Blog

Próby złota – jak je sprawdzić i która najbardziej się opłaca?

Nie bez powodu mówi się, że nie wszystko złoto, co się świeci. Powinieneś o tym pamiętać, jeśli nosisz się z zamiarem sprzedaży biżuterii lub otrzymałeś ciekawie wyglądającą, przynajmniej na pierwszy rzut oka, ofertę zakupu złota. Dowiedz się, jak możesz sprawdzić próbę złota i która z nich jest najwięcej warta.

 

Złoto a tombak – czym się różnią?

Istnieje kilka stosunkowo prostych metod, które pozwolą zweryfikować, czy złoto faktycznie jest złotem. Jest to szczególnie istotne, jeżeli zamierzasz kupić biżuterię lub inne przedmioty z nieznanego Ci źródła i obawiasz się, że Twoje pieniądze trafią w ręce oszustów.

 

Ci bowiem wciąż powszechnie wykorzystują tombak, czyli stop miedzi i cynku, który sprawia, że oferowane przez nich wyroby wyglądają jak złoto. Ze względu na znaczną zawartość miedzi, tombak ma charakterystyczną barwę, przez co niewprawne oko może uznać dany przedmiot za złoto. Niestety, kolor jest jedyną wspólną cechą złota i tombaku, ponieważ drugi z wymienionych jest właściwie bezwartościowy. Jak zatem nie dać się oszukać przy zakupie złota? Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Próby złota – rodzaje

Zanim dowiesz się, ile złota naprawdę jest w złocie, powinieneś dowiedzieć się o nim nieco więcej. Zawartość złota w danym wyrobie, przykładowo pierścionku, łańcuszku, kolczykach czy bransoletce, określa się za pomocą próby złota na podstawie obowiązującego prawa probierczego. Im wyższa jest próba, tym większa jest zawartość czystego złota, co z kolei przekłada się na cenę konkretnego przedmiotu. Jakie są podstawowe rodzaje próby złota?

 

Próba 999 – przedmiot zawiera 99,9% czystego złota

Próba 960 – przedmiot zawiera 96,0% czystego złota

Próba 750 – przedmiot zawiera 75,0% czystego złota

Próba 585 – przedmiot zawiera 58,5% czystego złota

Próba 500 – przedmiot zawiera 50,0% czystego złota

Próba 375 – przedmiot zawiera 37,5% czystego złota

Próba 333 – przedmiot zawiera 33,3% czystego złota

 

Jak łatwo wywnioskować, najlepsza jest próba złota 999, choć najczęściej spotykane, a zarazem najpopularniejsze są próby 333 i 585. Wykonuje się z nich między innymi biżuterię, w tym naszyjniki, łańcuszki, pierścionki zaręczynowe czy obrączki ślubne. Często trafić można także na wyroby ze złota o próbach 750 i 960 oraz wymienionej już próbie 999.

Jak sprawdzić próbę złota?

Odczytanie próby złota nie powinno sprawić Ci większego kłopotu – powinna ona zostać wygrawerowana bądź wybita na danym przedmiocie. Jak prawidłowo odczytać próbę złota? Zazwyczaj jest ona oznaczona cyfrą od 0 do 6, gdzie:

- 0 oznacza próbę 999,

- 1 oznacza próbę 960,

- 2 oznacza próbę 750,

- 3 oznacza próbę 585,

- 4 oznacza próbę 500,

- 5 oznacza próbę 375,

- 6 oznacza próbę 333.

 

Stempel oznaczający próbę złota zazwyczaj wybijany jest w trudno dostępnym miejscu. Jeśli masz wątpliwości co do próby danego wyrobu lub zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe, zwróć się do złotnika lub jubilera. Profesjonalista pomoże Ci sprawdzić próbę lub zweryfikować, czy konkretny przedmiot jest faktycznie wykonany ze złota.

 

Która próba złota opłaca się najbardziej?

Jak już zostało wspomniane, na cenę złota duży wpływ ma jego próba. Wraz ze wzrostem zawartości czystego złota w danym przedmiocie, rośnie też jego cena. W praktyce oznacza to, że największą wartość ma złoto próby 999. Musisz bowiem wiedzieć, że w przypadku wyrobów o mniejszej zawartości złota, resztę stanowią domieszki innych kruszców, takich jak srebro, nikiel, miedź czy pallad, które mogą przyczyniać się do powstawania różnych zabarwień. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy zakup złotej biżuterii to dobra inwestycja, koniecznie sprawdź ten artykuł.

 

Złoto od wieków jest jednym z najpopularniejszych, a przy tym najwyżej cenionych metali szlachetnych. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup złotej biżuterii, monet, sztabek czy jakichkolwiek innych wyrobów z niego wykonanych, warto wiedzieć, jak sprawdzić jego próbę, która w znaczącym stopniu determinuje jego wartość.

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe