Blog

Inwestowanie w złoto – dlaczego jest lepsze niż wpłacanie na lokatę?

Coraz więcej osób zainteresowanych inwestowaniem swoich środków finansowych zastanawia się nad tym, czy w związku z rosnącymi cenami złota kruszec ten jest nadal opłacalny. Do tej pory inwestowanie w złoto wydawało nam się znacznie bardziej opłacalne niż wpłacanie zaoszczędzonych pieniędzy na lokatę bankową. Dlaczego? I czy nadal warto interesować się inwestowaniem w złoto?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Inwestycja w złoto jest dobrym rozwiązaniem dla długoterminowych inwestorów, którzy mają zamiar budować swój portfel inwestycyjny (o tym, czym jest portfel inwestycyjny, przeczytasz tutaj) przez wiele lat. Kruszec ten może okazać się bezpieczną formą lokowania swoich środków pieniężnych. Jest odpowiedni dla osób, które wolą ostrożnie wchodzić na rynek inwestycji i wcale nie zależy im na szybkim i nagłym zwiększeniu kapitału. Cena złota zależna jest od dolara amerykańskiego – przy założeniu, że ten ostatni ulega umocnieniu, cena złota staje się niższa – warto więc w nie inwestować. Więcej o tym, od czego zależna jest cena złota, przeczytasz w tym artykule.

Osoby zainteresowane tego rodzaju kruszcem zastanawiają się nad tym, jak inwestować w złoto. Na samym początku należy zastanowić się nad tym, w jakiej formie chcemy je zakupić.  Do najbardziej popularnych należą oczywiście złote sztabki, a także monety kolekcjonerskie. Obie te formy posiadają cenę równą rynkowej cenie wartości złota, która zostaje zwiększona o marżę. Oczywiście aby zapewnić sobie bezpieczeństwo transakcji, należy kupować monety i złote sztabki z pewnego źródła. Najlepiej udać się do znanej i sprawdzonej mennicy i unikać tak zwanych „okazji życia” od podejrzanych osób.

Większość dilerów zajmujących się sprzedażą złota inwestycyjnego, realizuje swoje usługi online. W większości przypadków należy zatem założyć konto na danej stronie, zamówić złoto, a następnie dokonać płatności przez internet. Zakupione w ten sposób złoto można odebrać osobiście lub też za pośrednictwem kuriera.

Inwestowanie w złoto – wady i zalety

Inwestowanie w złoto, podobnie jak w przypadku innych metali szlachetnych, ma swoje wady i zalety. Do największej wady zalicza się przede wszystkim możliwy nagły spadek akcji w okresach bessy. Inwestycja w tego rodzaju kruszec jest ponadto mało płynna – każda osoba inwestująca w złoto musi liczyć się z ryzykiem kursów walutowych. Jako wadę tego rodzaju inwestycji podaje się również wysoki koszt związany z kupnem złotych sztabek lub monet lokacyjnych.

Na szczęście inwestowanie w złoto niesie ze sobą znacznie więcej korzyści. Jest to sprawdzona od wieków waluta, która posiada na rynku nie tylko wartość inwestycyjną, ale również kolekcjonerską. Na wartość tego kruszca składają się zatem takie dodatkowe czynniki, jak jakość wykonania czy wspomniana wyżej wartość kolekcjonerska monet. Warto inwestować w złoto, gdyż jest to bezpieczna i długoterminowa lokata, a także doskonały sposób na budowanie swojego portfela na lata.

Dlaczego inwestowanie w złoto jest lepsze niż wpłacanie na lokatę?

Dopóki nie dotarła do nas wiadomość o sytuacji gospodarczej Grecji, silnie wierzyliśmy w to, że nasze oszczędności zbierane przez lata i ulokowane na koncie bankowym są w pełni bezpieczne. Teraz wiemy już, że wystarczy tak naprawdę jedna decyzja administracyjna, aby pozbawić nas jakiejkolwiek kontroli nad naszym majątkiem. Złoto od lat uznawane jest za jeden z najlepszych sposobów lokowania kapitału na tak zwane ciężkie czasy. Inwestowanie w ten kruszec określa się również mianem bezpiecznej przystani – inwestorzy mogą udać się do niej, aby spokojnie przeczekać czas zawirowań rynkowych. W przypadku finansowych kataklizmów kruszec ten staje się najbardziej pożądanym aktywem, gdyż charakteryzuje go przede wszystkim niezależność.

Czy inwestycja w złoto się opłaca? Jak najbardziej, jeżeli tylko jesteśmy osobami cierpliwymi i zdeterminowanymi, a samą inwestycję traktujemy jako długoterminową i analizujemy ją w skali lat, a nie miesięcy. Warto pamiętać o tym, że złoto to przede wszystkim pewna inwestycja – ewentualny spadek jest niewielki, a co najważniejsze – łatwo go przewidzieć.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe