Blog

Jak sprzedać złote monety?

Niemal każdy inwestor styka się z sytuacją, kiedy przynajmniej nosi się z myślą o zbyciu swoich zasobów złotych monet. Konieczność szybkiej sprzedaży to moment prawdy, który pokazuje, czy właściwie zaplanowaliśmy naszą inwestycję. Sprawdźmy, jak najkorzystniej sprzedać złote monety i oczywiście gdzie?

O sprzedaży złotych monet trzeba myśleć już w momencie ich zakupu. Na cenę złota inwestycyjnego, a do nich zależą złote monety ma wpływ aktualny kurs złota, ich rodzaj i waga, miejsce skupu i marża kupującego, a także w dużym stopniu determinacja sprzedającego.

Szybka sprzedaż, to najczęściej sprzedaż ze stratą. Najlepiej jest oczywiście swojego złota nie sprzedawać, próbując łatać dziury w budżecie w inny sposób. Jednak jeśli już taka konieczność zaistnieje, to niezależnie od rozmiarów finansowego kryzysu, przyda się rozwaga. Najgorsze, co można zrobić, to zanieść złote monety to jubilera za rogiem i sprzedać je od ręki po pierwszej zaoferowanej cenie. Oczywiście może się zdarzyć, że uzyskana kwota ratuje nasze potrzeby na dany moment, ale nie jest powiedziane, że jest to najlepsza cena, jaką można było uzyskać za swoje monety.

Gdzie sprzedać złote monety?

Najprościej jest udać się do miejsca, gdzie wcześniej dokonaliśmy zakupu złotych monet. Może to być bank, pośrednik w handlu złotem, serwis aukcyjny. O ile przy zakupie złota nikt nie prosi o dokument tożsamości, to przy sprzedaży złotych monet trzeba mieć z sobą dowód tożsamości. W placówce skupującej będzie też wykonana ekspertyza autentyczności monet. Jeśli transakcja jest dokonywana osobiście, to najczęściej wypłata następuje od ręki. Niektóre punkty sprzedaży mają pewne progi wypłaty. Od określonej kwoty np. 10 000 zł wypłaty realizowane są na konto sprzedającego. Od łącznej kwoty transakcji jest potrącany podatek PCC.

Dużo korzystniej jest jednak wcześniej prześledzić oferty skupu złotych monet w różnych punktach, bo oprócz kursu złota pośrednik dokłada jeszcze swoją marżę. Różnice mogą sięgać nawet do ok. 3%.

Bardzo dobre ceny skupu złotych monet są oferowane u nas. Sam proces skupu jest dla sprzedającego bardzo wygodny i wygląda podobnie niezależnie od miejsca zamieszkania. Na naszej stronie jest zamieszczony formularz kontaktowy, przez który można zgłosić chęć sprzedaży. Nasz pracownik ustala dalsze szczegóły telefonicznie. Zazwyczaj wygląda to tak, że kurier bezpłatnie odbiera przesyłkę z monetami. Są one następnie wyceniane. Oferta zakupu jest przedstawiana telefonicznie, a po jej zaakceptowaniu wypłata następuje bezpośrednio na konto klienta w możliwie najkrótszym czasie. Z reguły są to tylko 24 godziny.  

Gdzie sprawdzać ceny złotych monet?

Najprościej jest sprzedać tzw. monety inwestycyjne np.: Wiedeński Filharmonik, Kanadyjski Liść Klonowy, Krugerrandy są skupowane według cenników obowiązujących w danym punkcie. Na naszej stronie działa nawet kalkulator sprzedaży, który pokazuje, ile można zarobić przy sprzedaży konkretnych monet. Jeśli do sprzedaży przeznaczyliśmy kilkanaście monet, warto zapytać o indywidualną ofertę, która może być bardziej korzystna od ofert na pojedyncze egzemplarze.

By ocenić ofertę można też śledzić Internet, a zwłaszcza serwisy aukcyjne. Ebay ma sporo aukcji różnych złotych monet. Ich ceny po zakończeniu aukcji mogą być wyznacznikiem wartości własnych zbiorów. Przy wyborze tej opcji koniecznie trzeba uważnie patrzeć, na wagę monety, a nie tylko na jej nazwę, bo różnice w cenie w zależności od wagi są znaczne.

Najtrudniej jest sprzedać szybko złote monety kolekcjonerskie, bo oprócz zawartości samego złota na ich cenę ma również wpływ ich unikalny wygląd, mała dostępność.  Dla punktów zajmujących się handlem złotem ma to mniejsze znacznie, więc lepiej jest się z nimi udać do miejsc zajmujących się numizmatami.

Najlepiej jest nie pozbywać się swoich złotych zapasów, bo złote czasy dla złota wciąż jeszcze przed nami. W razie kryzysu spieniężenie kilku egzemplarzy nie naruszy całej złotej lokaty. Stąd też warto kupować tylko znane monety o różnej wadze, bo te zawsze szybko znajdą nabywcę w dobrej cenie. Złote lokaty warto trzymać, dbając o przyszłość swoją i najbliższych. 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe