5 sposobów na oszczędzanie dla dziecka

Przyszłość i dobrobyt dziecka spędzają sen z powiek niejednemu rodzicowi. Wiele osób decyduje się na systematyczne oszczędzanie w celu zabezpieczenia przyszłości finansowej dzieci. Sprawdźmy, w co warto inwestować i jakie sposoby na oszczędzanie zapewnią największy kapitał.

Regularne oszczędzanie dla dziecka – jak i gdzie?

Często decyzję o oszczędzaniu na przyszłość dziecka podejmujemy krótko po jego urodzeniu. Mamy więc przed sobą około 20 lat oszczędzania. Kluczem jest tu oczywiście systematyczność. Tylko regularne oszczędzanie pozwoli nam na osiągnięcie znaczącej kwoty, która ułatwi dziecku start w dorosłe życie. Najprostszym sposobem na takie systematyczne oszczędzanie dla dziecka jest konto bankowe. Niestety oferowane obecnie oprocentowanie, nawet na kontach oszczędnościowych, jest bardzo niskie. Jeśli mimo tego zdecydujemy się na taki krok, warto założyć w tym celu osobne konto i na nim regularnie deponować środki. Najlepszym wyborem będzie konto bez opłat. Dużą pomocą przy regularnym oszczędzaniu może być też ustawienie polecenia przelewu. Więcej o tym, czym jest poduszka finansowa i jak oszczędzać w praktyce, przeczytacie w naszym wpisie Czy Polacy są oszczędni?

Lokata dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Lokata to jedna z najbardziej tradycyjnych i stosunkowo bezpiecznych form oszczędzania. Niestety czasy, kiedy na lokacie można było zarobić sensowne pieniądze, mamy już dawno za sobą. Obecnie ulokowane na lokacie oszczędności dla dziecka uchronimy jedynie przed inflacją. Oferowane przez banki oprocentowanie lokat nie pozwala bowiem na wymierne pomnożenie naszego kapitału. Warto przeczytać również artykuł Jak oszczędzać przy inflacji.

Złoto inwestycyjne – sposób na systematyczne oszczędzanie

Nadal zastanawiacie się, w co warto inwestować długofalowo? Inwestycja w złoto to jedna z opcji, którą zdecydowanie należy wziąć pod uwagę. Złoto inwestycyjne w postaci złotych sztabek czy monet, może co prawda przynieść straty jako lokata w krótkim czy średnim terminie, jednak jako lokata kapitału na kilkanaście, czy nawet dwadzieścia lat, praktycznie zawsze będzie strzałem w dziesiątkę. Wystarczy prześledzić wykres cen złota na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. 

Jak zacząć inwestować w złoto? Przede wszystkim należy wybierać wyłącznie zaufanych i sprawdzonych partnerów, którzy na rynku działają już od dłuższego czasu. Jak zwykle, zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży złota, zachęcamy do skorzystania z usług, które oferuje Mennica Skarbowa. Warto też wybierać jedynie złoto fizyczne, które w każdej chwili może znaleźć się w naszym posiadaniu. Najpopularniejsze formy złota inwestycyjnego to złote monety i sztabki. A to, ile kosztuje sztabka złota, zależy oczywiście od jej wagi. W sprzedaży dostępne są już bardzo małe sztabki ważące nawet 1 gram. Inwestowanie w złoto powinno być również systematyczne. Można na przykład regularnie odkładać określoną sumę pieniędzy i co jakiś czas kupować za nie monetę lub sztabkę. 

Mieszkanie jako lokata na dziecko

Zastanawiacie się, gdzie ulokować pieniądze na przyszłość dziecka? Nieruchomości od dawna uważane są za lokatę kapitału, na której trudno stracić. Zakup mieszkania może być swojego rodzaju lokatą długoterminową dla dziecka. Posiadanie własnego mieszkania będzie dla naszego potomka ogromnym plusem w momencie wejścia w dorosłość. Do czasu osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego wieku, mieszkanie możemy wynajmować czerpiąc dodatkowe korzyści. Jakie są minusy takiej formy lokaty kapitału dla dziecka? Największą przeszkodą jest oczywiście bardzo duży kapitał potrzebny na taką inwestycję. Szczególnie jeśli planujemy zakup mieszkania w dużym mieście. Możemy pomyśleć o zakupie mieszkania dla dziecka na kredyt. Miesięczną ratę kredytu możemy potraktować jako rodzaj systematycznego oszczędzania. Dodatkowo wspomniane wcześniej dochody z wynajmu mogą pokryć dużą część lub nawet całą ratę.

Edukacja – najlepszy kapitał dla dziecka

Ostatni sposób na zabezpieczenie przyszłości finansowej dziecka, różni się znacząco od pozostałych. Nie ma on bezpośrednio materialnego wymiaru, a dotyczy edukacji, którą zapewnimy naszemu dziecku. To, jakie praktyczne umiejętności zdobędzie nasze dziecko i jak przygotujemy je do dorosłego życia, będzie miało wymierne przełożenie na jego sytuację finansową. Państwowa edukacja nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom nauczania i nie zawsze podąża za wymogami rynku pracy. Warto zadbać na przykład o dobrą znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Jeśli nasze dziecko ma jakieś konkretne zainteresowania, można również pomyśleć o kursach praktycznych umiejętności, jak na przykład programowanie. Nawet formy bezpiecznego oszczędzania obarczone są pewnym ryzykiem. Może się zdarzyć, że zewnętrzne, niezależne od nas czynniki, mogą zagrozić naszej inwestycji. Krach finansowy, napięcia międzynarodowe, czy nawet niespodziewana zmiana obowiązującego prawa, to tylko kilka przykładów. Natomiast raz zdobytych umiejętności nikt już dziecku nie odbierze. Dbając o ich zdobycie, dajemy dziecku narzędzia, które pozwolą mu na samodzielne zabezpieczenie bytu materialnego. Często może okazać się to lepsze niż lokata czy fundusz dla dziecka.

To oczywiście nie wszystkie dostępne sposoby na oszczędzanie dla dziecka. Zależnie od naszej wiedzy o rynkach finansowych i stopniu ryzyka, jakie jesteśmy w stanie podjąć, możemy rozważyć zakup papierów wartościowych, obligacji skarbowych czy też udziałów w funduszach inwestycyjnych. Niezależnie od tego jaką formę systematycznego oszczędzania wybierzemy, zawsze musimy mieć na uwadze to, że jest to inwestycja długofalowa. Nie zależy nam więc na osiągnięciu maksymalnego zysku w krótkim czasie, a raczej na skumulowaniu w jak najbezpieczniejszy sposób kapitału przez wiele lat.