Blog

Inwestycja w diamenty krok po kroku – poradnik początkującego

Diamenty od wieków rozpalają naszą wyobraźnię. Ten najtwardszy i najrzadziej występujący naturalnie kamień szlachetny stał się synonimem luksusu i bogactwa. Kiedyś niedostępne, dziś diamenty i brylanty są w zasięgu ręki prawie każdego, nawet drobnego inwestora. Postaramy się Wam przybliżyć informacje na temat tego, jak inwestować w diamenty w sposób bezpieczny i przynoszący zyski.

Czy inwestycja w diamenty to dobry pomysł? I dla kogo?

Inwestowanie w diamenty to jedna z coraz popularniejszych alternatywnych form lokowania kapitału. Wymaga nieco większej wiedzy i znajomości rynku niż inwestycja chociażby w złoto, może być jednak świetną opcją na dywersyfikację portfela. Coraz większa liczba podmiotów zajmujących się sprzedażą i skupem diamentów sprawia, że taka forma inwestowania jest już łatwo dostępna.

Cena diamentu – co na nią wpływa? Zasada 4C

O tym, że diament diamentowi nierówny, wie już nawet początkujący inwestor kamieni szlachetnych. Cennik skupu diamentów będzie opierał się nie tylko na międzynarodowych kursach tych kamieni, ale również na indywidualnych parametrach każdego diamentu. O tym ile kosztuje 1 karat diamentu będą decydowały: masa, czystość i barwa, a w przypadku oszlifowanych diamentów również rodzaj szlifu.

Masa diamentu

Masa diamentu to chyba najważniejszy element określający, ile kosztuje diament w skupie kamieni szlachetnych. Masę diamentów i brylantów określa się w karatach. Jeden karat (1 ct) to 0,2 grama. Jako ciekawostkę możemy podać, że największy wydobyty dotąd diament w nieoszlifowanej postaci posiadał masę 3106 karatów. Powstało z niego aż 105 brylantów, a największy z nich – legendarna „Gwiazda Afryki – waży aż 530 karatów. Więcej o najsłynniejszych diamentach świata możecie przeczytać w tym poście.

Szlif – szlifowany diament

Diament oszlifowany nosi nazwę brylantu. Szlifowanie diamentu polega na nadaniu mu odpowiedniego kształtu. Celem szlifowania jest osiągnięcie jak najlepszego efektu optycznego. Za najbardziej klasyczne uchodzą kamienie o szlifie okrągłym (tzw. brylantowym). Inne rodzaje szlifu to między innymi: markiza, owal, princessa czy serce. Przy profesjonalnej wycenie diamentów szlif określany jest jako doskonały, bardzo dobry, dobry, zadowalający lub słaby.

Czystość diamentu

Większość występujących w naturze kamieni szlachetnych posiada mikroskopowe niedoskonałości i znamiona. Znamiona wewnętrzne noszą nazwę inkluzji, natomiast znamiona na zewnętrznej powierzchni diamentu zwane są skazami. Ich liczba i wielkość wpływa na czystość diamentu i przekłada się na jego cenę. Im mniej zanieczyszczeń, tym większa będzie cena diamentu.

Barwa diamentu

Do czterech podstawowych parametrów określających cenę diamentu należy też jego barwa. Generalnie im kamień jest bielszy, tym wyższą cenę może osiągnąć w skupie diamentów. Wyjątkiem od tej zasady są tak zwane diamenty fantazyjne. Są to niezwykle rzadkie kamienie w odcieniach różu, zieleni i koloru niebieskiego. Natomiast najniższe ceny osiągają diamenty, których barwa oscyluje w okolicach odcieni żółci i brązu.

Ile kosztuje 1 karat diamentu?

Wyżej pisaliśmy już o zasadzie 4C, czyli czterech podstawowych parametrach decydujących, ile kosztuje 1 karat diamentu. Oczywiście istnieją również inne czynniki kształtujące cenę każdego kamienia. Istotne jest na przykład to, czy kamień który chcemy kupić lub sprzedać posiada certyfikat jednego z międzynarodowych laboratoriów. Trzy najważniejsze certyfikaty to: GIA, HRD lub IGI. Kamień z takim certyfikatem posiada udokumentowaną jakość i będzie dużo łatwiej uzyskać za niego odpowiednią cenę. Taki certyfikat nie jest obowiązkowy. Jeśli jednak planujemy zakup diamentu jako inwestycji, dobrze jest wybrać kamień z certyfikatem jednego z tych laboratoriów.

Brylant a diament – co droższe? Najważniejsze różnice

Zastanawiasz się co jest droższe, diament czy brylant? W procesie obróbki diament traci nawet połowę swojej wagi. 50% utrata masy przy szlifowaniu jest standardem. Nie powinna dziwić również utrata nawet 60 czy 70% wagi diamentu. W związku z tym 1 karat diamentu kosztuje relatywnie mniej niż 1 karat brylantu. Do powstania tego drugiego potrzeba bowiem diamentu o dwu lub nawet trzykrotnie większej masie.

Nie daj się oszukać! Jak rozpoznać imitację kamieni szlachetnych?

Największym zagrożeniem przy inwestowaniu w diamenty może być nabycie imitacji kamieni szlachetnych lub nawet szkła imitującego brylanty. Aby uchronić się przed oszustwem wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Przy zakupie jak i sprzedaży diamentów warto współpracować wyłącznie z zaufanymi partnerami, o określonej renomie na rynku kamieni szlachetnych. W razie chęci zbycia diamentów zapraszamy do naszego skupu, którego właścicielem jest Mennica Skarbowa. O autentyczności diamentu świadczy też jeden z wymienionych powyżej certyfikatów. Brak certyfikatu powinien być znakiem ostrzegawczym. Nieco więcej informacji o autentyczności diamentu dadzą dokładniejsze oględziny za pomocą szkła powiększającego. Podrabiany diament będzie całkowicie pozbawiony nawet mikroskopijnych skaz. Jego krawędzie będą zaokrąglone, w przeciwieństwie do ostrych i wyraźnych krawędzie naturalnego diamentu. Ocenie podlega również barwa światła przechodzącego przez brylant. Jednak w tym przypadku wymagane jest już zdecydowanie większe doświadczenie i wiedza o tych kamieniach szlachetnych.

Skup diamentów, czyli gdzie i jak sprzedać diamenty?

Najszybszym sposobem na upłynnienie inwestycji w kamienie szlachetne jest skorzystanie ze skupu diamentów. Takie punkty można znaleźć zarówno w kraju jak i zagranicą. A jeśli zależy Ci na wygodnym rozwiązaniu, zapraszamy do sprawdzenia jakie warunki oferuje nasz skup diamentów. Jeśli zależy Ci na sprzedaży diamentów zagranicą, największe możliwości oferują w tym względzie takie miasta jak Londyn lub Antwerpia. Znajdziesz w nich wiele punktów oferujących wycenę i skup tych szlachetnych kamieni. W przypadku bardzo drogich i rzadkich diamentów można skorzystać z pośrednictwa międzynarodowych domów aukcyjnych. Takie diamenty na aukcji mogą osiągnąć cenę wyższą od zakładanej. Musimy się jednak liczyć z większymi kosztami takiego pośrednictwa.

Interesujesz się alternatywnymi formami inwestowania i zawsze szukasz okazji do dywersyfikacji? Jeśli tak to inwestowanie w diamenty jest na pewno warte Twojej uwagi. Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył Ci podstawy lokowania kapitału w te niezwykle piękne kamienie.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe