Blog

Skąd się wzięło złoto? Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania!

Złoto to jedna z niewielu "rzeczy" na świecie, które praktycznie od początku cywilizacji wzbudza emocje i jest synonimem bogactwa. Skąd się wziął ten złoty mit? Czy złoto naprawdę można ugryźć i czy jest niezniszczalne? Na te - i inne - pytania odpowie ten tekst!

Jak powstało złoto?

Złoto dostępne na ziemi ma pochodzenie kosmiczne. Powstało ono dzięki procesowi nukleosyntezy podczas eksplozji supernowych, jeszcze przed powstaniem układu słonecznego. Kruszec znajdujący się w płaszczu i skorupie ziemskiej dotarł do ziemi w okresie tzw. Wielkiego bombardowania wraz z uderzającymi w Ziemię meteorytami.

Warto też dodać, że marzenie średniowiecznych alchemików o stworzeniu złota z innych substancji ziściło się w 1941 roku gdy naukowcy z Harvardu bombardowali rtęć szybkimi neutronami. Metoda ta jednak jest na tyle kosztowna, że nie opłaca się z gospodarczego punktu widzenia.

Czy złoto można ugryźć?

Każdy kojarzy scenę z wielu filmów, gdy po zdobyciu złotego skarbu pirat czy inny odkrywca próbował ugryźć złotą monetę, by ocenić jej prawdziwość. Ten popkulturowy obraz wcale nie jest wyssany z palca. Złoto w czystej postaci jest bowiem stosunkowo miękkim metalem, więc bez problemu można na nim "odcisnąć zęby". Warto przy tym pamiętać, że do produkcji złotych przedmiotów używa się na ogół stopów złota z innymi metalami, które dzięki temu są twarde, a więc też bardziej wytrzymałe. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak rozpoznać, czy złoto jest prawdziwe, to zapraszamy tutaj.

Czy złoto można zniszczyć?

Jedną z najciekawszych cech złota jest jego nieprzeciętna odporność. Złota nie da się spalić, nie ulega korozji i zdecydowanej większości substancji chemicznych. Rozpuścić je można jedynie przy użyciu rtęci, roztworów cyjanków, kwasu selenowego oraz tzw. wody królewskiej - czyli mieszaniny kwasu solnego i azotowego. Wszystko to sprawia, że złoto w przeciętnych warunkach jest praktycznie niezniszczalne. Fakt ten ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia np. inwestorów, gdyż nie muszą się oni martwić o szczególne warunki przechowywania czy utratę majątku w wyniku rozmaitych katastrof. O innych zaletach inwestowania w złoto poczytasz tutaj.

Dlaczego złoto jest drogie?

Na swoją "pozycję" wśród innych metali złoto pracowało przez wieki. Wiele starożytnych cywilizacji uznawało je za środek płatniczy i rzecz bardzo cenną. Sytuacja ta nie zmieniła się do dzisiaj i mimo najróżniejszych przemian społecznych i gospodarczych w dalszym ciągu złoto  jest uznawane za synonim bogactwa i splendoru. Tej "legendarności" złota pomagają też jego bardzo ciekawe właściwości chemiczne i fizyczne, które sprawiają, że jest ono używane przy produkcji nie tylko tradycyjnych ozdób, ale też nowoczesnej elektroniki. Dodatkowo niezbyt duże zasoby tego metalu oraz powszechność przekonania o jego wartości sprawiają, że traktowane jest jako idealna polisa ubezpieczeniowa  "na ciężkie czasy". Więcej o cenach złota dowiesz się z tego tekstu.

Gdzie można znaleźć złoto?

Niestety w tej kwestii nie mamy zbyt dobrych informacji. Zdecydowana większość aktualnego wydobycia koncentruje się w kopalniach głębinowych i odkrywkowych. Najwięcej kruszcu wydobywają Chiny, Australia, Rosja oraz Stany Zjednoczone. W sumie w 2014 roku wydobyto na świecie 2860 ton złota. W Polsce złoto znajduje się na Dolnym Śląsku, w okolicach Złotego Stoku czy Złotoryi. Jednak szanse na odnalezienie większych samorodków czy rozpoczęcie wydobycia w kraju są znikome. Wynika to głównie z małych zasobów - przykładowo ocenia się, że zasoby złota na Dolnym Śląsku wynoszą około 350 ton, jednak eksploracja tych złóż jest po prostu nieopłacalna.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe