Blog

Krugerrand – co musisz wiedzieć o tej monecie?

Krugerrand to najbardziej popularna i najbardziej rozpoznawalna na świecie złota moneta bulionowa. O jej posiadaniu marzy każdy szanowany inwestor lub kolekcjoner metali szlachetnych. Krugerrand produkuje się od prawie pół wieku w Południowej Afryce. Co powinieneś wiedzieć o tej monecie?

Złoty Krugerrand i jego historia
Złote monety Krugerrand mogą poszczycić się długą i bardzo ciekawą historią. Sama nazwa Krugerrand łączy w sobie dwa wyrazy: Kruger oraz rand. Pierwszy z nich nawiązuje do nazwiska prezydenta Republiki Transwalu – Paula Krugera. Za jego panowania bowiem, wraz z końcem XIX wieku, odkryto duże pokłady złota w RPA. Drugi wyraz z kolei odnosi się do nazwy waluty obowiązującej w Południowej Afryce. Na rewersie monety widnieje gazela springbok, stanowiąca symbol tego kraju. Na awersie natomiast znajduje się wizerunek Paula Krugera. Wygląd monety zaprojektował rzeźbiarz Coert Steynberg pochodzący z Afryki Południowej.

Moneta Krugerrand wykonana jest z 22-karatowego złota wraz  z domieszką miedzi, dzięki czemu cechuje ją większa trwałość, a także odporność na wszelkie zarysowania i ścieranie. Na samym początku złoty Krugerrand  bity był jako moneta jednouncjowa. Od 1980 roku w obiegu znaleźć można także złote monety Krugerrand o wadze ½, ¼ oraz 1/10 uncji. Szacuje się, że do tej pory na wyprodukowanie Krugerrandów zużyto aż 50 milionów złota.

Jednouncjowy Krugerrand to 1 uncja złota 24-karatowego (31,1035 g). W rzeczywistości jego waga jest większa i wynosi 1,09 uncji, a więc 33,93 g. Mimo, iż moneta ta nie posiada nominału, na terenie Republiki Południowej Afryki stanowi prawny środek płatniczy. Wartość takiej monety określana jest na podstawie ilości zawartego w niej złota.

Złoty Krugerrand stał się z czasem na tyle popularną monetą inwestycyjną i kolekcjonerską na całym świecie, że inne kraje również rozpoczęły produkcję własnych monet bulionowych. Do najpopularniejszych z nich można z całą pewnością zaliczyć Amerykańskiego Orła, Chińską Pandę, Kanadyjskiego Liścia Klonowego czy Wiedeńskich Filharmoników.  Nadal cieszą się one sporym powodzeniem, jednak żadna z nich nie jest tak pożądana jak złoty Krugerrand.

Krugerrand – gdzie kupić tę cenną monetę?
Producentem monety Krugerrand jest Rand Rafinery, a więc największy światowy kompleks, zajmujący się produkcją oraz przetwórstwem metali szlachetnych. Firma ta od 1920 roku specjalizuje się w ich oczyszczaniu, wytapianiu oraz odzyskiwaniu. Wytwarza również produkty luksusowe, a także te na potrzeby inwestycji, handlu i przemysłu. Najbardziej cenionym produktem firmy jest złoty Krugerrand.

Złote monety Krugerrand dostępne są również w Polsce. Najwyższa precyzja wykonania oraz doskonała jakość surowców, jakich używa się do wybijania tych monet, sprawiły, że stanowią one aktualnie najbardziej popularne wyroby inwestycyjne na całym świecie. Od kilku lat zaobserwować można wciąż rosnący trend na kupno monety Krugerrand. Cena jednej sztuki wzrasta nieprzerwanie od 1967 roku, przede wszystkim z uwagi na ogromną popularność tej monety wśród kolekcjonerów na całym świecie. Gdzie sprzedać monety Krugerrand? Oczywiście na skup.zlota.pl!

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe