Srebro inwestycyjne - warto czy nie?

Metale szlachetne od zawsze uchodziły ze bezpieczną formę lokowania kapitału. Srebro zwane „złotem dla ubogich” stanowi ciekawą ofertą dla inwestorów, którzy chcą oszczędzać, a nie mają zbyt wielu środków. Czy jednak zakup srebra inwestycyjnego się opłaca?

Srebro jest bardzo popularnym metalem szlachetnym. 56% rocznego popytu na ten metal wykorzystują różne gałęzie przemysłu m.in: metalowy, samochodowy, kosmetyczny, medyczny. Kruszec ten podobnie jak złoto nie jest materiałem odnawialnym. Choć występuje w naturze ponad 20 razy częściej niż złoto, to jego zasoby również ulegają wyczerpaniu.

Wzrost zapotrzebowania na wydobycie srebra jest związany z rosnącym zapotrzebowaniem na ten metal z krajów szybko rozwijających się: Chin, Indii i Brazylii. Po srebro sięga też przemysł energii odnawialnej i w tym obszarze zapotrzebowanie na srebro na pewno będzie rosło w przyszłości.

Inwestycja w srebrno, podobnie jak zakup złota inwestycyjnego wymaga cierpliwości. Na pewno jest to metal z potencjałem, jednak zyski trzeba szacować w perspektywie długoterminowej. Dobrym rozwiązaniem jest zakup srebra inwestycyjnego, jako uzupełnienia złotego portfolio. W awaryjnych sytuacjach można je szybko sprzedać nie naruszając swoich złotych zasobów.

Jak inwestować w srebro?

Inwestowanie w srebro może przyjmować różną formę. Możliwy jest zakup srebrnych monet, sztabek czy nawet srebra użytkowego, choć tego jako inwestycji nie polecamy. Srebrne naczynia: tace, kufle, patery, sztućce mają zazwyczaj sporo domieszek, a do samej ceny czystego kruszcu trzeba jeszcze doliczyć koszty ręcznej pracy jubilera.

Na inwestycję najlepiej nadają się monety i sztabki. Choć są tańsze niż ich odpowiedniki w złocie, warto też zwrócić uwagę na opłacalność zakupu różnych nominałów. Najmniejsze monety i sztabki są obłożone najwyższą marżą. Zakup srebrnej sztabki o wadze 1 kg, będzie bardziej opłacalny niż 10 pojedynczych o wadze 1000 g. Jednak przestrzegamy przez zakupem wyłącznie dużych nominałów. W razie jakiegoś kryzysu ciężko je będzie sprzedać. Lepiej jest też spieniężyć niewielką część swoich zasobów, niż od razu w jednej transakcji pozbywać się całego zapasu.

Srebrne monety i sztabki

Srebrne monety są oferowane w różnej wadze. Standardowa, najczęściej spotykana waga to 31, 10 g. Wielu emitentów oferuje jednak również monety ½ uncji, 2 uncje, 10 uncji i 1 kg. Najbardziej znane srebrne monety mają swoje złote odpowiedniki. W srebrze oferowany jest Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeński Filharmonik, Amerykański Orzeł. Popularne są również srebrne monety przedstawiające najsłynniejsze dzieła architektury.

Waga srebrnych sztabek zaczyna się od 1 g, poprzez 500 g, aż do sztabek ważących nawet 1 kg.

Od czego zależy cena srebra?

Cena srebra to oczywiście wypadkowa podaży i popytu. Ma na nią istotny wpływ również kurs dolara do waluty, w której odbywa się transakcja. Jeśli dolar rośnie, srebro traci na wartości i odwrotnie. W dalszej kolejności istotna jest również cena złota i zapotrzebowanie na srebro ze strony przemysłu. Cena srebra może więc w krótkim okresie podlegać dość dużym wahaniom. Złoto jest dużo stabilniejsze. A jak inwestować w srebro? By zapewnić sobie odsprzedaż srebra z zyskiem, trzeba je dobrze kupić sprawdzając i porównując wcześniej ceny u różnych oferentów.

Inwestycje w srebro warto polecić kupującym, którzy szukają bezpiecznej formy lokaty pieniędzy i chcą zachować elastyczność w razie nagłej potrzeby finansowej. Inwestowanie w srebrno sprawdzi się więc u osób, które inwestują regularnie niewielkie kwoty. Srebrne sztabki i monety łatwo jest spieniężyć, a perspektywa zysków wykazuje tendencję wzrostową.