Blog

Sytuacja geopolityczna a złoto
– dlaczego warto inwestować właśnie teraz?

Złoto to sprawdzona forma lokowania kapitału. Z roku na rok rośnie zainteresowanie zakupem monet lokacyjnych i sztabek. Potencjalnych inwestorów nie są w stanie zniechęcić nawet chwilowe spadki notowań. Niebagatelny wpływ na to mają niskie odsetki w bankach i brak poczucia stabilności. Niestety, sytuacja na świecie nie nastraja optymistycznie na przyszłość. Kryzysy gospodarcze oraz polityczne, inflacja – to problemy, z którymi przychodzi się nam zmagać w skali globalnej. Jak to się ma do cen złota? Czy właśnie teraz jest dobry moment na rozpoczynanie inwestycji w złoty kruszec?

Inwestowanie w złoto do zadanie dla cierpliwych. Złoto nie przynosi szybkiego zysku, wahania na kursie są niemal pewne, a dodatkowo nie ma tu co liczyć na wzrost ceny związanej z odsetkami. Jako zarobek liczy się tylko i wyłącznie wzrost wartości samego złotego kruszcu. Mimo tego ryzyka, złoto inwestycyjne pozostaje jedną z najpewniejszych form zabezpieczenia na trudne czasy. „Bezpieczna przystań” to określenie, którego chętnie używają eksperci i które zapisało się w świadomości inwestorów.

Obecna cena złota to 1196 dolarów za uncję. Prognozy szacują, że na koniec 2018 roku cena wynosić będzie 1350 dolarów za uncję. Korekta w górę jest także możliwa. Sytuacja na świecie nie jest stabilna, a potencjalne konflikty i kryzysy mogą ten trend umacniać. Zachodnie media spekulują nawet, że wraca zimna wojna. Szwedzki dziennik „Expressen” idzie o krok dalej, wysuwając tezę, że dzisiejsze stosunki polityczne na świecie są nawet gorsze, niż okres poprzedzający wybuch I wojny światowej. Powołuje się przy tym na rosnące znaczenie interesów narodowych oraz gotowość do rozpoczęcia konfliktów, których przyczyną jest sytuacja geopolityczna. Nawet jeśli tę opinię uznać za przejaw powszechnej na Zachodzie rusofobii, to niestety spora część zdefiniowanych hipotez powoli staje się faktami.

Kiedy złoto drożeje?

Na naszym blogu kilkakrotnie pisaliśmy już o czynnikach, które mają wpływ na cenę złota. Wszelkie niepokoje, które podważają zaufanie do tradycyjnych form oszczędzania mają bardzo duży wpływ na kurs złota. Mówi się nawet, że wzrost notowań złota jest wprost proporcjonalny do braku poczucia pewności społeczeństw. Istotnym czynnikiem są też ruchy gospodarcze i sytuacja polityczna na świecie. Napięcia na linii USA-Rosja od dawna dają o sobie znać. Stany używają dolara jako broni w konflikcie z rosyjskimi oligarchami. Odpowiedzią jest próba uniezależnienia się Rosji od dolara i zmasowane powiększanie rezerw złota w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Co więcej, za Rosją idą Chiny, które także sukcesywnie zwiększają swoje rezerwy tego kruszcu. Wzrost zapotrzebowania na fizyczne złoto w konsekwencji prowadzi do wzrostu cen złota. 

Kiedy warto inwestować w złoto?

Naszym zdaniem odpowiedź jest krótka – zawsze. To dobra alternatywa dla osób, które nie szukają szybkich zysków, ale są zainteresowanie bezpieczeństwem w dłuższej perspektywie. Kluczowa jest jednak wiedza, jak kupować złoto inwestycyjne. Do celów inwestycyjnych nadają się wyłącznie monety bulionowe oraz sztabki i to koniecznie kupowane z pewnego źródła. Wygodnym i sprawdzonym sposobem zaopatrywania się w złoto jest internet. Unikajmy przypadkowych okazji, gdzie zakup ma się odbywać pod presją czasu, a cena jest podejrzanie atrakcyjna.  Pamiętajmy też, by nie przeznaczać wszystkich oszczędności na zakup złota. Ta forma oszczędności powinna pozostać jedną z kilku opcji zabezpieczenia własnej przyszłości. Kierując się podobną zasadą, nie trzymamy wszystkich pieniędzy w jednym banku.

Czy warto inwestować w złoto 2018?

Obecny dość niski kurs złota warto wykorzystać i zacząć gromadzić bądź powiększyć swoje zasoby złota inwestycyjnego. Realne odsetki na obligacjach czy akcjach pozostają niskie. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że stosunkowo stabilne notowania mogą wkrótce ulec zmianie. Ostrożne prognozy ekspertów wskazują, że pod koniec 2019 roku cena za uncję złota może wynosić nawet 1500 dolarów. Kiedy więc najlepiej rozpocząć inwestowanie w złoto, jeśli nie teraz?

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe