu przechowywania. Zdecydowanie odradzić należy wszelkie szkatułki, szuflady czy najtańsze sejfy. W przypadku kradzieży złamanie takich zabezpieczeń to kwestia minut, a czasem nawet sekund. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest z kolei profesjonalny sejf zabudowany np. w podłodze- i on jednak może zostać rozpruty przez specjalistów dużo łatwiej, niż w przypadku bankowego skarbca.

 

Jak najtaniej przechowywać złoto?

Rozważając problem bezpieczeństwa swojego złota zawsze należy zadać pytanie - a ile to będzie kosztować? Korzystanie z kasetki bądź skrytki bankowej wiąże się z przeciętnymi wydatkami na poziomie 300-500 złotych rocznie, do czego doliczyć trzeba też różne dodatkowe koszty. Zasadniczo podobne ceny zaproponują nam firmy handlujące złotem. Dużo większy rozrzut ewentualnych wiąże się z trzymaniem swoich rezerw w domu. Najprostsze sejfy kupić można już za 150-200 zł, choć jak wspomniano nie gwarantują one bezpieczeństwa. Z kolei koszt zaawansowanych urządzeń tego typu wraz z porządnym montażem może wynieść nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych.


Na koniec warto zwrócić też uwagę na alternatywę dla osób, dla których przechowywanie np. biżuterii rodowej to spory problem i źródło nieustannego stresu - zawsze można je spieniężyć w wyspecjalizowanych instytucjach takich jak Mennica Skarbowa (http://skup.zlota.pl/ ). Instytucje tego typu gwarantują fachową wycenę i stosunkowo najwyższe ceny na rynku. Wybranie optymalnego sposobu przechowywania złota nie jest sprawą prostą. Każde z rozwiązań ma bowiem swoje wady i zalety, bezwzględnie jednak należy się wystrzegać korzystania z niesprawdzonych instytucji finansowych oraz trzymania kruszcu w przysłowiowej "skarpecie" czy sejfie kupionym na promocji w supermarkecie. We wszystkich przypadkach warto się też trzymać innej ważnej zasady - złoto i biżuteria lubią ciszę, więc im mniej osób wie o naszych zasobach, tym są one bezpieczniejsze.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe