Blog

Czy lokaty w złoto się opłacają?

Złoto od wieków było przedmiotem pożądania, znakiem bogactwa i dobrobytu. W tym psychologicznym zakresie niewiele się do dziś zmieniło i wizja "gorączki złota" jest wciąż aktualna. Czy jednak poza splendorem złoto zapewnia też faktyczne bezpieczeństwo i zarobek?

 

Po co inwestować w złoto?

Inwestycje w złoto dokonywane są głównie z dwóch pobudek - chęci zysku lub zabezpieczenia przyszłości. W pierwszym przypadku na wyobraźnię inwestorów wpływają duże zmiany ceny złota i jednocześnie raczej stała tendencja wzrostowa w długiej perspektywie czasu (o kursie złota pisaliśmy TUTAJ). Druga grupa osób traktuje złoto jako jedyny uniwersalny pieniądz, którym można zapłacić na całym świecie. Podkreślają oni do tego, że złoto nie poddaje się inflacji, jest jego ograniczona podaż i rosnący popyt, co wymusza wzrost cen oraz w łatwy sposób można je przekazać potomnym. Z pewnością w stwierdzeniach takich jest sporo racji, stąd też inwestycje w złoto są polecane jako pewna lokata kapitału - szczególnie "na ciężkie czasy".

 

Jakie złoto kupować?

Zasady kupowania złota - a także innych metali czy kamieni szlachetnych są dość proste. Przede wszystkim do celów inwestycji należy wybierać surowiec w czystej postaci, a więc złote sztabki i monety bulionowe. Wszelka biżuteria i inne przedmioty użytkowe nadają się bowiem co najwyżej na prezent - kupując je płacimy bowiem zarówno za surowiec z którego zostały wykonane, jak i drogą pracę jubilera. Jeśli więc będziemy chcieli następnie spieniężyć posiadane zapasy, to poza wyjątkowymi przypadkami zawsze odzyskamy tylko część pieniędzy, gdyż firma skupująca zapłaci tylko za sam metal. Kupując złoto w sztabkach i monetach warto z kolei zwrócić uwagę na pochodzenie i wybierać produkty znanych i cenionych wytwórców. Mamy dzięki temu pewność bezpiecznej transakcji i łatwego późniejszego odkupu.

 

Ile można zarobić na inwestycjach w złocie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest już niestety taka prosta. Trudno bowiem przewidzieć wahania kursów złota, a do tego dochodzi jeszcze fakt, że jego cena jest ustalana w USD. Sprawia to, że z polskiego punktu widzenia sprawdzając cenę uncji złota zawsze należy też ją skorelować z kursem złotego względem dolara. Inwestując w złoto dla zarobku trzeba też niestety dość profesjonalnie podejść do tematu, co wymaga dużego nakładu czasu na analizę trendów i wyszukanie "tego" momentu na tani zakup i "tego drugiego" na najbardziej zyskowną sprzedaż. Ogólnie jednak jeśli nie liczymy na olbrzymie i szybkie zyski, a raczej zależy nam na pewnej inwestycji to złoto można polecić każdemu, gdyż w długiej perspektywie na pewno się na nim nie straci.

 

Zainwestowałem w złoto - i co dalej?

Gdy już przeznaczyliśmy część naszych oszczędności na "złotą inwestycję" pojawia się pytanie - i co dalej? Oczywiście dużo zależy tu od tego w jakim celu kupiliśmy sztabki czy monety (o tym także wspominaliśmy TUTAJ ). Jeśli w celu zabezpieczenia przyszłości, to musimy zacząć rozglądać się za pewnym miejscem przechowywania - czyli skrytką bankową, domowym sejfem czy inną kryjówką na ciężkie czasy. Jeśli jednak chcemy na złocie po prostu zarobić, to musimy zdawać sobie sprawę, gdzie najlepiej je sprzedać. Zasadniczo najwyższe ceny oferują profesjonalne firmy handlujące złotem. Inną opcją są oczywiście kantory, lombardy czy nawet internetowe portale aukcyjne. Jednak w ich przypadku nie mamy co liczyć na dobrą ofertę, a marże czy dodatkowe koszty skutecznie pomniejszą nasz zarobek.

 

Inwestycje w złoto są więc na pewno opłacalne, trzeba je jednak przeprowadzić z głową. Bynajmniej nie jest to też rozwiązanie dla amatorów lub osób liczących na fortunę w kilka tygodni. Złoto najlepiej się sprawdza jako długoterminowa lokata kapitału i tak najpewniej je traktować. Choć też przy odrobinie szczęścia można na nim naprawdę dużo zarobić.

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe