Blog

Inwestycja w diamenty – czy nadal warto?

Diamenty to nie tylko wymarzony upominek, ale również jedna z tzw. inwestycji alternatywnych. Czy obecny rok także przyniesie profity inwestorom w diamenty? Oto nasze rekomendacje dla tych osób, które chciałyby ulokować swoje oszczędności w najpiękniejszych klejnotach świata.

Inwestowanie w diamenty nie jest zarezerwowane jedynie dla najbogatszych. Nie da się ukryć, że kamienie te stanowią nieodłączny atrybut osób zamożnych. Uznawane są także za najlepszych przyjaciół kobiet. Nic dziwnego – z pewnością cieszą oko i zdobią swoją dumną właścicielkę. Dla mniej zasobnych, którym nie towarzyszą jako biżuteryjny dodatek, mogą być ciekawą formą alternatywnego inwestowania.

Cena diamentów jest stabilna. Ryzyko straty jest niewielkie, choć oczywiście ich cena też może podlegać wahaniom. Za inwestycjami w diamenty przemawia jeden zasadniczy fakt. Są to dobra naturalne, o ograniczonych zasobach. Zapotrzebowanie na nie stale rośnie, wraz ze wzrostem poziomu zamożności społeczeństw w krajach, gdzie gospodarka szybko się rozwija. Nowe kopalnie nie są otwierane, a wydobycie diamentów także radykalnie się nie zwiększa. Inwestorzy mogą spać spokojnie.

Dlaczego warto inwestować w diamenty?
Krótkie spojrzenie na historyczne ceny diamentów także pozwala na optymistyczne prognozy. Od lat 60. do dzisiaj cena diamentów wzrosła ponad 10 razy, a średnia rentowność kształtowała się na poziomie 15% rocznie.

Nie są to formy agresywnych lokat, które przynoszą szybkie zyski, choć oczywiście może się zdarzyć gwałtowny skok koniunktury spowodowany konfliktem militarnym, kryzysem gospodarczym czy innym niespodziewanym wydarzeniem, które zadziała destabilizująco na rynki finansowe. Nie namawiamy tutaj do rezygnacji z tradycyjnych form oszczędzania jak np.: lokata w banku czy zakup akcji. Diamenty są dobrą lokatą kapitału dla wszystkich, którzy nie oczekują regularnej dywidendy i systematycznych, przewidywalnych wzrostów cen. Zakup diamentów to, podobnie jak inwestycje w złoto, sposób na bezpieczne oszczędzanie w długofalowej perspektywie.

Jak kupić diamenty?
Angola, Namibia, Rosja, Południowa Afryka, Chiny, Botswana i Sierra Leone to kraje, gdzie wydobywane są najwyższej jakości diamenty. Światowe centrum ich obróbki znajduje się w Belgii, w Antwerpii. To znacznie bliżej niż kopalnie diamentów. Sam zakup tych kamieni szlachetnych nie wymaga jednak żadnego wyjazdu za granicę. Diamenty można kupić w Polsce. Trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie to zrobić, by nie dać się oszukać. Przy zakupie diamentów trzeba jednak zachować ostrożność. Laikowi trudno „gołym okiem” ocenić kunszt szlifu, a nawet kolor czy wagę. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania.
 
Inwestycja w diamenty
będzie bezpieczna, jeśli transakcja zostanie sfinalizowana u sprawdzonego sprzedawcy. Diamenty powinny pochodzić z renomowanych, sprawdzonych źródeł i posiadać certyfikat autentyczności.  

Zasada 4 C
Przy zakupie diamentów obowiązuje zasada 4 C. Określa ona cztery podstawowe parametry, które oznaczają:
•    czystość,
•    wagę,
•    szlif,
•    kolor.
To one właśnie decydują o wartości diamentu. O wycenie diamentów i jej kryteriach piszemy więcej tutaj.

Jako ciekawostkę można podać, że cena najdroższego diamentu świata jest szacowana na 60 mln dolarów, ale Różowa Gwiazda ma ponad 59 karatów i jest największym na świecie kamieniem o tej próbie i kolorze. Takie okazy są poza zasięgiem większości z nas, ale mniej kosztowne diamenty już jak najbardziej. Zarówno najdroższe, jak i mniej wartościowe diamenty łączy jedno. Symbolizują władzę, śmiałość, potęgę, czystość i pokój. Swoich właścicieli prowadzą do szczęścia, przynoszą radość, dodają odwagi i przede wszystkim obdarzają niezachwianym poczuciem bezpieczeństwa.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe