Blog

Cena złota w II kwartale 2018 – zobacz nasze prognozy!

Złoto w 2017 roku cieszyło się dużym zainteresowaniem inwestorów. Jak jednak wyglądają prognozy na II kwartał 2018 roku i czy wciąż warto inwestować w złoto? Zobacz nasze prognozy na ten temat!

Kupno złota w 2018 roku

2017 rok był czasem silnych wzrostów cen akcji. Nie od dziś wiadomo, że cena złota zależy od USA i tamtejszej gospodarki – i tak przez wzrosty akcji na giełdzie papierów wartościowych bank centralny USA aż trzykrotnie podnosił stopy procentowe. Pociągnęło to za sobą podniesienie stopy referencyjnej między innymi przez Bank Anglii (co zdarzyło się pierwszy raz od dziesięciu lat!), co poskutkowało ogólnym wzrostem cen, w tym złota.

Mimo ożywienia gospodarczego i wzrostu cen złoto wciąż ma się dobrze. Cena złota w przeciągu roku wzrosła o 13,5% w dolarach amerykańskich, co jest najwyższym wzrostem od 2010 roku. Umocnienie pozycji złota na rynku i wzrost jego ceny zależał między innymi od znaczącego osłabiania dolara amerykańskiego. Widać tutaj pewną zależność: im bardziej wartość dolara amerykańskiego spada, tym silniej wzrasta cena złota. Dla inwestorów to niezwykle korzystna sytuacja.

Według World Gold Council II kwartał 2018 roku będzie bardzo pomyślny dla rynku złota. Ma na to wpływ kilka czynników: przede wszystkim gospodarka światowa ma bardzo dobrą passę, co przekłada się na spadek bezrobocia zarówno w USA, jak i Europie. Prowadzi to do bogacenia się społeczeństwa i wzrostu pensji, a inflacja utrzymuje się od dłuższego czasu na niskim poziomie. Na wysokim tempie wzrostu gospodarczego zyskują między innymi Chiny i Indie, które według danych statystycznych są największymi konsumentami złota.

Złoto według rokowań ma się utrzymywać na wysokim, dość stałym poziomie, co ma duże znaczenie dla inwestorów. Inwestycja w złoto to inwestycja długotrwała, jednak pewna – coraz więcej osób decyduje się na zabezpieczenie swojego majątku na wypadek kryzysu w przyszłości poprzez zakup m.in. sztabek, monet i wyrobów jubilerskich.

Ceny aktywów finansowych w ubiegłym roku osiągnęły najwyższy poziom na świecie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dobra passa będzie się utrzymywać przez cały rok, jednak inwestorzy są ostrożni w swoich działaniach, stąd inwestycja w złoto. W jaki sposób można zainwestować w złoto, przeczytasz tutaj.

Na przestrzeni lat inwestorzy nauczyli się, że nic nie trwa wiecznie. Miał na to wpływ między innymi kryzys gospodarczy w 2009 roku. Wtedy właśnie złoto znacząco zmniejszyło ich straty. Korzystając z dobrej passy złota i stosunkowo stałego poziomu cen, wiele osób obecnie decyduje się na inwestowanie w złoto na wypadek powtórki z 2009 roku.

Cena złota w 2018 roku

Cena złota za gram w lutym 2018 roku była niemal identyczna, jak na koniec 2017 roku – na koniec lutego uncja złota wyceniana była na około 4500 złotych. Szacuje się, że niewiele bardziej podrożeje w II kwartale 2018 roku. O tym, jak sytuacja wyglądała na początku 2018 roku, przeczytasz tutaj.

Ceny złota w porównaniu do innych aktywów są niskie zarówno podczas rozwoju gospodarczego, jak i recesji. Właśnie dzięki temu złoto wykorzystywane jest w celu zmniejszenia ryzyka uszczuplenia portfela inwestycyjnego. Osoby, które inwestują w złoto, mają zawsze możliwość w przypadku kryzysów finansowych sprzedania kruszcu z zyskiem. Skup złota lub inni inwestorzy mają dobre ceny, jeżeli chodzi o monety czy sztabki, jednak zawsze trzeba pamiętać o dokładnym sprawdzeniu kilku różnych punktów, w których chce się złoto sprzedać. Tylko dzięki temu można wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję.

Indie, podobnie jak Chiny, są największymi konsumentami złota na świecie – obecnie rząd stara się poprawić jakość życia i przejrzystości rynku złota. Między innymi dlatego wprowadza się obligatoryjne znakowanie biżuterii (żeby zmniejszyć skalę oszustw na wyrobach jubilerskich), co według World Gold Council przyniesie pozytywne skutki dla rynku złota. Dodatkowo nie można nie zwrócić uwagi na działania rządu Federacji Rosyjskiej, który zgłosił projekt ustawy, którego założeniem jest zniesienie podatku VAT na obrót złotem. Dzięki temu w najbliższych latach ma szansę utworzyć się nowy rynek złota. Pozostaje tylko czekać i obserwować działania Chin Indii i Rosji, nie rezygnując jednocześnie z inwestycji w stabilny rynek złota.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe