Blog

Czy Polacy są oszczędni? Okiem eksperta

Według badań przeprowadzonych z okazji Światowego Dnia Oszczędzania przez Provident Polska, aż 80% Polaków uważa, że warto oszczędzać. Mimo tego zaledwie 40% ogółu badanych ma poduszkę finansową, czyli oszczędności, które zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa jest nazywana również funduszem awaryjnym. Tworzy się ją po to, by zabezpieczyć się finansowo w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych (utrata pracy, choroba, wypadek). Poduszka finansowa pomaga poczuć się bezpiecznie, ponieważ zawsze w razie pogorszenia się sytuacji materialnej pod ręką będą pieniądze, które pozwolą na opłacenie rachunków i zrobienie podstawowych zakupów. Dzięki temu unika się sytuacji, w której, żeby zapłacić za czynsz, trzeba wziąć kredyt lub pożyczkę. Zawsze warto mieć zabezpieczenie finansowe, chociażby w postaci oszczędności na koncie, portfela inwestycyjnego czy innych aktywów, w tym złota.

Czy Polacy oszczędzają?

Według raportu „Polak Oszczędny 2017”, opublikowanego przez BGŻ Optima, stopa oszczędności dla Polaków w 2016 roku osiągnęła wysoki poziom: aż 3,6%. Na tle innych europejskich krajów Polska wypada jednak dość blado: tylko w Unii Europejskiej średnia stopa oszczędności wyniosła aż 11%.

Widać tutaj dużą rozbieżność, która wbrew pozorom nie wynika z możliwości finansowych Polaków. Mimo że badani deklarują, że regularnie oszczędzają, to po przeprowadzeniu odpowiednich badań można było zauważyć, że oszczędzanie w Polsce przypomina raczej chaos niż uporządkowaną strategię. Dodatkowo Polacy odkładają miesięcznie zwykle niewielkie kwoty, jednak mają wysokie oczekiwania względem kwoty, która ma stanowić ich poduszkę finansową. Według raportu BGŻ Optima bezpieczna kwota (według badanych) to dwudziestokrotność pensji. Tę sumę udaje się jednak osiągnąć co trzeciej badanej osobie.

Jak oszczędzać pieniądze?

Najtrudniej jest zacząć. Zwykle na samym początku drogi z oszczędzaniem wiele osób nie wie, co robić i jak to robić. Na samym początku zawsze warto stworzyć budżet domowy, a także spisywać wydatki. Warto też pomyśleć o zwiększeniu dochodów, np. przez poproszenie o podwyżkę w pracy czy sprzedaż starych, nieużywanych rzeczy (np. książki, ubrania, nienoszona biżuteria. Warto również skrupulatnie gromadzić paragony i regularnie (np. raz w tygodniu) je podsumowywać i wpisywać do tabelki (np. w Excelu) według kategorii (np. jedzenie, wyjścia do miasta, opłaty za mieszkanie, spłata kredytu itp.).

Jak oszczędzać z głową?

 •     Stwórz dwie kolumny w Excelu lub na kartce papieru (wpływy i wydatki),
 •     spisuj wszystkie wpływy na bieżąco (pensja, premie, wpływy ze sprzedaży rzeczy),
 •     zbieraj paragony i wpisuj wszystkie wydatki regularnie (inaczej paragony mogą się pogubić),
 •     pod koniec miesiąca sprawdź, czy nie ma nieścisłości w wydatkach i wpływach.

Dobrym pomysłem będzie również założenie konta oszczędnościowego lub subkonta, na które będzie się przelewało drobne kwoty na początku miesiąca, tuż po opłaceniu rachunków, zgodnie z zasadą „co z oczu, to z serca”.

Pomysły na oszczędzanie

Oprócz sprzedaży nieużywanych rzeczy warto pomyśleć również nad inwestycją. Może to być zarówno inwestycja w siebie (wyższe wykształcenie i odbyte kursy mogą przeważyć szalę na naszą korzyść w rozmowie o podwyżkę), jak i inwestycja w np. złoto. Więcej na temat inwestycji w złoto przeczytasz tutaj i tutaj. Można stworzyć również swój portfel inwestycyjny, dzięki któremu będzie można inwestować w różne aktywa, i obserwować, jak zyski rosną. Jest to jednak opcja polecana osobom, które mają chociaż podstawową wiedzę w temacie, ponieważ nieumiejętne inwestycje w aktywa i na giełdzie mogą skutkować utratę wszystkich oszczędności.

Pamiętajmy, że nie przewidujemy utraty pracy lub wydatków związanych z chorobą (naszą lub bliskich osób) z dokładnością co do roku czy miesiąca. W przypadku, gdy taka sytuacja nas zaskoczy dobrze mieć oszczędności, które pozwolą zachować nam płynność finansową – dzięki temu unikniemy sytuacji, w której będziemy musieli na przykład wziąć kredyt na spłatę raty kredytu.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe