Blog

Jak obecnie kształtują się ceny złota?

Inwestycje w złoto w Polsce z roku na rok są coraz bardziej popularne. Wpływa na to zarówno niespokojna sytuacja polityczna na świecie, jak i coraz większa świadomość inwestycyjna Polaków. O opłacalności inwestycji w złocie decyduje jednak tak naprawdę jego cena - jak się kształtuje teraz i od czego zależy?

 

Od czego zależy cena złota?

Wahania cen złota zasadniczo zależne są od kilku czynników - podaży, popytu i ogólnej sytuacji gospodarczej. Warto przy tym zaznaczyć, że w ostatnich latach wydobycie złota, które w sposób zasadniczy wpływa na podaż - jest mniej więcej na podobnym poziomie i wynosi 2,4-2,6 tys. ton. Sprawia to, że w najbliższym czasie raczej nie nastąpi sytuacja, w której nagle rynek zostanie zalany złotem z nowych złóż. Z kolei popyt na złoto z każdym rokiem rośnie, i to zarówno na potrzeby jubilerskie jak i inwestycyjne. Teoretycznie więc ceny złota powinny dynamicznie rosnąć, jednak bardzo duży wpływ na cenę kruszcu ma też sytuacja gospodarcza. Analizy rynku złota z ostatnich dziesięcioleci jasno pokazują, że gwałtownym wzrostom cen towarzyszą zawirowania gospodarcze (wysoka inflacja, wzrost bezrobocia itp.), z kolei na spadki cen liczyć można głównie w okresie stabilizacji i stabilnego wzrostu. Natomiast gdy na rynku panuje bessa, to wartość złota na ogół też rośnie, choć dość wolno. Poza wymienionymi czynnikami zasadnicze znaczenie dla polskich inwestorów ma też kurs złotego względem dolara, gdyż właśnie w amerykańskiej walucie złoto jest notowane na giełdzie. Nierzadko więc może się zdarzyć, że mimo wzrostu wartości złota na światowym rynku cena dla "Kowalskiego" spadnie lub odwrotnie, mimo spadku - wzrośnie. Niezbędne jest więc stałe monitorowanie sytuacji rynkowej oraz trendów kursów złota i dolara.

 

Aktualna cena złota

Analizując aktualne zmiany cen złota zawsze należy je rozważyć w dłuższej perspektywie. O ile bowiem dziś - czyli w lipcu 2016 roku cena oscyluje w granicach 5200-5400 PLN za uncję, to jeszcze rok temu była ona o prawie 1000 PLN niższa od obecnej, a w listopadzie 2011 roku sięgnęła z kolei ponad 5800 PLN. Uwzględniając jednak dane z ostatnich dwudziestu lat stwierdzić należy, że złoto zdecydowanie zwiększyło swoją wartość, z około 1000 PLN do 4500-5000 PLN za uncję, czyli o prawie 500%. Sprawia to, że z pewnością każdy kto przed 2008 rokiem zainwestował w sztabki czy monety ze złota, to zarobił naprawdę solidnie. Pokazuje to prawdziwość twierdzeń, że długoterminowe inwestowanie w złoto (np. TUTAJ ), jako zabezpieczenie ma praktycznie zawsze sens i prędzej czy później przyniesie zysk.

 

Warto przy tym jednak nie zapominać, że wysoki kurs złota to jedno, a możliwość sprzedaży z najwyższym zyskiem, to zupełnie co innego. Dlatego też zawsze warto przy sprzedaży własnego złota zapoznać się z cenami jakie oferują profesjonalne instytucje zajmujące się skupem (bo one oferują najwyższe ceny – np. TUTAJ ). Rozważając obecną cenę złota i widoczne perspektywy, to zauważyć trzeba, że po drobnych zniżkach w latach 2013-2015 w roku bieżącym notowany jest ogólny wzrost cen złota, który w Polsce jest tym bardziej widoczny, gdyż podrożał też dolar względem złotego. Jak długo taka tendencja się utrzyma? Jak zawsze odpowiedź brzmi - nie wiadomo, choć obecna niestabilna sytuacja na świecie wróży raczej wzrosty niż spadki "złotej polisy ubezpieczeniowej".

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe