Blog

Nie tylko Fort Knox! Poznaj 10 krajów z największymi rezerwami złota!

Każdy słyszał o Fort Knox i składowanych tam amerykańskich rezerwach złota. Warto jednak wiedzieć, że większość państw świata ma też własne zapasy tego metalu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kto należy do pierwszej dziesiątki posiadaczy złota na świecie, to zapraszamy do lektury!

1. USA

Pierwsze miejsce w rankingu zajmują Stany Zjednoczone, które posiadają 8133,5 ton złota. Rezerwy te warte są około 400 mld dolarów i stanowią 76% rezerw walutowych tego kraju. Przyznać należy, że amerykańskie zasoby są ponad dwu i pół krotnie większe, niż w przypadku drugich w rankingu Niemiec.

2. Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi zgromadzili 3378,2 tony złota, które stanowi 70% rezerw walutowych. Wartość zgromadzonego metalu wynosi około 167 mld USD. Drugie miejsce najpotężniejszego gospodarczo kraju Europy może niektórych dziwić, choć na pewno mniej, niż państwo, które zajęło trzecie miejsce na podium.

3. Włochy

Zaskoczeni? Pewnie tak! Nie zmienia to faktu, że Włochy posiadają rezerwy złota na poziomie 2451,8 ton o wartości 122 mld USD. Kraj ten ulokował w tym kruszcu mniej więcej taki sam procent swoich rezerw finansowych, co Niemcy.

4. Francja

Czwarte miejsce na liście państw z największymi rezerwami złota zajmuje kolejny kraj europejski - Francja. Posiada ona tylko nieco mniej kruszcu niż Włochy - 2435,8 ton, które stanowią około 65% rezerw walutowych. Warto przy tym zwrócić uwagę, że Niemcy, Włochy i Francja posiadają w sumie nieco więcej złota niż lider - USA.

5. Chiny

Państwo środka pochwalić się może piątym miejscem w rankingu. Posiada ono 1823,3 tony złota, które jednak stanowią jedynie nieco ponad 2 % rezerw walutowych tego kraju. Warto zwrócić uwagę, że ta druga najpotężniejsza gospodarka świata jest aktualnie największym jego producentem.

6. Rosja

Szóste miejsce pod względem rezerw złota zajmuje Rosja. Największe państwo świata posiada 1498,7 ton kruszcu, który stanowi 16% posiadanych rezerw walutowych. Przybliżona wartość tego złota to 74 mld USD.

7. Szwajcaria

Kolejnym europejskim krajem na liście największych posiadaczy złota jest Szwajcaria. Posiada ona 1040 ton tego żółtego metalu, który stanowi niecałe 7% rezerw walutowych.

8. Japonia

Japonia to trzecia najpotężniejsza gospodarka świata, kraj ten posiada jednak tylko 765,2 tony złota. Łączna wartość tego kruszcu wynosi około 38 mld USD, co stanowi 2,6% rezerw walutowych.

9. Holandia

Jedynie 150 ton złota mniej niż Japonia ma Holandia. Kraj ten z rezerwami wynoszącymi 612,5 tony zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu i jest ostatnim z państw europejskich mieszczących się w tym zestawieniu.

10. Indie

Listę dziesięciu największych posiadaczy złota zamykają bardzo intensywnie rozwijające się gospodarczo Indie. Kraj ten posiada 557,8 ton kruszcu, który stanowi 6,5% posiadanych rezerw walutowych. Warto zaznaczyć, że Indie są jednym z krajów o największym popycie na złoto wśród mieszkańców. Więcej o popycie na złoto dowiesz się z tego tekstu.

Polskie rezerwy złota

Polska może pochwalić się niewielkimi rezerwami złota, wynoszącymi 102,9 tony. Wartość posiadanego kruszcu wynosi około 5,1 mld USD, co stanowi około 4% posiadanych rezerw walutowych. Ilość ta daje Polsce 33. miejsce w świecie, czyli niższe niż nasza pozycja pod względem wielkości gospodarki (obecnie 24. miejsce).

Posiadanie rezerw złota przez banki centralne poszczególnych krajów nie powinno dziwić. Jest to bowiem skuteczne zabezpieczenie kapitału tak dla państw, jak i osób prywatnych. Jeśli również uważasz, że warto zabezpieczyć swoje oszczędności w złocie, to tu dowiesz się więcej na ten temat.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe