Blog

Jak sprawdzić, czy diamenty są prawdziwe? 3 sposoby

W internecie można znaleźć dużo porad, które uczą, jak odróżnić diament od podróbek czy cyrkonii. Niektóre z nich jednak mogą doprowadzić do wyciągnięcia błędnych wniosków lub wręcz do uszkodzenia oprawy kamienia. Poniżej przedstawiamy 3 sprawdzone sposobów, jak skutecznie rozpoznać diament.

Jak sprawdzić diament w domu?

1. Prawdziwy diament nie jest idealny

Jest to dość popularne myślenie – według niektórych idealne diamenty nie są prawdziwe, ponieważ brylanty z natury posiadają drobne wady i skazy, które da się dostrzec pod lupą jubilerską. Faktycznie: u większości naturalnych diamentów można dostrzec niedoskonałości, jednak nie można zapominać o tym, że istnieją diamenty, które z pozoru są idealne. Ewentualne niedoskonałości da się dostrzec jedynie pod mikroskopem elektronowym, a nie pod lupą. Na szczęście dla większości klientów, tego typu kamienie są najdroższe i najrzadsze, dlatego ciężko natknąć się na nie w regularnej sprzedaży.

O tym, czy warto inwestować w diamenty, przeczytasz tutaj.

2. Diament kontra papier ścierny

To metoda skuteczna, chociaż dość ryzykowna. Faktycznie prawdziwy diament ciężko uszkodzić, (a zwłaszcza papierem ściernym), jednak rzadko kiedy ma się do czynienia z samym kamieniem – zwykle znajduje się on w oprawie. Pocieranie biżuterii papierem ściernym to najprostsza droga do uszkodzenia przedmiotu. Dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo użycia papieru ściernego, którego ziarno znajduje się niżej w skali Mohsa niż kamień – w takim wypadku dużo łatwiej o pomyłkę.

3. Połóż diament na gazecie i sprawdź, czy widzisz wyraźnie litery

Ta metoda również jest problematyczna, zwłaszcza jeżeli chce się sprawdzić autentyczność kamienia w biżuterii. W takim wypadku niemożliwe jest, żeby z niej skorzystać. W praktyce kładzie się diament na gazecie i gdy litery są nieczytelne, to ma się do czynienia z prawdziwym brylantem. Istnieje jednak ryzyko, że diament zbyt płaskie mogą nie przejść tego testu. Dodatkowo zawsze można natrafić na sztuczny moissanit, który – podobnie jak diamenty – charakteryzuje się wysokim współczynnikiem refrakcji. Dlatego tej metody najlepiej użyć jedynie w połączenie z inną.

Nieskuteczne sposoby, jak rozpoznać diament w pierścionku

Trzy powyższe metody nie są idealne, jednak w większości przypadków zdają egzamin. Jest jednak kilka metod, które są wciąż polecane w internecie, a są kompletnie nieskuteczne i odradza się ich stosowanie, ponieważ zbyt łatwo o pomyłkę. Należy pamiętać, że również nie zawsze liczy się wielkość diamentu, a jego kształt czy kolor. Więcej na temat diamentów można przeczytać w tym artykule.

Pięknie błyszczy tylko diament

To nieprawda, ponieważ równie pięknie może błyszczeć wspomniany wcześniej moissanit, cyrkonia lub nawet oszlifowane szkło.

Chuchanie na diament

To kolejny mit – diamenty to dobre przewodniki ciepła, jednak test przeprowadzony w warunkach domowych może dać różne rezultaty. Dużo zależy od sposobu chuchania czy od powierzchni, na którą się chucha. Dodatkowo praktycznie nigdzie nie mówi się, jak szybko mgła, która pojawi się na kamieniu, ma zniknąć. Najlepiej ten test przeprowadzać w warunkach laboratoryjnych, u profesjonalisty, bo w domu jest kompletnie nieskuteczny.

Gdzie sprawdzić diament?

Zamiast domowych sposobów, najlepiej jest zaufać specjaliście. Na początku zawsze trzeba domagać się certyfikatu brylantu, który się zakupuje. Każdy prawdziwy diament powinien go posiadać i na nim muszą znaleźć się podstawowe parametry kamienia, a także informacja o jego autentyczności. Jeżeli jednak ma się wątpliwości co do prawdziwości brylantu, najlepiej oddać go do profesjonalnego jubilera, który albo sprawdzi jego autentyczność, albo prześle go w miejsce, w którym przeprowadza się takie testy.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe