Blog

Oszczędzanie na emeryturę poprzez inwestowanie w złoto – na co możesz liczyć?

Niecałe 900 zł emerytury? Niestety taka może być przyszłość wielu obecnych 30-latków. Sprawdźmy więc, jaka emerytura nas czeka i czy dodatkowe oszczędzanie na emeryturę to dobry pomysł.

Kalkulator emerytury – licz na siebie!

Zastanawiasz się pewnie jaka emerytura czeka Cię w przyszłości. Czarne scenariusze wynikające z niektórych analiz pokazują, że stosunek ostatniej pensji do emerytury może wynieść zaledwie 20%. Oznacza to, że osoba mająca dziś mniej więcej 30 lat i zarabiająca 4,5 tys. zł brutto, po przejściu na emeryturę otrzyma zaledwie około 900 zł. Czy jest to kwota wystarczająca do przeżycia – zdecydowanie nie! Oczywiście na chwilę obecną są to jedynie wyliczenia. Jednak niewydolny system emerytalny i sytuacja demograficzna nie wskazują na to, aby cokolwiek miało się diametralnie zmienić na lepsze. Jeśli dodamy do tego jeszcze ciągłe zmiany ustawowe w systemie emerytalnym, wyłania nam się naprawdę niepewny obraz przyszłości. W tej sytuacji pytania ile i jak oszczędzać na emeryturę są jak najbardziej uzasadnione. 

Ile odkładać na emeryturę?

To ile jesteśmy w stanie oszczędzić na dodatkową emeryturę, zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, że mając przed sobą 30 lat pracy, systematyczne odkładanie nawet niewielkiej kwoty, pozwoli na zgromadzenie sporej sumy. Weźmy za przykład osobę 30–letnią, która będzie pracować do 67 roku życia. Odłożenie 450 zł miesięcznie, w momencie przejścia na emeryturę da nam kwotę 200 tys. zł. I to przy założeniu, że pieniądze te nie będą w żaden sposób inwestowane. Bezpieczna, długofalowa inwestycja może zwiększyć odłożoną przez nas sumę nawet o kilkadziesiąt procent. Oczywiście nie ma jednego niezawodnego przepisu na to, jak oszczędzać na emeryturę. Istnieje jednak kilka sensownych opcji, które na pewno warto rozważyć przed podjęciem takiej decyzji. A jeśli chcesz zabezpieczyć przyszłość nie tylko swoją, ale również swojego dziecka, sprawdź poradnik 5 sposobów na oszczędzanie dla dziecka.

Dodatkowa emerytura – jak to zrobić? 

Gdzie najlepiej odkładać na emeryturę i jak zacząć inwestować? Możemy to robić w ramach narzędzi oferowanych nam przez państwo lub na własną rękę. W sposób zorganizowany możemy oszczędzać za pośrednictwem IKE, czyli Indywidualnego Konta Emerytalnego. Jest to forma opcjonalnego oszczędzania na emeryturę, przewidziana przez jedną z reform emerytalnych. Jest to tak zwany “trzeci filar” systemu ubezpieczeń społecznych. Na chwilę obecną główną zaletą IKE jest zwolnienie z podatku Belki, pod warunkiem, że pieniądze wypłacimy dopiero po 60 roku życia. Środki z IKE możemy wypłacić również wcześniej, jednak wtedy zostaną one pomniejszone o 19% podatku. Indywidualne konto emerytalne może przyjąć różne formy. Mogą to być na przykład obligacje skarbowe, zwykła lokata czy rachunek maklerski. Bardzo ważne jest to, że pieniądze znajdujące się w IKE są całkowicie nasze. Możemy nimi dowolnie dysponować i podlegają dziedziczeniu. Tak naprawdę nie mamy jednak żadnej gwarancji, że obowiązujące obecnie zwolnienie z podatku będzie nadal obowiązywać, w momencie naszego przejścia na emeryturę.

Jak samodzielnie odkładać na emeryturę?

Wiele osób preferuje samodzielne zarządzanie swoimi pieniędzmi. Odkładając na emeryturę, warto wybrać narzędzie finansowe, które zapewni nam zysk w długiej perspektywie. Lokaty czy obligacje skarbowe dadzą nam co prawda gwarantowany zysk, może on być jednak zbliżony do poziomu inflacji. Oznacza to, że przez lata oszczędzania uchronimy nasz kapitał przed utratą wartości, jednak nie pomnożymy go w znaczący sposób. 

W perspektywie historycznej nieporównywalnie większe zyski przynosiło złoto inwestycyjne. W ciągu ostatnich 5 lat inwestycja w złoto przyniosła nieco ponad 23% zysku. Zysk z inwestycji w złoto jest jeszcze bardziej imponujący, jeśli weźmiemy pod uwagę okres ostatnich 20 lat – jest to ponad 350%. Biorąc pod uwagę, że odkładać na emeryturę będziemy przez kilkanaście do kilkudziesięciu lat, możemy spodziewać się podobnych zysków. 

Jak oszczędzać na emeryturę kupując złoto? W tej chwili jest to bardzo proste i zwykle wiąże się z zakupem złotych monet bulionowych lub sztabek inwestycyjnych. Oszczędzać możemy już niewielkie kwoty. Najmniejsze złote sztabki to obecnie wydatek około 200 zł. Plusem takiej inwestycji jest to, że w razie potrzeby posiadane złoto możemy bez problemu sprzedać. W takim przypadku zachęcamy do skorzystania ze skupu złota, którego właścicielem jest Mennica Skarbowa.   

Inwestowanie w złoto to oczywiście nie jedyna odpowiedź na pytanie, jak odkładać na emeryturę. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy wybierać takie narzędzia finansowe, które zapewnią nam bezpieczeństwo i zysk w długiej perspektywie.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe