Blog

Złoto inwestycyjne: sztabki czy monety?

Jednym z najczęstszych problemów nowych inwestorów jest odpowiedź na pytanie – czy lepiej kupić złote monety czy sztabki? Aby podjąć właściwą decyzję, koniecznie trzeba poznać zalety i wady obu rozwiązań – zapraszamy więc do lektury!

Zalety i wady inwestycji w sztabki złota

Mówiąc o zaletach decyzji o zakupie złota w sztabkach przede wszystkim warto zwrócić uwagę na różnicę w cenie. Nie da się bowiem ukryć, że inwestując w tę formę złota zapłacimy mniej, niż w przypadku kupna monet – w zależności od sytuacji różnica może wynieść od 1 do nawet 3 procent. Z racji większego zainteresowania, sztabki są także łatwiejsze do odsprzedania. Bez problemu znajdziemy bowiem dobry skup złota czy osobę fizyczną, a do tego cena także będzie korzystniejsza.

Złote sztabki mają jednak także pewne wady. Pierwszą z nich jest większa podatność na fałszerstwo. Wynika ona z faktu, że w dużej sztabce łatwiej zatopić kawałki wolframu, a do tego dużo trudniej rozpoznać, czy kupowane złoto nie ma domieszek. Rozwiązaniem tej kwestii są tzw. CombiBary, które składają się z wielu cienkich płytek złota, które są praktycznie niepodrabialne. Drugim minusem zakupu sztabek jest ich mała podzielność, co sprawia, że w przypadku małych kapitałów możemy mieć problem z elastycznością zakupów czy sprzedaży.

Jak nie dać się oszukać przy zakupie złota?

Zalety zakupu monet bulionowych

Jak już napisaliśmy wyżej, złoto kupowane w postaci monet bulionowych jest droższe niż to, które uformowano w sztabki. Mimo to monety bulionowe mają jednak swoje zalety, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim typowe 1-uncjowe (i mniejsze!) monety są trudniejsze do podrobienia i co więcej – dużo łatwiejsze do zbadania w normalnych warunkach. Wystarczy do tego popularna Linijka Fisha, która daje nam bardzo dużą pewność przy zakupie.

Warto w tym miejscu wspomnieć też o fakcie, że popularne monety – takie jak Krugerrandy, Wiedeńscy Filharmonicy, Liść Klonu czy Amerykański Złoty Orzeł – są powszechnie znane i rozpoznawane, co jest z pewnością ważne, jeśli traktujemy je jako zabezpieczenie na ciężkie czasy.

Sztabki czy monety – które rozwiązanie wybrać?

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkich od naszych potrzeb. Sztabki będą bardziej odpowiednie dla większych inwestorów, którym zależy na zabezpieczeniu dużego kapitału w prosty sposób. Dla takich osób różnica w cenie będzie decydująca, a sam kupujący na pewno bez problemu zadba o sprawdzenie autentyczności. Złote monety mogą z kolei być bardziej odpowiednie dla tych z nas, które dysponują mniejszymi środkami i nie chcą martwić się o autentyczność czy transport kruszcu.

Inwestujesz w złoto? Dowiedz się więcej!

Wybór między sztabkami złota a monetami bulionowymi warto przemyśleć. W obu przypadkach zyskamy dobre zabezpieczenie zgromadzonych środków, warto jednak pamiętać o wspominanych wyżej szczegółach, które mogą nam zdecydowanie ułatwić życie.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe