Blog

5 mitów o inwestowaniu w złoto i srebro

Całe nasze życie jest pełne mitów i półprawd. Czasem wynikają one z celowego działania, częściej jednak z braków wiedzy czy wiarygodnych źródeł. Dlatego też w tym tekście postaramy obalić 5 popularnych mitów o inwestowaniu w złoto i srebro.

1. Tylko najbogatsi mogą inwestować w metale szlachetne
Pierwszy mit dotyczący inwestycji w złoto i srebro to częste przekonanie, że działanie to jest dostępne tylko dla najbogatszych. Realnie jednak powinno być dokładnie odwrotnie – zamożniejsze osoby mogą przecież zabezpieczyć swój majątek na szereg sposobów, jak choćby inwestując w nieruchomości. Z kolei przeciętny pracownik w Polsce rzadko ma taką możliwość. Dlatego też gromadzenie zapasów złota, które zawsze będzie w cenie, jest szczególnie logiczne w przypadku osób posiadających nadwyżki finansowe, ale nie posiadających jeszcze tak dużego majątku, by inwestować na inne sposoby.

Czy wiesz, ile zainwestować w metale szlachetne?

2. Rząd może zarekwirować zapasy złota
Jednym z najczęstszych koszmarów wielu złotych inwestorów jest powtórzenie sytuacji z USA z lat trzydziestych XX wieku, gdy rząd postanowił zarekwirować złoto będące w rękach ludności. Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że o ile działanie takie jest oczywiście możliwe, to jego prawdopodobieństwo jest niezmiernie małe. Wynika to z faktu, że taka konfiskata w skali kraju wymagała by zaangażowania sporych środków, które mogłyby się nie zamortyzować, gdyż ilość złota w prywatnych rękach jest teraz po prostu bardzo mała. Dlatego też prędzej możemy się spodziewać kolejnych podatków niż konfiskaty metali szlachetnych.

Poznaj najciekawsze mity o srebrze!

3. Opłaca się inwestować tylko w znane marki
Jedną z popularnych półprawd dotyczących inwestycji w złoto i srebro jest konieczność kupowania tylko uznanych marek. Oczywiście jest w tym trochę racji, gdyż w wyjątkowych sytuacjach monety bulionowe czy sztabki znanych producentów będą wzbudzały mniejszą podejrzliwość. W normalnych warunkach współczesnego świata żaden poważny diler nie będzie miał jednak problemu z tym, przez kogo została wybita moneta, którą chcemy sprzedać.

Wiedeńscy Filharmonicy ‒ skąd się wzięła ich popularność?

4. Certyfikat gwarantuje prawdziwość
Kolejne fałszywe przekonanie dotyczące metali szlachetnych dotyczy ich podatności na fałszowanie. Wiele osób twierdzi, że najlepszą gwarancją jest odpowiedni papierowy certyfikat dołączony do monety czy sztabki. Jest to oczywiście skrajna łatwowierność, gdyż tego typu dokument dużo łatwiej sfałszować niż fizyczne złoto. Zresztą kupując u profesjonalnego dilera prawdopodobieństwo oszustwa jest bardzo małe ‒ a gdy ktoś jest nieufny, to bez problemu sam zbada prawdziwość złota zamiast wierzyć kawałkowi papieru.

Czy wiesz, jak rozpoznać, czy złoto jest prawdziwe?

5. Inwestycje w srebro są lepsze niż w złoto
Ostatnim, dość popularnym przekonaniem wśród wielu osób jest twierdzenie, że srebro jest dużo bardziej perspektywiczne od złota. Przekonanie to opiera się na tezie o dużym niedoszacowaniu srebra względem żółtego metalu. W teorii twierdzenie takie broni się – w praktyce jednak gwałtowne wzrosty cen srebra, które przez jego zwolenników zapowiadane są od lat, jeszcze nie wystąpiły – i obecnie nic nie zapowiada, by miały wystąpić w najbliższej przyszłości.

Co wybrać ‒ złoto czy srebro?

Oczywiście wspomniane 5 mitów to tylko wierzchołek góry lodowej. Jak bronić się przed innymi? Najlepiej poprzez edukację – im więcej wiemy na temat inwestowania w złoto, tym trudniej będzie nam uwierzyć w popularne mity.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe