Blog

Złoto fizyczne czy papierowe – w co inwestować?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup tzw. papierowego złota, czyli inwestycje w fundusze EFT. Opinia na ich temat jest różna – jedni uważają je za świetne rozwiązanie, stanowczo przed nimi ostrzegają. Kto tak naprawdę ma rację?

Zalety złota papierowego

Nie da się ukryć, że inwestycje w tzw. papierowe złoto – czyli tak naprawdę papiery wartościowe, które w teorii posiadają pokrycie w pewnej ilości fizycznego złota – mają sporo zalet. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że obrót tego typu papierami jest dużo łatwiejszy, szybszy i prostszy – obecnie odbywa się w praktyce przez internet, bez konieczności wstawania z fotela. Nie ma tu problemów z kupnem, sprzedażą czy zastanawianiem się, czy dana sztabka lub moneta bulionowa nie posiadają wolframowych dodatków. Co ważne, kupując złoto papierowe, nie płacimy marży wytwórcy, nie musimy też ponosić niemałych przecież kosztów przechowywania czy ubezpieczenia fizycznego kruszcu. Na pewno więc papierowe złoto to duża wygoda i elastyczność, a także niższe koszty dodatkowe.

Inwestowanie w złoto – dowiedz się więcej

Złoto papierowe – jakie ma wady?

Niestety jednak złoto papierowe to nie tylko same zalety. Podstawowym problemem z nim związanym jest fakt, że spora część funduszy EFT i pochodnych nie posiada w ogóle pokrycia w postaci fizycznego złota, co przy wielkości rynku w praktyce uniemożliwia wypłacenie inwestorom kruszcu nawet w przypadku, gdyby szczerze tego chcieli. Obecnie bowiem papierowego złota w obiegu jest bowiem ponad 10 razy więcej, niż tego realnie wydobytego. Nieco lepiej kwestia wygląda w przypadku funduszy posiadających częściowe lub całkowite pokrycie w realnym złocie, jednak i w tym przypadku jedynie wierzymy na słowo – nikt nie da nam gwarancji, że, w sytuacji awaryjnej, idąc do instytucji otrzymamy należący do nas fizyczny metal.

Złoto inwestycyjne czy użytkowe?

Złoto fizyczne czy papierowe – które wybrać?

Odpowiedź na to pytanie wynika bezpośrednio z charakteru tych dwóch rodzajów inwestycji. Papierowa forma złota, wbrew temu, co niektórzy mówią, może być dobrym rozwiązaniem. Doskonale sprawdza się ona bowiem w inwestycjach spekulacyjnych, w których liczy się wygoda, szybkość podejmowania decyzji, łatwość zarządzania i minimalizowanie kosztów. Wszystkie te zalety są jednak niczym w przypadku, gdy podstawowym celem zakupu ma być zabezpieczenie kapitału i traktowanie złota jako polisy ubezpieczeniowej na ciężkie czasy. W takich przypadkach fakt, że złoto niefizyczne to kawałek papieru, który z dnia na dzień może stać się nieważny, albo jego wystawca może okazać się niewypłacalny, jest całkowicie dyskwalifikujący. Złoto zabezpiecza bowiem tylko wtedy, gdy posiadamy je realnie w ręku, możemy je zabrać ze sobą lub dobrze ukryć. Dlatego też dla tej grupy inwestorów nie ma innego wyjścia – tylko złoto fizyczne!

Czy wiesz, gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Wybór między złotem papierowym a fizycznym powinien więc być uzależniony od celu naszej inwestycji. Jeśli mamy w planie jedynie spekulację i szybki zarobek, to możemy skorzystać z usług funduszy EFT. Jeśli jednak chcemy skorzystać z największej siły złota, czyli jego odporności i ponadczasowości, to po prostu musimy zainwestować w prawdziwy, fizyczny kruszec.

Inwestycje w złoto – nie daj się oszukać!

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe