Blog

Co wpływa na cenę złota?

Każdy inwestor interesujący się zakupem złota zastanawia się, czy oferowana przez rynek cena jest atrakcyjna, czy to dobry moment na zakup, odsprzedaż czy dokupienie zasobów. Analizy kolejnych prognoz ekspertów często wprowadzają zamieszanie. Kurs złota to wypadkowa kilkunastu czynników. Spróbujmy przeanalizować najważniejsze z nich.

Złoto jest towarem, który, jak każdy produkt, podlega prawu podaży i popytu. Gdy pojawia się wzmożone zainteresowanie kupujących, jego cena automatycznie wzrasta – i odwrotnie, zawirowania polityczne, gospodarcze, działania banków centralnych, a nawet ruchy wpływowych głów państw sprawiają, że słupki z cenami złota zmieniają swoje wartości. Co zatem wpływa na cenę złota?

Cena złota do dolara
Cena złota podawana jest w dolarach. Kalkulując opłacalność zakupu złota, trzeba śledzić kurs amerykańskiej waluty. Mocniejszy dolar to z reguły niestety wyższa cena za uncję w złotówkach.  Na dolarze jednak jeszcze sprawa się nie kończy. Przewidywania, ile kosztuje złoto, nie zawsze dają się oprzeć na racjonalnych przesłankach.

Czynnik psychologiczny, czyli dlaczego cena złota rośnie?
Choć wydawałoby się, że emocje mają w chłodnych kalkulacjach niewiele do powiedzenia, to okazuje się, że czynnik psychologiczny odgrywa dużą rolę na rynku złota. Nierzadko pogłoski o kryzysie, eskalowane dodatkowo często przez media, groźby zamachów terrorystycznych, wizje embarga, prognozy klęsk żywiołowych wywołują w społeczeństwie poczucie zagrożenia i chęć zabezpieczenia przynajmniej w jakimś stopniu bezpiecznej przyszłości.

Brak poczucia stabilizacji to w przypadku złota jeden z podstawowych czynników windujących zainteresowanie zakupem tego kruszcu. Przykłady krótkoterminowych skoków cen tego metalu spowodowanych działaniami, które mogą mieć wpływ na sytuację polityczną, mogliśmy zaobserwować w ostatnich tygodniach.

Na początku września br. złoto osiągnęło cenę najwyższą od 11 miesięcy. Tak zareagował rynek na przelot rakiety północno-koreańskiej nad Japonią i rzekomy test bomby wodorowej reżimu Kim Dzong Una. Odpowiedzią ze strony Ameryki była opublikowana na Twitterze groźba Prezydenta Trumpa o zerwaniu stosunków handlowych z każdym z partnerów handlowych Korei Północnej. Inwestorzy z rezerwą zaczęli podchodzić do inwestycji w amerykańską walutę i zareagowali wzmożonym zainteresowaniem zakupem złotego kruszcu. Efekt? 1330 dolarów za uncję.

Trendy w cenach złota a wzrost liczby ludności
Gdy patrzymy na cenę złota, niezbędne jest spojrzenie na rynek globalny i uwzględnienie również znajdujących się daleko od nas takich krajów jak Chiny, Indie czy nieco bliższej Rosji. Wraz ze wzrostem populacji pojawiła się tam warstwa ludzi bardzo zasobnych, którzy swoje fundusze chętnie lokują w złotym kruszcu.

Sezonowość cen złota
Kurs złota ma swoją bardzo ciekawą sezonową odsłonę związaną właśnie z różnorodnością geograficzną swoich odbiorców i ich zwyczajami.

W krajach zachodnich można wyraźnie zaobserwować większe zainteresowanie zakupem złota pod koniec roku, kiedy tradycyjnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia wręczana jest złota biżuteria. Okres Nowego Roku to w naszym kręgu kulturowym także czas zaręczyn, którym towarzyszą złote podarunki.

Także mieszkańcy Chin chętnie wręczają najbliższym upominki ze złotego kruszcu z okazji Nowego Roku, który rozpoczyna się w państwach środka pod koniec stycznia.

W Indiach większość zakupów złota odbywa się w okolicach września, gdy rozpoczyna się okres zbiorów. Usługi bankowe nie są tam jeszcze bardzo rozpowszechnione, więc rolnicy pieniądze ze żniw chętnie lokują w złoto. Podobnie rzecz się ma w sezonie ślubów, który przypada ma maj. Zgodnie z tradycją młodej parze należy przynieść upominki ze złotego kruszcu.

Przewidywanie rozwoju cen złota wymaga śledzenia przynajmniej kilku obszarów, jeśli nie chcemy swoich ruchów finansowych opierać jedynie na wykresach cen złota dostępnych w internecie. Dla osób intersujących się finansami i gospodarką, śledzących na bieżąco sytuację polityczną, nie powinno to być żadnym wyzwaniem. Wprost przeciwnie, szukanie okazji i przewidywanie trendów może nie tylko zaowocować wzrostem kapitału, ale być też doskonałym sposobem na pasjonujące spędzenie wolnego czasu. Więcej o tym, kiedy najlepiej kupować złoto, napisaliśmy w tym artykule.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe