Blog

Jak wygląda inwestowanie w złoto?

Od wieków inwestowanie złoto jest symbolem statusu i zamożności. Kto lokuje swoje oszczędności w złoto, liczy na pewność i bezpieczeństwo w trudnych czasach. Ale jak się do tego zabrać? Co oznacza inwestowanie w złoto? Sprawdźmy. Oto małe wprowadzenie dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, na czym polega inwestowanie w złoto.

Złoto słusznie uchodzi w obiegowej opinii za jedno z najlepszych zabezpieczeń na czasy pełne niepokoju. Historia pieniądza bardzo często pokazuje, jak szybko i bezpowrotnie największe fortuny traciły wartość. Dość wspomnieć czasy wielkiego kryzysu czy powojennej hiperinflacji w wielu krajach europejskich. W tych czasach waluta danego kraju radykalnie traciła na wartości, a cena złota pięła się w górę.

Złote sztabki czy monety w tych trudnych okolicznościach były ratunkiem i skutecznie pozwalały stawić czoła przeciwnościom losu. Dlaczego tak się dzieje? Na wartość złota ma wpływ kilka podstawowych czynników. Jego zasoby są ograniczone, wydobycie wiąże się ze sporym wysiłkiem logistycznym i fizycznym, a zapotrzebowanie na złoto fizyczne stale rośnie. Ma na to wpływ i moda, i bogacenie się społeczeństw w krajach będących dużymi rynkami zbytu złota, jak również poczucie zagrożenia i chęć zabezpieczenia przyszłości na wypadek ciężkich czasów.
Więcej o tym, od czego zależy cena złota, przeczytasz tutaj.

Złoto – bezpieczna inwestycja
Wartość złota jest pewna. Specjaliści od inwestycji chętnie powołują się na znany przykład, który niezwykle sugestywnie przekonuje do inwestowania w złoto. W starożytnym Rzymie uncja złota była warta tyle, co szyta na miarę toga. Cena tej samej ilości złota dzisiaj to ok. 7 tys. złotych. Siła nabywcza pozostała podobna: garnitur zamawiany u dobrego krawca.

Swoje ruchy biznesowe najlepiej jednak opierać na racjonalnych przesłankach. I tu ponownie kłania się łatwość inwestowania w złoto. W odróżnieniu od zakupu akcji czy jednostek funduszy inwestycyjnych, lokaty w złoto i mechanizmy nimi rządzące są łatwe do zrozumienia nawet dla niezbyt doświadczonych inwestorów.

Sztabki czy monety, czyli złoto inwestycyjne to nie abstrakcyjne wykresy, tylko realne przedmioty, które mają konkretną wartość. Jeśli nurtuje cię pytanie, jak najlepiej inwestować w złoto, to podstawowym pojęciem, które jest z tym związane, jest długoterminowość. W żadnym razie nie poleca się podejmowania gwałtownych ruchów po chwilowych spadkach cen. Po zakupie złota najlepiej jest je dobrze schować i od czasu do czasu sprawdzać cenę.

Jak najlepiej zainwestować w złoto?
Inwestowanie w złoto jest łatwe, ale każdy, kto chce się tym zająć, powinien mieć pełną wiedzę na temat tego, na co się decyduje. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na przykład zysk na złocie jest możliwy tylko wskutek wzrostu ceny kruszcu. Nie wchodzi w grę dywidenda czy premia za długość przechowywania. Kurs złota może się wahać – to znaczy, że jeśli dojdzie do spadku, to należy liczyć się z tym, że w razie konieczności zbycia sztabek lub monet, będzie je trzeba sprzedać poniżej ceny zakupu. Wówczas mamy do czynienia ze stratą. Są to rozważania czysto teoretyczne, ale takie fakty trzeba również mieć na uwadze.

Kiedy kupować złoto?
Nie ma idealnego momentu na zakup złota. Inwestowanie w złoto można rozpocząć przy każdym kursie. Jednak przy systematycznych zakupach warto również uwzględnić czynniki, które mają wpływ na cenę złota. Mamy tu na myśli np.: kurs dolara, bo tu sama zmiana kursu w stosunku do złotego może przynieść zysk lub stratę.

Co kupować?
Nie warto lokować pieniędzy w najmniejsze nominały. Są one wprawdzie najtańsze, ale marża na nich jest największa. To samo dotyczy najdroższych sztabek. Ich ewentualna szybsza odsprzedaż może być dość trudna. Najlepiej jest więc różnicować wartość monet i sztabek. Kolejna ważna sprawa to pytanie, jaką kwotę przeznaczać na inwestowanie w złoto. Eksperci mówią o bezpiecznym 10-30% oszczędności. Lokowanie wszystkich pieniędzy w złoto może być ryzykowne, nawet jeśli tak sugestywnie urzeka nas ono swoim blaskiem.
Więcej na temat tego, w co lepiej inwestować, przeczytasz w tym artykule.

Jakie monety kupić?
Przy złotych monetach najkorzystniej jest kupować znane marki takie jak: Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, południowoafrykański Krugerrand, australijski Kangur, czy Wiedeński Filharmonik.

Wiadomo wówczas, że mamy do czynienia ze złotem najwyższej próby, sprawdzonym i pewnym emitentem. Dzięki temu można je zawsze odsprzedać. Monety kolekcjonerskie trudno oszacować, ich wartość nie jest obiektywna. Przy monetach bulionowych liczy się tylko zawartość złota, a tę można w łatwy sposób sprawdzić.

Inwestowanie w złoto to czynność, która jest nie tylko bezpieczna, ale także nietrudna i opłacalna. Jeśli zależy ci na zabezpieczenie pewnej sumy pieniędzy na trudniejsze czasy, z pewnością warto, byś wypróbował to rozwiązanie.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe