Blog

Popyt na złoto - co na niego wpływa i jaki jest aktualnie?

Jednym z głównych czynników wpływających na cenę złota jest popyt na ten kruszec. Wynika on z szeregu czynników i zmienia się w różnych okresach - od czego zależy? Dowiedz się z tego tekstu!

Od czego zależy popyt na złoto?

Rynek złota opiera się na trzech głównych grupach kupców. Pierwsza z nich, to przemysł, który wykorzystuje ten metal chociażby przy produkcji sprzętu elektronicznego. Druga to jubilerzy, produkujący najróżniejsze przedmioty wykonane w całości lub części ze złota. Trzecia grupa kupców to inwestorzy, którzy liczą na możliwość zarobienia dzięki spekulacji, bądź traktują zakup złota jako zabezpieczenie kapitału. O inwestycjach w złoto przeczytasz tutaj.

Jak nietrudno wywnioskować wielkość zapotrzebowania pierwszych dwóch grup zależy ściśle od wielkości produkcji i ilości nabywców na ich produkty. Inaczej jest w przypadku inwestorów, którzy swoje decyzje wiążą z aktualnymi cenami złota oraz ogólną sytuacją polityczną i gospodarczą. To bowiem zabezpieczająca rola tego metalu zachęca do jego zakupów, zwłaszcza w okresach burzliwych wydarzeń na świecie. O tej roli i opłacalności złotych lokat dowiesz się więcej tutaj.

O ile popyt ogólnie pojętej gospodarki na złoto jest dość stabilny, to zapotrzebowanie inwestorów jest dużo bardziej zmienne. Warto przy tym dodać, że każde poważniejsze zwiększenie popytu inwestycyjnego automatycznie podnosi cenę uncji, gdyż podaż tego metalu jest dość ograniczona.

Jaki jest aktualnie popyt na złoto?

Po wielkim wzroście popytu i cen złota który miał miejsce na przełomie tego i poprzedniego dziesięciolecia kolejne lata przyniosły spadek zainteresowania tym metalem. Ostatnie miesiące wydają się jednak przeczyć temu trendowi, gdyż w pierwszym półroczu 2016 roku zanotowano rekordowy popyt na złoto inwestycyjne. Osiągnął on poziom o 16% wyższy, niż w okresie apogeum kryzysu w 2009 roku. Co więcej, po raz pierwszy w historii Światowej Rady Złota (WGC) przez dwa kwartały z rzędy złoto inwestycyjne stanowiło ponad połowę sprzedanego kruszcu.

Ogólny popyt na złoto w tym okresie wzrósł jednak dużo mniej spektakularnie, głównie z powodu znacznego spadku popytu wśród jubilerów, nie jest to jednak tendencja stała, wynika ona ze strajku indyjskich złotników. Jeśli jesteś zainteresowany wpływem różnych czynników na cenę złota, to przeczytaj też ten tekst.

Wzrost popytu na złoto inwestycyjne tłumaczony jest pogarszającą się sytuacją międzynarodową w ostatnich miesiącach. Wojna na Bliskim Wschodzie, Brexit, zamachy terrorystyczne czy problemy sektora bankowego we Włoszech sprawiają, że coraz więcej ludzi decyduje się na zabezpieczenie kapitału w tym żółtym metalu. Póki co nie widać też przesłanek, które miałyby świadczyć o zbliżającym się uspokojeniu sytuacji. 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe