Co lepiej wybierać: białe złoto czy platynę?

Kupując biżuterię często stajemy przed wyborem - białe złoto czy platyna? Przedmioty wykonane z obu tych materiałów są bezsprzecznie piękne. Które z nich są jednak lepsze i... bardziej opłacalne? Sprawdźmy!

Czym się różni białe złoto od platyny

Na pierwszy rzut oka białe złoto i platyna są do siebie bardzo podobne. W praktyce jednak różnią się one dość znacznie. Przede wszystkim warto zauważyć, że platyna to po prostu jeden z metali, a białe złoto, to stop złota z niklem, cynkiem, srebrem lub palladem, który w dodatku jest pokryty rodem. W tym drugim przypadku mamy więc do czynienia z produktem stricte jubilerskim.

O ile w chwili wyprodukowania przedmioty z białego złota i platyny będą dość podobne, to większe różnice ukażą się po pewnym czasie użytkowania. Białe złoto zacznie bowiem dość szybko żółknąć. Platyna z kolei zmieni swój wygląd dopiero po kilkunastu latach nabierając szlachetnej patyny, co jest w sumie zjawiskiem pożądanym. (O platynie więcej dowiesz się z TEGO artykułu) 

Zastosowania jubilerskie

Białe złoto i platyna mają duże zastosowanie w jubilerstwie. Stosuje się je do wyrobu pierścionków, kolczyków czy wisiorków i na pewno wszystkie one prezentują się bardzo korzystnie. Nie dyskutując o gustach warto jednak zwrócić uwagę na kilka zasadniczych różnic. Przede wszystkim na korzyść platyny działa fakt, że metal ten jest w 100% hipoalergiczny, wobec czego nie wywoła uczuleń na nawet najdelikatniejszej dłoni. Po drugie - o czym już wspomniano - platyna dużo lepiej się starzeje nie tracąc koloru, wagi i właściwości. W przypadku wyrobów z białego złota będzie trzeba z kolei posiłkować się po kilku latach ponownym rodowaniem lub zaakceptować fakt żółknięcia pierścionka czy obrączki. Następnym plusem platyny jest też jej większa wytrzymałość, co pozwala na uniknięcie drobnych uszkodzeń oraz pozwala na ciekawe zastosowania jubilerskie, zwłaszcza w przypadku oprawiania kamieni szlachetnych, do których zresztą doskonale pasuje jej naturalna biel.

Teoretycznie więc platyna dużo lepiej sprawdza się jako materiał na wyroby jubilerskie. W tym przypadku najważniejszy jest jednak wygląd, stąd trudno stwierdzić jednoznacznie, że jest "lepsza".

Zastosowanie inwestycyjne

Porównując białe złoto i platynę warto zwrócić też uwagę na ich potencjał inwestycyjny. W tym przypadku bezwzględnie przewagę posiada platyna, niezależnie od tego, czy będzie ona pod postacią biżuterii czy samego metalu w np. monecie. Jest ona bowiem wykorzystywana w czystej postaci bez domieszek, więc warta będzie tyle, ile waży. W przypadku białego złota mamy z kolei do czynienia ze stopem, którego wartość będzie uzależniona od użytej próby. Osobną kwestią jest tu fakt, że ogólnie rzecz biorąc wyroby jubilerskie nie są najlepszą lokatą kapitału, gdyż cena ich zakupu uwzględnia bardzo duże marże sprzedawcy i zarobek jubilera. Jednak w przypadku potrzeby sprzedaży (zakładając taki sam kurs surowca jak w chwili zakupu), dużo mniejszą stratę zanotujemy w przypadku wyrobów z platyny (o różnicach między metalami inwestycyjnymi, a użytkowymi poczytasz TUTAJ

Jak więc widać platyna jest bardzo ciekawym materiałem jubilerskim, który ma także zastosowania inwestycyjne - najlepiej w formie monet bulionowych lub sztabek. Jeśli więc podoba się nam ona tak samo jak białe złoto, to na pewno jej zakup będzie strzałem w dziesiątkę!

O inwestycjach w platynę więcej dowiesz się TUTAJ.