Blog

Złoto, srebro, platyna czy diamenty – w co inwestować?

Lokowanie pieniędzy w inwestycje alternatywne może przynieść spore zyski. Ważne jednak, aby rozumieć rynek, w który zamierzamy wejść i wiedzieć, jak oraz kiedy inwestować.

Inwestowanie w złoto
Złoto to najbardziej znany i ceniony zarazem metal szlachetny, który niemalże od zawsze stanowi bardzo dobre źródło inwestycji. Od kilkudziesięciu lat utrzymuje realną wartość majątku, zwłaszcza w dobie wszelkich kryzysów. I to stanowi właśnie go największą wartość. Inwestowanie w złoto nie niesie ze sobą ryzyka niewypłacalności czy bankructwa. Metal ten jest akceptowany na każdym kontynencie, w każdym państwie i w każdych warunkach. Stanowi zatem doskonały sposób na bezpieczne inwestowanie. Nawet w okresie znaczących zawirowań na rynkach finansowych, złoto z reguły zyskuje na swej wartości. Kruszec ten traktuje się jako „bezpieczną przystań” dla inwestorów. Najwięcej złota kupowane jest właśnie w celach inwestycyjnych, a także jubilerskich. W ostatnich dekadach wzrosło jednak jego znaczenie w zastosowaniach przemysłowych, zwłaszcza w medycynie i elektronice.

Inwestowanie w srebro
Zdecydowanie mniej popularne, choć równie opłacalne, okazuje się inwestowanie w srebro, które jest tańsze od złota. Jednym z najbardziej istotnych argumentów przemawiających za tego rodzaju inwestycją, jest przede wszystkim ochrona przed inflacją. Cena srebra, niezależnie od panującej w danym momencie sytuacji rynkowej, nigdy nie spadnie do zera, co może mieć miejsce na przykład w przypadku papierów wartościowych. Inwestowanie w srebro jest zatem powszechnie uznawane za bezpieczne. W przeciwieństwie do złota, zakup srebra jest osiągalny dla większej liczby osób, a to z kolei oznacza, że nawet przy stosunkowo niskim kapitale, można pozwolić sobie na tego rodzaju inwestycje alternatywne.
Poznaj 5 mitów na temat inwestowania w złoto i srebro!

Inwestowanie w platynę
Platyna to kolejny obok złota i srebra metal inwestycyjny. Jest znacznie droższy, głównie dlatego, że należy do najrzadziej występujących metali szlachetnych. W związku z tym nie należy się też spodziewać obniżek cen platyny. Główne złoża tego metalu znajdują się w RPA, a koszty jego wydobycia znacznie przewyższają ceny sprzedaży. Zapotrzebowanie na platynę przekracza o około 5% jej wydobycie, a to z kolei oznacza windowanie jej cen w przyszłości.

Zwolennicy tego rodzaju lokowania pieniędzy mówią, że jest to bezpieczne inwestowanie. Sceptycy natomiast podkreślają, że przemysł samochodowy, który konsumuje ponad 50% zapotrzebowania na ten kruszec, zaprzestanie wkrótce produkcji akt z katalizatorami, z uwagi na zaostrzenie przepisów związanych z emisją spalin. Kurs platyny podlega dość znacznym wahaniom. Inwestowanie w platynę, nawet mimo korzystnych prognoz, jest więc obarczone dość sporym ryzykiem.

Inwestowanie w diamenty
Inwestowanie w diamenty może skutkować sporym zarobkiem. Tego rodzaju inwestycje alternatywne są jednak długoterminowe. Nie ma jednej stałej ceny diamentów, ale wahania cen da się prześledzić za pomocą różnego rodzaju indeksów. Jednym z nich jest tak zwany Diamond-Price-Index, który odzwierciedla ceny diamentów u sporej liczby handlarzy na całym świecie. Mając na uwadze ceny diamentów na przestrzeni kilku lub nawet kilkunastu ostatnich lat, należy przyznać, że inwestowanie w tego rodzaju kamienie szlachetne jest bezpiecznym sposobem ulokowania pieniędzy. Rynek diamentów ocenia się jako stabilny. Jak wynika z najnowszych prognoz, wartość obrotu diamentów szacuje się w przyszłości na około 50 miliardów dolarów. Kamienie te stanowią bezpieczną lokatę, między innymi dlatego, że podobnie jak złoto, nie poddają się inflacji. Jeżeli zamierzamy jednak lokować swoje pieniądze w tego rodzaju kamienie, powinniśmy przeznaczyć na nie aktywa w wysokości około 5-10%.

Na rynek inwestycji alternatywnych z całą pewnością warto zwrócić uwagę, jeżeli myślimy o długotrwałym lokowaniu pieniędzy. Ewentualne zyski mogą pojawić się w przeciągu kilku, a niekiedy nawet i kilkudziesięciu lat. Nie będzie to zatem dobre rozwiązanie dla osób zainteresowanych szybkim zyskiem. Wybór pomiędzy złotem, srebrem, platyną czy diamentami powinien być podyktowany przede wszystkim wysokością nakładów finansowych, jakie jesteśmy przeznaczyć na inwestycje alternatywne, a także tym, jak duże istnieje ryzyko inwestycji. Jeżeli pod uwagę bierzemy najbardziej bezpieczne inwestowanie, warto rozważyć przede wszystkim złoto i srebro.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe