Blog

Inwestowanie w złoto w 2018 – nadal opłacalne?

Styczeń to często okres, kiedy zaczynamy realizować postanowienia noworoczne. Jednym z nich jest często zamysł poczynienia odpowiednich kroków, by zabezpieczyć swoją przyszłość. W powszechnej opinii inwestowanie w złoto jest bezpieczną formą lokowania oszczędności i dobrym zabezpieczeniem na czas kryzysu. Sprawdźmy, czy to słuszne założenie i jak może wyglądać cena złota w 2018 roku!

Inwestycje w złoto
 są na czasie. Kto w ubiegłym roku się na nie zdecydował, może być zadowolony. Obecnie kurs złota jest dość wysoki i wynosi 1331 USD za uncję (cena złota z dnia 2018-01-22). Stąd też wielu potencjalnych inwestorów zadaje sobie pytanie, czy przy obecnych cenach inwestowanie w złoto ma sens. Także posiadacze złotych zasobów zastanawiają się, czy warto je pomnażać.

Czy warto inwestować w złoto?
Na cenę złota ma wpływ kilka ważnych czynników. Piszemy o tym tutaj. Faktem jest jednak, że kruszec ten nigdy nie stanie się bezwartościowy i już z tego powodu warto się inwestycją w złoto zainteresować. W Polsce prognozy wzrostu gospodarczego są optymistyczne. Wprawdzie wzrost naszej gospodarki ma lekko wyhamować, ale wciąż jest szacowany na ok. 3,6-3,8% rocznie.

Cena złota w 2018 roku może się wahać, czemu sprzyjają różne niepewności polityczno-gospodarcze. Pamiętajmy, że na cenę złota ma wpływ sytuacja nie tylko w Polsce. Eksperci szacują lekki wzrost globalnego zapotrzebowania na złoto w 2018 roku. Ma on wynieść 27,5 mln uncji, co oznacza wzrost o 0,5 mln w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2018 roku oczekiwane jest zacieśnienie polityki monetarnej przez FED i 3 podwyżki stóp procentowych, co może skutkować osłabieniem naszej waluty. Mocny dolar oznacza automatycznie zwyżkę kursu złota.

Inwestowaniu w złoto sprzyja też specyfika złotego kruszcu. Stosunkowo łatwo go kupić. Złote sztabki i monety można nabyć, nie ruszając się z domu. Mniejsze zasoby z powodzeniem można ukryć w domowej skrytce. Także ewentualna odsprzedaż nie nastręcza żadnych trudności – oczywiście jeśli sztabki lub monety pochodzą od sprawdzonego, zaufanego sprzedawcy.

Ile zainwestować w złoto?
W przypadku kryzysu finansowego czy inflacji, fizyczne złoto jest lepszym zabezpieczeniem niż papierowe pieniądze, które mogą stracić wartość. Złoto ma swoją cenę zawsze, bez względu na to, co czasami opowiadają rzekomi znawcy tematu.

Za bezpieczny próg uznaje się inwestycje w złoto na poziomie 10%-30% oszczędności. Najlepiej jest kupować złote sztabki lub monety bulionowe regularnie, niezależnie od aktualnej ceny złota. W ten sposób osiągniemy pewną średnią cenę, która wyrówna wahania kursu.

Przy inwestycjach w złoto należy też wziąć pod uwagę własną sytuację finansową. Jeśli gdzieś na horyzoncie  pojawia się konieczność szybkiego spieniężenia zasobów, to lepiej jest kupować mniejsze nominały. Sprzedaż droższych, większych sztabek, czy monet „na szybko” skończy się stratą, bo trudniej pewnie będzie znaleźć nabywcę. Więcej o tym, jak inwestować w złoto, piszemy tutaj.

2018 rok zapowiada się ciekawie pod względem gospodarczym i politycznym. Sytuacja na świecie nie jest stabilna, konsumenci indywidualni chętnie inwestują w złoto, potrzebuje go też przemysł. Stąd też prognozy dotyczące kursu złota nie przewidują spadku cen. Zainwestowanie części oszczędności w sztabki lub złote monety wydaje się więc być dobrym posunięciem. Jeśli szukacie wskazówek, jak zacząć inwestować w złoto, zachęcamy do lektury naszego bloga, gdzie zamieściliśmy wiele artykułów dla początkujących i bardziej doświadczonych inwestorów.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe