Blog

Złoto inwestycyjne a VAT – co musisz wiedzieć?

Mimo że kwestia obłożenia złota VAT jest dość jednoznacznie określona przez ustawodawcę, to w dalszym ciągu budzi ona wątpliwości. Dlatego też w tym tekście tłumaczymy, jak to z tym VAT-em na złoto jest naprawdę.

Złoto inwestycyjne – definicja w Polsce
Mówiąc o opodatkowaniu złota w Polsce, należy rozpocząć od stwierdzenia, czym w świetle prawa jest złoto inwestycyjne. Pojęcie to definiuje art. 121 ustawy o VAT. Zgodnie z nim za złoto inwestycyjne uważa się:

 • sztabki i płytki ze złota o próbie przynajmniej 995,
 • złoto reprezentowane przez papiery wartościowe,
 • złote monety o próbie minimum 900, które ponadto zostały wybite po 1800 roku, są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia oraz są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota w nich zawartego.

Wszystkie inne przedmioty (np. złota biżuteria) wykonane z tego metalu nie są więc traktowane jako złoto inwestycyjne.

Czy złoto inwestycyjne jest zwolnione z VAT?
Skoro już wiadomo, czym, zdaniem ustawodawcy, jest złoto inwestycyjne, to pora na najważniejszą informację – w Polce zwolnione z podatku VAT są dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabywanie i import złota inwestycyjnego. Warto w tym miejscu dodać, że ze zwolnienia można zrezygnować w dwóch przypadkach:

 • Gdy wytwarza się złoto inwestycyjne lub przetwarza złoto innego rodzaju na złoto inwestycyjne, a dostawa jest dokonywana dla innego podatnika.
 • Gdy w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa dokonuje się dostawy złota w celach przemysłowych, a dostawa dotyczy złota inwestycyjnego i jest dokonywana dla innego podatnika.

Mimo zwolnienia z podatku VAT, ustawodawca nakłada jednak na dostawców złota pewne obowiązki. Jest to przede wszystkim konieczność prowadzenia ewidencji nabywców, która pozwala na ich jednoznaczną identyfikację oraz spełnia warunki wskazane w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Co ważne, wystawiając fakturę na złoto inwestycyjne, nie trzeba informować w niej o przyczynie zwolnienia – w postaci symbolu PKWiU czy przepisu, ustawy czy dyrektywy zwalniającej.

Szczegółowe informacje na temat zasad zwolnienia z podatku VAT, a także możliwości rezygnacji ze zwolnienia regulowane są przez rozdział 5 Ustawy z dn. 11.03.2004 r. o VAT.

Na koniec warto też dodać, że spośród metali szlachetnych „przywilej” zwolnienia z podatku VAT posiada tylko złoto. Srebro, platyna, pallad czy inne wykorzystywane w inwestycjach materiały są objęte standardową stawką 23% VAT.

Zwolnienie złota inwestycyjnego z VAT jest więc faktem – nie znaczy to jednak, że transakcje związane z tym kruszcem nie są objęte żadnymi podatkami. To jednak temat na osobne rozważania.

Chcesz wiedzieć więcej na temat złota inwestycyjnego? Przeczytaj ten artykuł.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe