Blog

Złoto fizyczne – jak zacząć w nie inwestować?

W dzisiejszych niespokojnych czasach inwestowanie w złoto cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednak za wzrostem popularności nie zawsze idzie rzetelna wiedza. W tym tekście streszczamy więc w kilku punktach najważniejsze zasady inwestycji w złoto fizyczne.

Co musisz mieć, by inwestować w złoto?

Mówiąc o inwestycjach w złoto, należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy nas na to stać. Nie jest to bowiem mały wydatek ‒ jedna uncja, czyli mniej więcej 31 gramów, według kursu na czerwiec 2017 roku kosztuje około 1250 dolarów. Czy więc warto wszystkie wolne środki lokować w złoto? Z pewnością nie ‒ jego największą zaletą jest bowiem ponadczasowość i trwałość. Doskonale zabezpiecza kapitał przed inflacją, konfliktami i kryzysami, jednak w okresach pomyślnej koniunktury przynosi nieduże zyski. Jeśli więc oszczędności mamy niewielkie, to warto pomyśleć o inwestowaniu w tańsze metale szlachetne ‒ np. srebro. Zawsze też warto odpowiednio podzielić posiadany kapitał i część środków zabezpieczyć w złocie, a resztę przeznaczyć na inwestycje "zarabiające".

W jakie złoto inwestować?

Kupując żółty metal należy pamiętać, że sam kurs jest wartością względną i nigdy nie uda nam się kupić kruszcu po dokładnie takiej cenie, gdyż zawsze zostaniemy też obciążeni marżą producenta czy sprzedawcy. Dlatego też najlepiej kupować z pierwszej ręki złoto, które jest w jak najmniejszym stopniu przetworzone ‒ czyli pod postacią np. sztabek czy monet bulionowych. Kupując bowiem złote wyroby jubilerskie bardzo dużo zapłacimy nie za sam metal, a za pracę jubilera. Warto też wiedzieć, że w ostatnim czasie coraz popularniejsze jest inwestowanie w złoto "papierowe", którego realnie nie otrzymamy. Mimo że rozwiązanie to ma swoje zalety, to cechuje się jednak jedną poważną wadą ‒ nie daje gwarancji, że w razie czego dostaniemy wykupione złoto do ręki.

Złoto użytkowe – dowiedz się, jak sprzedać je z zyskiem.

Gdzie kupować złoto fizyczne?

Chcąc kupić złoto fizyczne, przede wszystkim trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego też koniecznie powinniśmy korzystać z usług profesjonalnych i znanych sprzedawców. Wówczas mamy pewność co do prawdziwości kupionego kruszcu. Co więcej, kupując złoto w bankach czy u dilerów na ogół uzyskamy stosunkowo najlepszą cenę. Co prawda będzie ona trochę wyższa niż u sprzedawcy za rogiem, który sprzedaje złoto niewiadomego pochodzenia, ale też niższa niż w niektórych małych instytucjach, które próbują zarobić na braku wiedzy kupujących.

Cena złota – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Gdzie sprzedać złoto fizyczne?

Skoro już wspomnieliśmy o kupnie złota, to warto też powiedzieć kilka słów o jego sprzedaży. Także w tym przypadku najlepiej udać się do dużych instytucji, które obracają złotem, gdyż gwarantują one bezpieczeństwo transakcji i co więcej ‒ praktycznie zawsze kupią od nas kruszec od ręki. Pamiętajmy bowiem, że złoto jest bardzo drogie ‒ lokalny lombard może więc nie dysponować takim kapitałem, by kupić od nas od ręki kilka uncji.

Czy te cztery punkty to wszystko, co trzeba wiedzieć o inwestycjach w złoto fizyczne? Z pewnością nie! To jednak podstawy, które można też streścić w trzech słowach będących kluczem do powodzenia złotego biznesu – rozsądek, wiedza i bezpieczeństwo!

Czy wiesz, kto ma najwięcej złota?

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe