Blog

Kanadyjski liść klonu – moneta, którą warto kupić

Kanadyjski Liść Klonu należy do najbardziej znanych i dochodowych monet na całym świecie. Ta emitowana przez Królewską Mennicę Kanadyjską (The Royal Canadian Mint) moneta pojawiła się na rynku po raz pierwszy w 1979 roku. Od tego czasu jest jedną z najczęściej kupowanych złotych monet inwestycyjnych. Czy nadal opłaca się w nią inwestować?

Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf) to moneta, którą chętnie kupują inwestorzy indywidualni. Często lokują w nią też banki i handlarze metalami szlachetnymi. Ogromne zainteresowanie Liściem Klonu sprawiło, że w 1988 roku pojawiły się również jej wersje platynowe i srebrne. Kanadyjski Liść Klonowy w platynie był emitowany do 1999 roku. Od 2005 do 2007 roku moneta ta była wytwarzana również z palladu.

Najwyższa zawartość złota

Kanadyjski Liść Klonowy był produkowany w pierwszych trzech latach ze złota próby 999. W 1982 roku zaczęto wykorzystywać próbę 999,9. Zawartość złota w Kanadyjskim Liściu Klonowym jest najwyższa z wszystkich złotych monet. Oznacza to, że niemal nie ma ona domieszek żadnych innych metali. Ma to też pewne wady. Czyste złoto jest miękkie, łatwo się zarysowuje. By uniknąć uszkodzeń, które mogłyby negatywnie wpływać na wartość monety, najlepiej przechowywać ją w opakowaniu.

Kanadyjski Liść Klonowy podobnie jak inne monety lokacyjne jest dostępny w różnej wadze. Najpopularniejsza wersja to 1 uncja, ale wybijane są również wersje o masie 1/2 uncji, 1/4 uncji, 1/10 uncji i 1/20 uncji.  

W 2014 roku wprowadzono na rynek monetę o wadze 1 grama. Jest ona oferowana w zbiorczym opakowaniu po 25 sztuk, określanym jako „kanadyjski gram”. W Kanadzie Maple Leaf jest oficjalnym środkiem płatniczym, jej nominał jest uzależniony od wagi i wynosi od 50 centów do 50 dolarów kanadyjskich.

Atrakcyjny wygląd

Projekt monety przygotował Walter Otto. Awers przedstawia portret Królowej Elżbiety II w podeszłym wieku. Projekt monety był na przestrzeni lat trzykrotnie dopasowywany do rzeczywistego wyglądu monarchini. Wokół wizerunku królowej znajdują się informacja o nominale w dolarach kanadyjskich i rok emisji.

Od 1979 r. na rewersie jest umieszczone godło państwowe przedstawiające liść klonu. Powyżej liścia klonowego znajduje się półkolisty napis kraju emitenta „CANADA”, a poniżej jest wybita próba złota zawartego w monecie.

W 2013 roku wprowadzono zabezpieczenia przed fałszerzami. Powyżej liścia klonowego znajduje się specjalny znak bezpieczeństwa. Jest to mały szlif, który jest charakterystyczny dla danego roku emisji. W 2015 roku pojawił się kolejny znak bezpieczeństwa. Są to delikatne linie, która prowadzą  przez gładką do tej pory powierzchnię monety. Przechodzą one przez całą monetę, aż do końców. Szerokość linii i ich przebieg układają się w mieniący się pod wpływem światła wzór.

Unikalny rekord

W 1994 roku pojawiło się specjalne wydanie monety o wadze 3215 uncji i do 2012 roku było uznawane za największą międzynarodową złotą monetę. Moneta ta ważyła 100 kg i miała wartość 1 mln dolarów kanadyjskich. Początkowo miała jedynie służyć celom promocyjnym mennicy, ale ponieważ znalazło się kilku chętnych do jej kupna nabywców, wybito kilka dodatkowych sztuk.

Kanadyjski Liść Klonowy można też kupić w srebrze, platynie, palladzie i wersji bimetalicznej (miks złota i srebra w różnych proporcjach). Wszystkie wersje posiadają rządową gwarancję wagi i czystości kruszcu. Dzięki temu można je odsprzedać w dowolnym miejscu na świecie, po cenie rynkowej. Jest to więc bezpieczna i popularna lokata pieniędzy, obok innych znanych, złotych monet inwestycyjnych.

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe