Skup diamentów - sprawdź, co bierzemy pod uwagę kupując te kamienie 

Ceny diamentów rozpalają wyobraźnię. Najcenniejsze kamienie osiągają zawrotne ceny dochodzące do kilkunastu milionów dolarów.  Takie egzemplarze trafiają się niezwykle rzadko, jednak patrząc na nie trudno nie zadawać sobie pytania, co sprawia że są tak cenne. Posiadacze mniej okazałych kamieni zapewne też chcieliby wiedzieć, ile kosztują ich okazy i gdzie się je skupuje.

Wycena diamentów podlega obiektywnym kryteriom. Wprawny grader nawet bez specjalistycznego sprzętu potrafi wskazać najbardziej istotne kryteria mające wpływ na cenę danego kamienia.

Nie inaczej wygląda tu u nas. Przed zakupem diamentów, które nie posiadają certyfikatów dokonujemy ich wyceny. Eksperci z renomowanej placówki gemmologicznej oglądają kamień pod kątem tzw. 4 C. Skrót ten jest zapożyczony z języka angielskiego i pochodzi od pierwszych liter najważniejszych, międzynarodowych kryteriów wyceny diamentów. Są to:

- czystość (clarity)

Najcenniejsze są okazy oznaczone symbolem IF (wewnętrzne doskonały, bez skazy) oraz WS 1-WS 2 (minimalne inkluzje). Diamenty zupełnie czyste, czyli wewnętrznie doskonałe zdarzają się bardzo rzadko. Im mniej zewnętrznych zanieczyszczeń i skaz, tym cenniejszy kamień. Znany na całym świecie De Beers Milennium Star jest uznawany za diament bez żadnej skazy. Jego wartości nie potrafią ocenić nawet specjaliści.

- barwa (colour)

Wbrew powszechnemu przekonaniu diamenty nie są kryształowo czyste. Występują w wielu kolorach. Najwyższą wartość posiadają kamienie najrzadziej występujące w naturze, czyli posiadające oznaczenie rozpoczynające się od literki D. Dalsza klasyfikacja stopniowo przechodzi aż do litery Z, którą określa się najczęściej spotykane okazy. Najsłynniejszym barwnym diamentem jest Hope błękitny diament, z którym wiąże się mroczna legenda. Każdy z jego kolejnych właścicieli źle kończył. Bankructwa, ataki szaleństwa, samobójstwa, morderstwa i kradzieże są towarzyszą temu kamieniowi od 1642 r.

- szlif (cut)

Oszlifowane diamenty stają się brylantami. Kształt diamentu zależy od jego przeznaczenia i osobistych upodobań. Nadanie kształtu diamentom nie jest proste. Wymaga sporo kunsztu i wielu lat doświadczenia. Centenary to diament, który uznawany jest za największy na świecie z najnowocześniejszym szlifem. Prace nad nim trwały prawie 3 lata.

- waga (carat)

Im cięższy kamień, tym cenniejszy, choć sama waga nie jest kryterium mającym największy wpływ na cenę.

Jak można sprzedać do nas diamenty?

Skupujemy wszystkie diamenty (http://skup.zlota.pl/diamenty) nawet te, które nie posiadają certyfikatów niezależnie od ich barwy, wagi, koloru i szlifu. By sprzedać kamień wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo. Skup diamentów w Warszawie można też zlecić osobiście w naszej placówce przy ulicy Jasnej, choć pisemna ekspertyza wyceny diamentów nie jest wykonywana od ręki.

Korzystamy z wiedzy uznanych ekspertów oferując stawki zgodne z cenami skupu diamentów na rynku kamieni szlachetnych. Nie warto trzymać diamentów na czarną godzinę, nie wiedząc ile tak naprawdę są warte, ale ich wycena powinna być wykonana przez certyfikowaną jednostkę gemmologiczną, zgodnie z przyjętymi na rynkach międzynarodowych zasadami. Decydując się na współpracę z nami i powierzając nam skup diamentów klienci mają pewność pełnej uczciwości, przejrzystości i ceny odpowiadającej rzeczywistej wartości danego kamienia.