Blog

Inflacja w 2022 – jak się przed nią uchronić?

W ostatnich latach inflacja znajdowała się na skraju zainteresowania społecznego – co wynikało z jej niewielkich rozmiarów. Od początku 2021 roku zaczęła ona jednak regularnie rosnąć, co wywołało spory niepokój. Co trzeba wiedzieć o inflacji w Polsce i jak się przed nią bronić? Podpowiadamy!

Inflacja w Polsce 2022 – skąd się wzięła?

Mówiąc o inflacji, podkreślić trzeba, że wcale nie musi być ona traktowana, jako coś bardzo złego. Istnienie niewielkiej inflacji jest w zasadzie normalne w sytuacji, gdy kraj się rozwija. Wynika to oczywiście z napływu kapitału, wzrostu wynagrodzeń i konsumpcji, które z kolei generują naturalny wzrost cen. Problem zaczyna się pojawiać w sytuacji, gdy zjawisko to wymknie się spod kontroli i osiągnie rozmiary, które zaczynają negatywnie wpływać na funkcjonowanie gospodarki i samych obywateli. Co przy tym ważne, wówczas łatwo może dojść do powstania pętli inflacyjnej, w której dosypywanie pieniędzy celem utrzymania dotychczasowej sytuacji wywołuje jeszcze większy wzrost cen. W przeszłości nie raz pojawiały się na świecie sytuacje, gdy dochodziło do tzw. hiperinflacji, wynoszącej po kilkaset procent (a nawet więcej). W Polsce ostatni raz takie zjawiska miały miejsce w 1923 i 1990 roku. Oczywiście obecnie nie należy się niepokoić, gdyż raczej tak duże załamanie nam nie zagraża. Jednak inflacja na poziomie 8-10 procent jest na pewno odczuwalna. Wynika ona z różnych przyczyn, jednak najważniejszą jest na pewno olbrzymi skok cen surowców, paliw i energii na światowych rynkach. Czynniki te automatycznie zwiększają koszty produkcji oraz usług we wszystkich gałęziach gospodarki, oraz podnoszą koszty życia, zwiększając jednocześnie presję płacową.

Czy wiesz, jak kupować złoto?

Prognoza inflacji na 2022

Dynamicznie rosnące koszty produktów i usług to na pewno spory problem, tym bardziej że same „procenty” w tym przypadku bywają zwodnicze. Podawane oficjalne dane są bowiem uśrednione dla całej gospodarki. Dlatego też w niektórych przypadkach wzrosty bywają dużo większe, z kolei ceny innych produktów mogą pozostawać bez zmian. Błędem jest też porównywanie inflacji do wzrostu wynagrodzeń podawanego GUS, gdyż one także są średnią, w dodatku obliczaną na podstawie danych jedynie z części gospodarki (bez firm poniżej 9 pracowników). Wobec tego prognozy inflacji na 2022 rok są bardzo niepokojące. Większość analityków jest zgodna, że kolejne miesiące nie przyniosą zatrzymania wzrostu, a prowadzone przez rząd działania, mające łagodzić skutki wzrostu cen, odniosą niewielki skutek. Z kolei podnoszenie stóp procentowych przez NBP może nieco zdusić inflację, jednak w dłuższej perspektywie. Dodatkowo działanie to odbije się na osobach i podmiotach posiadających kredyty ze zmienną stopą oprocentowania. Do wyższej inflacji musimy się więc przyzwyczaić, gdyż perspektywa jej zmniejszenia dotyczy raczej roku 2023. Na koniec trzeba też dodać, że wysoka inflacja bardzo negatywnie odbija się też na oszczędnościach, które topnieją w zastraszającym tempie. Nie pomagają w tym przypadku lokaty, które co najwyżej mogą nieco złagodzić negatywne skutki obecnej sytuacji. Co zrobić w tej sytuacji? Zdaniem wielu osób, idealnym rozwiązaniem jest postawienie na złoto inwestycyjne!

Inflacja w 2022 – jak się przed nią bronić?

Jednym z największych problemów, związanych z inflacją jest fakt, że bardzo trudno się przed nią ochronić. Oczywiście w zależności od sytuacji finansowej, wzrost kosztów funkcjonowania może być mniej lub bardziej bolesny. Jednak zawsze będzie odczuwalny, podobnie jak utrata wartości zebranych rezerw finansowych. Na szczęście jednak w tym drugim przypadku można zdecydować się na zainwestowanie części posiadanych środków, co może pozwolić na zminimalizowanie negatywnych skutków inflacji lub nawet pomnożenie posiadanych aktywów. Dla wielu osób idealnym rozwiązaniem może być zakupienie złota inwestycyjnego, które w długiej perspektywie na pewno zyska na wartości, a do tego jest bardzo bezpieczne. A gdzie kupić złoto? Najlepiej skorzystać z oferty profesjonalnych dealerów, którzy oferują zróżnicowane produkty – w postaci monet i sztab o różnej masie pochodzących od znanych producentów. Co przy tym warte podkreślenia, dla takich inwestycji problemem nie jest też odpowiedź na pytanie, gdzie sprzedać złoto? Działalność taką prowadzi wiele instytucji, choć najlepsze ceny oferują profesjonalne skupy – takie, jak nasz!

Jak i gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Inflacja w 2022 będzie na pewno sporym problemem – i to nie tylko w Polsce! Podobna sytuacja jest w całej Europie, choć oczywiście w różnym natężeniu. Tym bardziej warto więc zadbać o swoje oszczędności – i zdecydować się na mądre inwestycje!

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe