Jak i gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Decyzja o zakupie złota inwestycyjnego jest najlepszą z możliwych, by zapewnić sobie pewną i bezpieczną przyszłość. By jednak inwestycja ta była rentowna, ważne jest gdzie dokonuje się zakupu i w jakiej formie. Oto nasz krótki poradnik, gdzie i jak kupować złoto inwestycyjne.

Pod pojęciem złoto inwestycyjne rozumiemy złote sztabki i monety. Są wykonane ze złota najwyższej próby Au 999,9 i nie zawierają dodatków innych metali. Ich cena zależy więc wyłącznie od wagi.

Zarówno sztabki, jak i monety można kupić na rynku pierwotnym i wtórnym. Emitentem sztabek złota są np.: Mennica Państwowa, Narodowy Bank Polski, KGHM. Są one jednak dość drogie, dlatego pośrednicy w handlu złotem mają również sztabki i monety zagranicznych emitentów: południowoafrykańskie Krugerrandy, amerykańskie Orły, kanadyjskie Liście Klonowe, australijskie Kangury, brytyjskie Suwereny i wiedeńskich Filharmoników.  

Gdzie kupować?

Do 1989 roku posiadanie i handel złotem był nielegalny. Po okresie PRL-u złoto można było kupić tylko w oddziałach Narodowego Banku Polskiego oraz Mennicy Polskiej. Rosnąca moda na inwestowanie w złoto sprawiła, że z biegiem lat pojawiło się też sporo punktów zajmujących się skupem i sprzedażą metali szlachetnych i to one są najpewniejszym źródłem zakupu złota inwestycyjnego.

Banki są wiarygodne, ale podobnie jak komisy i lombardy mają bardzo wysoką marżę. Z kolei serwisy internetowe są dla wielu osób dość niepewne. Dlatego też tyle się mówi, by kupować złoto u sprawdzonych sprzedawców, których wiarygodność możemy zweryfikować.

Kolejna ważna rzecz. Udając się do dealera złota, czy kupując u niego złoto online, mamy pewność, że towar jest „na stanie”. Obojętnie, czy jest to kilkanaście sztabek złota o dogodnej wadze, czy kilkadziesiąt tych, a nie innych monet. Towar powinien być dostępny od razu, w jasnej cenie. Propozycja czekania na złoto, nawet jeśli cena miałaby być bardziej korzystna, powinna budzić obawy, co do wiarygodności takiej oferty.

Jak kupować złoto lnwestycyjne? Kilka rad

- Im cięższa sztabka, czy moneta, tym niższa marża pośrednika. Bardziej opłacalny jest więc zakup jeden sztabki o wadze 5 g, niż pięciu sztabek 1 g. Podobnie wygląda to z monetami. Im mniejsza moneta, tym wyższa marża.

- Warto skorzystać z wyszukiwarek, by porównać ceny złota u poszczególnych pośredników, czy punktów zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży metali szlachetnych.

- Nie należy kupować złotych monet kolekcjonerskich. Inwestycje mają sens tylko w przypadku monet bulionowych.

- Odkupując złoto z rąk prywatnych, zawsze należy wykonać test potwierdzający ich autentyczność. Pierwszym krokiem może być sprawdzenie autentyczności złota w domu. O tym jak to zrobić piszemy tutaj. By jednak nie stracić oszczędności życia, warto potwierdzić swoje wnioski u jubilera lub w punktach handlujących złotem.

- Szczególną rozwagę należy zachować w przypadku tzw. okazji. Policja przestrzega przed licznymi fałszywkami z Chin, które masowo pojawiają się na polskim rynku. Są one znakomicie podrobione. Wykrycie oszustwa wymaga skomplikowanych analiz.

- Złoto lokacyjne należy kupować u sprawdzonych dostawców. Mamy wówczas pewność nie tylko, co do jego autentyczności, ale też gwarancję dobrej ceny. Znany punkt obrotu złotem ma duży obrót, a więc może zaproponować niskie marże i najbardziej korzystną ofertę.

- Od złota inwestycyjnego nie płaci się 19% podatku od zysków kapitałowych pod warunkiem, że sprzedaż miała miejsce po upływie 6 miesięcy od chwili zakupu.

- Inwestycja w złoto lokacyjne zawsze powinna być traktowana jako lokata długoterminowa. Wahania kursu złota mogą się zmieniać krótkoterminowo, ale w perspektywie kilku lat bezpieczeństwo tej lokaty jest w niczym niezagrożone.