Blog

Cena złota w skupie – czy zależy od tego, w którym mieście sprzedajesz złoto?

Złoto jest jedną z popularniejszych i stosunkowo bezpiecznych form lokowania kapitału. Jak w przypadku każdej inwestycji przychodzi jednak moment, w którym chcemy ją upłynnić. Naturalnie chcemy uzyskać jak najatrakcyjniejszy kurs złota i zmaksymalizować dochód z naszej inwestycji. Sprawdźmy więc, od czego zależy to ile kosztuje gram złota oraz jakie skupy złota w Warszawie i innych miastach oferują najwyższe ceny tego kruszcu.

Ile kosztuje gram złota?

Cena złota za gram uzależniona jest od całego szeregu czynników. Podstawą do ustalenia lokalnej ceny złota jest oczywiście światowy kurs tego kruszcu. Za globalną stolicę handlu złotem uznaje się Londyn. A za ustalenie bieżącego kursu żółtego metalu odpowiada organizacja o nazwie Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców czyli London Bullion Market Association (LBMA). W procesie tym bierze udział również 13 dużych instytucji finansowych z całego świata. Na kurs złota ma też wpływ szereg innych czynników, takich jak: kursy walut (głównie dolara amerykańskiego), wysokość stóp procentowych, czy popyt i podaż na światowych rynkach. Dużą rolę odgrywa również sytuacja geopolityczna. Tradycyjnie w okresach zwiększonego napięcia, zagrożenia konfliktem czy katastrofą naturalną – ceny złota rosną.

Aktualny kurs złota jest więc podstawą do ustalenia codziennego kursu w skupach czy lombardach. Jednak to ile dostaniemy za nasze złote monety bulionowe czy biżuterię zależy też od próby złota. Mówiąc prosto, próba złota oznacza to, ile tak naprawdę złota znajduje się w danym przedmiocie. Najwyższa próba złota to 999, jest to praktycznie czyste złoto i odpowiada 24 karatom. Większość dostępnych na rynku monet bulionowych produkowanych jest właśnie w próbie 999. Z kolei większość złotej biżuterii tworzona jest ze złota o próbie 585, czyli złota 14 karatowego. Nieco rzadziej można spotkać również przedmioty wykonane ze złota o próbie 333, 375, 500 czy 750. Naturalnie więc za 1 gram złota próby 585 otrzymamy mniej niż za jeden gram czystego złota próby 999. Więcej informacji o próbach złota znajdziecie w naszym tekście o próbach złota.

Skup złota – Warszawa i duże miasta

Jeśli dokładnie przeanalizujemy ceny złota w lokalnych punktach skupu, może się okazać, że rozbieżności sięgają nawet 25%. Zdecydowanie nie warto więc korzystać z pierwszego punktu, który odwiedzimy. To czy skup złota znajduje się w  dużym mieście lub małej miejscowości, również może wpływać na cenę złota. Często skupy oraz lombardy, prowadzące skup złota w mniejszych miejscowościach, oferują niższe ceny. Jeśli taki punkt jest jedynym w okolicy często ustala on nieco zaniżony kurs złota i korzysta ze swoistego rodzaju monopolu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że aktualnie można skorzystać z internetowego skupu złota, o którym piszemy poniżej.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w dużych miastach. Duża liczba punktów skupu złota sprawia, że muszą one niekiedy walczyć o klienta. Najprostszym sposobem na to jest oferowanie bardziej korzystnych, w stosunku do konkurencji, kursów złota. W związku z tym skup złota w Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Krakowie dużo częściej oferuje wyższe kursy złota niż skupy w niewielkich miejscowościach.

Skup złota przez internet – korzystne ceny dla wszystkich

Obecnie można też sprzedać złoto w internetowym skupie, w którym wymiana kruszcu na gotówkę odbywa się bez wychodzenia z domu. W ten sposób działa również nasz skup złota. Aktualną cenę 1 grama złota w naszym skupie można sprawdzić online. A po wypełnieniu krótkiego formularza, nasz pracownik skontaktuje się z Państwem w celu ustalenia dogodnych warunków finalizacji transakcji. Dostępny jest również nasz punkt stacjonarny. Staramy się, aby nasz skup złota w Warszawie oferował zawsze najwyższe ceny.

Chcesz sprzedać złote monety, złoto inwestycyjne czy biżuterię? Sprawdź ceny złota nie tylko w swojej okolicy, ale także w naszym skupie online. To nic nie kosztuje, a może okazać się, że zarobisz dużo więcej niż korzystając z lokalnego punktu skupu. Cała transakcja przeprowadzana jest w sposób bezpieczny, a pieniądze wysyłamy na Twoje konto w ciągu 24 godzin od weryfikacji wagi i próby złota.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe