Blog

Cena złota - 6 czynników, od których jest uzależniona

Jaka jest cena złota? To pytanie dotyczy coraz większej ilości osób na świecie, a także w Polsce. Skuteczne inwestowanie w złoto wymaga znajomości podstawowych czynników wpływających na jego cenę. W tym tekście poznasz sześć najważniejszych!

1. Podaż złota

Jednym z podstawowych czynników wpływających na cenę złota jest jego podaż na rynku. Co prawda od kilkunastu lat utrzymuje się ona na zbliżonym poziomie, jednak nic nie trwa wiecznie. Warto też zauważyć, że w ostatnich latach obok tradycyjnego zapotrzebowania na ten surowiec ze strony jubilerów i przemysłu coraz dynamiczniej wzrasta zainteresowanie złotem inwestycyjnym - więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ. A to w dłuższej perspektywie może spowodować niewystarczającą podaż i wzrost cen.

2. Sytuacja na świecie

Drugim zasadniczym czynnikiem wpływającym na cenę złota jest popyt. On z kolei bardzo mocno powiązany jest z kilkoma czynnikami, a przede wszystkim sytuacją geopolityczną. Nie da się bowiem ukryć, że im bardziej niespokojna sytuacja na świecie, tym więcej osób decyduje się na zabezpieczenie swojego majątku w złocie, a to gwałtownie zwiększa popyt. Więcej informacji o czynnikach kształtujących popyt na złoto przeczytasz TUTAJ.

3. Sytuacja na rynku

Jednak nie tylko wojny i kryzysy polityczne wpływają na popyt na złoto. Duże znaczenie ma także sytuacja gospodarcza. Niskie stopy procentowe sprawiają, że inwestycje takie jak np. lokaty są dużo mniej opłacalne, co sprzyja inwestowaniu w złoto. Podobnie niestabilność rynku akcji, czy po prostu ogólne problemy czy zapaść gospodarcza generują dodatkowy popyt na złoto, co automatycznie sprzyja zwyżce cen.

4. Kurs dolara i złotego

Spore znaczenie dla ceny złota ma też kurs dolara oraz złotego. Warto zauważyć, że pierwszy z nich jest mocno skorelowany z notowaniami złota. Praktycznie zawsze, gdy dolar tanieje, to złoto zwiększa wartość. Dla polskich inwestorów dużo ważniejszy jest jednak kurs złotego względem USD. Notowania żółtego metalu odbywają się bowiem w amerykańskiej walucie, więc im złoty słabszy, tym więcej trzeba zapłacić za jedną uncję.

5. Jakość "złota"

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na cenę złota jest jego "jakość". Co należy przez to rozumieć? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że nieopłacalne jest inwestowanie w złote przedmioty użytkowe - np. zegarki czy biżuterię. Są one bowiem wytworzone tylko po części ze złota - o różnicach między złotem inwestycyjnym, a użytkowym poczytasz TUTAJ. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepszą cenę za zebrane złoto to powinniśmy zainwestować w znane i pewne monety bulionowe czy sztabki. Budzą one bowiem największe zaufanie na rynku!

6. Cena złota w skupie

Na koniec warto zwrócić uwagę, że duże znaczenie dla ceny złota może mieć miejsce kupna i sprzedaży. Warto pamiętać, że cena złota w skupie może się różnić od wartości giełdowych, a na rynku aż roi się od oszustów chcących wykorzystać niewiedzę lub łatwowierność niedoświadczonych inwestorów. Dlatego też, by zawsze mieć pewność najlepszej ceny bezwzględnie należy korzystać z profesjonalnych firm, takich jak SkupZlota.pl.

Jak widać finalna cena złota jest uzależniona od wielu czynników. Warto znać je wszystkie, by dobrze inwestować i osiągać maksymalne zyski!

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe