Blog

Sztabki złota – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Przy zakupie złota często popełniane są różne błędy, które niepotrzebnie podrażają całą inwestycję, albo czynią ją mało opłacalną. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, które trzeba mieć na uwadze przy zakupie sztabek złota.

 

Zakup złota nie jest jakimś bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem. Sztabki złota można zamówić przez internet, albo udać się do banku czy placówek zajmujących się skupem i sprzedażą metali szlachetnych. Całe przedsięwzięcie może jednak być mniej lub bardziej opłacalne, w zależności od czasu i miejsca zakupu, jakości, ceny i wagi sztabki.

 

 

Sztabki złota – pewna inwestycja

Z doświadczeń, które zgromadziliśmy na postawie transakcji dokonanych przez naszych klientów, wynika, że wielu z nich popełnia podstawowe błędy przy zakupie sztabek złota. Rodzaj inwestycji jest godny polecenia i z pewnością wart uwagi, dla wszystkich, którzy szukają pewnej i długoterminowej lokaty własnych oszczędności. Sztabki są różnej wielkości, a co za tym idzie w różnej cenie, co sprawia że są dostępne dla klientów bardziej i mniej zasobnych. Łatwo je odsprzedać i przechować. Patrząc na wykresy rentowności różnych inwestycji łatwo można stwierdzić, że w perspektywie długoterminowej zyski osiągane na inwestycjach w złoto są bardziej atrakcyjne niż w przypadku akcji lub innych papierów wartościowych.

Kiedy kupować?

Ponieważ sztabki złota (http://skup.zlota.pl/zloto-inwestycyjne) powinny być traktowane jako inwestycja długoterminowa mniejsze znaczenia ma aktualna cena rynkowa złota. Kupować można i nawet należy niezależnie od tego, czy cena złota aktualnie rośnie czy spada. Na dzień inwestycji bardziej istotne jest jednak, czy sklep oferuje sztywne ceny, czy uaktualnia je do codziennych wahań kursu złota. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli zakup jest dokonywany online a transakcja ma miejsce w nocy. Większość placówek chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym wzrostem kursu złota w nocy podwyższa ceny dla nocnych operacji. Kupowanie w ciągu dnia oznacza więcej złota za niższą cenę, a więc bardziej opłacalny start.

Waga sztabki

Im mniejsza sztabka, tym wyższa cena. Powód jest bardzo prosty. Koszty wytworzenia sztabki są takie same w przypadku sztabki złota o wadze 1 g, czy 1 uncji. Marża sprzedającego jest najwyższa na małych sztabkach. Jeśli więc możemy przeznaczyć na inwestycje w złoto niewielkie kwoty, to zamiast kupować co miesiąc sztabkę o wadze 1 g, lepiej jest co 2-3 miesiące kupić 1 większą, np.: 5 g.

Podobna zasada działa też w drugą stronę. Sztabka o wadze 1 kg jest właściwie niezbywalna w krótkim czasie. Lepiej więc kupić 10 sztabek o wadze 100 g. Różnica w cenie nie jest aż tak duża, a są one dużo łatwiejsze do sprzedania.

Zbyt tanio

Kto kupuje zbyt tanio, płaci podwójnie. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy zakupach w sieci. Policja ostrzega przed okazjami na chińskich portalach, które kuszą wyjątkowo atrakcyjnymi cenami. Niestety są to bardzo dobrze podrobione fałszywki, mimo iż sprzedawcy dołączają do nich certyfikat.

Zbyt drogo

Wybór odpowiedniego miejsca zakupu sztabek również ma wpływ na ich cenę. Różni sprzedawcy doliczają do cen giełdowych swoją marżę, więc najlepiej jest przed dokonaniem transakcji zebrać kilka ofert i wybrać najbardziej konkurencyjną.

Jakość sztabek

O ewentualnych zyskach trzeba myśleć już przed zakupem sztabek. Dotyczy to ich jakości. Najbardziej wartościowe są sztabki z najwyższej jakości złota o próbie Au 999,9. Warto zwrócić uwagę również na certyfikaty. Sztabki uznanych, światowych emitentów jak np.: Heraeus, Umicore czy PAMP jest łatwiej sprzedać niż małych, regionalnych emitentów. 

Sztabki złota są atrakcyjną formą inwestycji dla każdego. Można na nie przeznaczyć nawet relatywnie małe kwoty. Taka lokata jest w pełni elastyczna, kupujący sam decyduje, kiedy sprzeda swoje złoto i za jaką kwotę. Sztabki złota, jak podkreślają specjaliści, świetnie nadają się do dywersyfikacji oszczędności. 10-20 % środków ulokowanych w kruszcu to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma zabezpieczenia na przyszłość.   

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe