Blog

Złota moneta Britannia – pierwsza europejska moneta bulionowa!

Bez wątpienia do grona najpiękniejszych monet bulionowych na świecie należałoby zaliczyć złotą monetę Britannia, której wysoka jakość wykonania gwarantowana jest przez Brytyjską Mennicę Królewską. Stanowi ona wyraz wysublimowanego wzornictwa oraz bezpieczną lokatę kapitału. Co sprawia, że moneta Britannia odznacza się wysoką wartością kolekcjonerską, a co za tym idzie: dlaczego warto w nią inwestować?

Historia złotej monety Britannia

Nazwa monety ma związek z najazdem Imperium Rzymskiego na Wyspy Brytyjskie w I w. n. e., gdzie ustanowiona została prowincja o nazwie Britannia. Jej personifikacją stała się trzymająca w rękach tarczę i trójząb oraz nosząca na głowie hełm centuriona bogini Britannia. Po wycofaniu się Cesarstwa Rzymskiego stała się ona symbolem ducha walki i odwagi mieszkańców, współcześnie zaś stanowi ikonę potęgi Wielkiej Brytanii.

Na oficjalnych monetach wizerunek Britannii wybijany jest od 1627 roku, odkąd sposób jego przedstawiania stale się zmieniał. Co istotne, Britannia jest pierwszą europejską monetą bulionową, a status złotej monety otrzymała w 1987 roku. Monetę Britannia początkowo wytwarzano ze złota o próbie 916,6, dlatego stała się sporym rywalem dla popularnej na całym świecie monety Krugerrand – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Obecnie wysoka jakość monety Britannia podparta jest rządową gwarancją wagi i czystości kruszcu. Jej średnica wynosi 32,70 mm, a grubość 2,79 mm. Od 1990 roku produkowana była z domieszką srebra zamiast miedzi, natomiast od 2013 roku wytwarzana jest ze stopu czystego 24-karatowego złota, dzięki czemu cieszy się dużym uznaniem ze strony zarówno kolekcjonerów, jak i inwestorów.

Na awersie monety znajduje się postać Britannii, której poza w każdym nieparzystym roku wydania zostaje poddana pewnej modyfikacji, natomiast na otoku zawarte są informacje na temat gramatury, stopy złota oraz roku wybicia. Z kolei rewers przedstawia kolejny symbol potęgi Wielkiej Brytanii, a mianowicie wizerunek Królowej – Elżbiety II z koroną na głowie, autorstwa rzeźbiarza Ian Rank’a-Broadley’a oraz wartość nominalna monety (100 funtów).

Moneta Britannia – czy warto w nią inwestować?

Zakup złota inwestycyjnego stanowi doskonałą ochronę kapitału, bezpieczną od gwałtownych zmian na rynkach finansowych. Może się to odbywać poprzez nabywanie złotych monet lub sztabek – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Złota moneta Britannia wyróżnia się jednak nie tylko wysoką jakością złota, ale niebywałą wartością kolekcjonerską, która z biegiem lat może znacznie wpłynąć na wzrost ceny produktu menniczego. Wszystko za sprawą zmieniającego się awersu, który w przyszłości może być poszukiwany przez numizmatyków.

Ponadto moneta Britannia produkowana jest przez jedną z najstarszych i najbardziej znanych na całym świecie mennic. Współcześnie Mennica Królewska cieszy się ogromną popularnością dzięki łączeniu tradycji z najnowszymi wynalazkami technologii. Stosowanie innowacyjnych narzędzi oraz ciągłe podwyższania standardów produkcji prowadzi do wytworzenia złotych monet wyróżniających się najwyższą jakością.

Należy również pamiętać, że złota moneta Britannia stanowi pełnoprawny środek płatniczy na terenie Wielkiej Brytanii, co dodatkowo przekłada się na bezpieczeństwo jej nabywania. Będąc powszechnie znaną monetą, budzi duże zaufanie jako forma lokowania kapitału. Ponadto złote monety Britannia produkowane są w różnych wersjach wagowych, dzięki czemu stanowią doskonałą metodę długotrwałego oszczędzania.

Jeśli już zdecydujemy się na inwestowanie w monety Britannia, warto skorzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł sprzedaży. Nie należy ulegać pokusom w postaci zbyt niskich cen, gdyż taki zakup niesie ze sobą spore ryzyko. Oczywiście istnieje kilka skutecznych sposobów na sprawdzenie autentyczności złotych monet – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Złota moneta Britannia stanowi symbol gospodarczej potęgi Wielkiej Brytanii, ukazując jednocześnie dwie najważniejsze ikony państwa: waleczną boginię z antyku oraz obecnie rządzącą Królową Brytyjską. Wysoka czystość złota, precyzja wykonania oraz wysublimowane wzornictwo sprawiają, że ta pierwsza moneta bulionowa w Europie stanowi atrakcyjny produkt zarówno w oczach inwestorów, jak i kolekcjonerów.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe